Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na co si dát pozor v zahraničí cestou na dovolenou

  11:16aktualizováno  11:16
Připravili jsme pro vás malé "desatero" na co si dát pozor v zahraničí při cestě na dovolenou, aby vaše prázdniny pokud možno nic nenarušilo.
Rodina, dovolená

Rodina, dovolená | foto: Profimedia.cz

Zejména při cestě autem do zahraničí nás může nemile překvapit mnoho zásadně odlišných pravidel, na které nejsme z České republiky zvyklí. Na co si dát pozor radí Tomio Okamura - člen prezidia a mluvčí  Asociace českých cestovních kanceláří a agentur - AČCKA.


Dejte pozor zejména na:

alkohol za volantem, výši pokut, odlišné ceny benzinu, očkování, cestovní pojištění a základní hygienické návyky.

1) povolené množství alkoholu v krvi

    Zatímco v České republice, v Chorvatsku a na Slovensku  platí nulový limit, v  Itálii a v Rakousku je povolena hranice  0,5 promile alkoholu v krvi.  Právě z toho důvodu je ovšem potřeba situaci nepodcenit, jelikož uhlídat sám sobě tuto hranici je logicky velice obtížné a pokuty jsou v těchto zemích vzhledem k příjmům v České republice velice vysoké - viz. níže.
    Jen pro zajímavost, nejvyšší množství alkoholu v Evropě je u řidičů povoleno ve Velké Británii, Irsku, Lucembursku a na Maltě, v těchto čtyřech zemích platí shodně maximální hranice 0,8 promile alkoholu v krvi.

2) výše pokut
 
    Především v zemích původní patnáctky EU je potřeba  dbát opatrnosti ohledně dodržování pravidel silničního provozu, jelikož pokuty jsou mnohem vyšší než u nás v České  republice.
    Zatímco za překročení rychlosti o 20 km/h  nám hrozí v ČR pokuta od  1000 Kč ( 35 EUR), tak v Itálii se výše pokuty za stejný přestupek pohybuje od 150 EUR ( od 4 200 Kč) ! 
    V Rakousku zaplatí viník 20 - 55  EUR , v Chorvatsku od 40 EUR a na Slovensku v přepočtu od 30 EUR.
    V mnoha zemích jsou velice hákliví na projetí na červenou, v Itálii zaplatí řidič od 150 EUR, v Rakousku 70 - 145 EUR, v Chorvatsku od 140 EUR, na Slovensku max. do 200 EUR, zatímco v Čechách pouze  od  1 000 Kč (  35 EUR).
    Nejvyšší pokuty se ovšem platí za jízdu pod vlivem alkoholu,  spodní hranice minimální pokuty  je určena v mnoha zemích  velice vysoko, v Itálii je pokuta od 280 EUR, v Rakousku od 220 EUR , v Chorvatsku od 70 EUR a na Slovensku od 295 EUR. Extrémem je např. Lucembursko ( od 1250 EUR), Polsko ( od 1300 EUR) nebo Velká Británie, kde je maximální povolená pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu až 7350 EUR.  

3) ceny benzinu

    Všeobecně platí, že jsou u nás ceny benzinu ve srovnání se západní Evropou stále velice příznivé. Tankování v zahraničí, např. v Itálii, se velice prodraží. 
    K 1. červnu  letošního roku stál v přepočtu na české koruny litr benzinu Natural 95 v České republice v průměru 30,38  Kč/l, v Chorvatsku 30,96  Kč/l,  na Slovensku 31,24 Kč/l, v Rakousku 32,94 Kč/l, ovšem v Itálii 38,34 Kč/l.
    Nejdražší benzin v Evropě má Belgie, Nizozemí, Norsko, Turecko a Velká Británie, kde se všude pohybuje cena za jeden litr Naturalu 95 přes 40 Kč/l.

4) očkování

    Doporučujeme v žádném případě při cestách do zahraničí nepodcenit očkování. Vyhneme se tak zcela zbytečným zdravotním problémům. Očkování bývá v poslední době dospělými českými občany zanedbáváno, jelikož do roku 1989 bylo např. očkování proti žloutence či tetanu pod kontrolou státu, nyní si však každý z nás musí vše ohlídat sám.
    Mezi základní očkování, které patří i do běžného života v České republice, patří žloutenka typu A a tetanus. Pro cesty do méně vyspělých zemí mimo EU doporučuji také žloutenku typu B, která se sice přenáší krví, ovšem nákaza tak hrozí i při banálním zubařském zákroku v méně vyspělých zemích.
    Při cestách do rozvojových zemí je standardní okruh očkování, z kterého turisté dle potřeby a konkrétního cíle cesty vybírají, následující:  očkování proti bříšnímu tyfu, meningitidě,  žluté zimnici a tabletky proti malárii. Všechna tato očkování jsou běžně dostupná na hygienických stanicích a jedná se o placenou službu.

5) cestovní pojištění

   Podle průzkumu naší Asociace si za cestovní pojištění připlatí v rámci koupě zájezdu pouze 2/3 turistů. Je samozřejmě možné, že klienti využívají vlastního pojištění, třeba v rámci kreditní karty.
   Nicméně je potřeba zdůraznit důležitost toho, aby klient cestovní pojištění nepodcenil. V případě zdravotních komplikací by pak musel léčebné výlohy či případnou repatriaci hradit ze své kapsy a náklady pak mohou být v případě závažnějších zdravotních problémů astronomické.
   Součástí cestovního pojištění bývá i pojištění odpovědnosti, jedná se o příplatek v pár desítkách korun, ovšem klient je pak zbaven finanční zodpovědnosti za jakékoliv škody, které na zájezdu způsobí. Např. rozbije omylem zařízení na hotelovém pokoji apod.

6) dodržování základních hygienických návyků

    Platí několik doporučených zásad. V zahraničí mimo země původní 15 EU pokud možno pijte pouze balenou vodu. Vždy před konzumací umývejte ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou. 
    V zemích mimo EU, především v rozvojových, si nikdy nenechávejte dávat do pití led. A před každým jídlem si dobře umývejte ruce.


Naprostá většina lidí jezdí autem

Bezkonkurenčně nejpoužívanějším způsobem k výjezdu na zahraniční dovolenou zůstane i letos pro české občany silniční doprava ( auto, autobus), 88,6%  všech českých občanů se vloni za hranice  vypravilo právě  autem či autobusem.  Letos sice odhadujeme pokles o 1,4 %, o které naroste na 10% letecká doprava, ale doprava na dovolenou po silnici zaujímá mezi našimi občany jednoznačně první místo.

50% všech dovolených ( 2 033 000 osob), tedy přesně polovinu, strávili vloni Češi v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii nebo v Rakousku. A právě  do těchto zemí  směřují  více než  2 miliony českých občanů za dovolenými především automobilem - a podobná situace bude i letos.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz