Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na cestě pod horu

  10:33aktualizováno  10:33
Celodenní jízdou autobusem se ve středu členové expedice Qgir-K2 začali přibližovat druhé nejvyšší hoře světa. Společně s námi cestují už i čtyři Pákistánci - styčný důstojník (univerzální zástupce vlády), sirdár (popoháněč nosičů) a dva pomocníci. Cesta vedla západním cípem velkého Himálaje, podél koryta bájné řeky Indus. Řidič sice je evidentně velmi zdatný, ale na silnicvi, které jsme jen za jediný den viděli 500 kilomterů, a která přitom nemá ani 50 souvislých metrů bez zatáčky, předjížděl, ačkoliv bylo jasné, že dříve nebo později musí zákonitě dojít k čelnímu střetu.

Přitom stále nějakých padesát a dvě stě metrů nad korytem rozvodněné řeky, bez svodidel a v rozkolíbaném autobuse brousícího neustále prakticky neexistující krajnice, si všichni skutečně užili.

Poslední nocleh v hotelu (všichni so dali sprchu ještě před večeří) na všechny čekal v Chilasu. Dnes je na programu dalších 200 kilometrů po bájné Karakorum Highway - pojedeme asi 10 hodin - a od pozítří už pěšky za nosiči.

Jedno očkování jsme opoměli všichni

Velké debaty a dotazování na všechny strany před odjezdem bylo věnováno poviným, resp. doporučovaným očkováním pro Pákistán.  Byl v tom trochu zmatek. Tak například slovutný průvodce Lonely Planet doporučuje jako naprosto nezbytné očkování proti malárii. Naproti tomu neoficiální hlas z ambasády zněl: malárii ne, z toho vám bude akorát špatně od žaludku, ale proti žloutence určitě. Lékař, který původně měl s expediční skupinou tak vyrazit, se zachoval jako ministerstvo obrany a preventivně doporučil všechny vakcinace a navrch i tyfus.

Každý si to přebral po svém. Je pravda, že dohromady máme vakcíny skutečně všechny. Ale to jenom tehdy, když je celá skupina pohromadě - jeden má to a jiný zase ono. Jedno očkování - a veledůležité - nemáme ale bohužel nikdo: proti otravě z autobusu. Dneska jsme v něm seděli 14 hodin...

Styčák je voják

Pákistánská vláda se stará o expedice na svém území o poznání pečlivěji než Nepálci. I styčného důstojníka výpravě přidělili mladého klučinu, který zatím chodil po ledovci Baltoro pouze s třekařema. Expedice jsme jeho první. Rozhodně ale nepůsobí nijak vyjukaně, je klidný, v autobuse se potil stejně jako my a přitom se občas stačil i sympaticky usmát.

Tak jsme si říkali: tentokrát jsme to vyhráli! Spravedlnost existuje. Dosud totiž má Himalaya 8000 zkušenosti vlastně jenom se styčáky - Nepálci a to jsou úplatní a vyděrační lumpové až běda. Jenomže chválíme možná den už před polednem. Náš sympatický styčný důstojník je totiž kapitánem pákistánské armády, u které sloužíuž 6 let a za živého boha nám nechce říct, u jaképak zbraně? Ale začíná možná svítat, protože přátelský Pákistánec s inteligentní tváří se nás ptá: A jaké máte zaměstnání? A co dělá tuhle Josef? A znáte se dlouho? A na co máte diktafon? A víte, že platí nařízení po ukončení výpravy předat úřadům kopie záznamu v kamerách...?
U jaképak zbraně tenhle chlapec asi tak slouží? To bysme opravdu rádi věděli...

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Najdete na iDNES.cz