Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na běžkách v kraji, kde Katka doběhla světové zlato

  13:00aktualizováno  13:00
Pro každého běžkaře je magnetem bílá stopa v Novém Městě na Moravě, kde v roce 2005 Kateřina Neumannová vyhrála závod Světového poháru. Trochu ve stínu slavného střediska, a neprávem, jsou terény u Bystřice nad Pernštejnem. Pokud sem vyrazíte, čeká vás malebná příroda a volná stopa.

Stopa na Bystřicku a Novoměstsku byla tento víkend skvělá | foto: iDNES.cz

Běžkaři, kteří upřednostňují železniční dopravu, zajisté najdou v Bystřici nad Pernštejnem zalíbení: upravená stopa začíná ihned vedle nádražního kolejiště.

Pohodový úsek je veden nenáročným terénem, převážně po otevřených pláních, s pěknými pohledy do kraje, kde charakteristickou tvář Vysočiny dokreslila holá stromořadí věkovitých listnáčů.

Cestou se ještě připojuje větev z jižního okraje Bystřice. Po pěti kilometrech stopa přetíná silnici Bystřice nad Pernštejnem - Nové Město na Moravě. Za dobrých podmínek úvodní část uběhne jako voda, pokud fouká ostrý vítr, mohou se tvořit závěje.

Běžkování na Bystřicku
Počátek sjezdu od rozcestí "Nad Pohledcem" ve směru k Novému Městu na Moravě

Kolem rybníků a lesů

Tady se nejprve stopa ponoří do temné smrčiny, aby vzápětí, po krátkém sjezdu, vyústila na hrázi Domanínského rybníka - hojně navštěvovaného během letního období.

Krátké stoupání je posléze zakončeno opět výjezdem na pláně. To již ale máme v nohách 6,5 km. Tu bývá nezbytné učinit rozhodnutí, zda se ubírat vpravo k rekreačnímu areálu Borovinka a následně ukončit okruh u bystřického Penny Marketu (od rozcestí nad rybníkem k Penny Marketu je to 5 km), případně od křižovatky nad Borovinkou zamířit za středověkým klenotem Bystřicka, gotickým kostelíkem ve Vítochově, a na karasínskou rozhlednu (od rozcestí nad rybníkem k rozhledně je to 12,4 km), přičemž u Janoviček se lze napojit na upravované tratě Novoměstska.

Směr doleva prochází malebným pásem k hotelu Skalský Dvůr. Převážně vede po vrstevnici (s mírným kolísáním), pouze finální část okořenil lahůdkový sjezd prudkého "bubnu".

Běžkování na Bystřicku
Placatka je základ


Ze západní strany se po celou dobu naskýtá výhled na údolní nivu potoka Bystřice a rozlehlý lesní komplex s kuriózním názvem Pičulín. Délka úseku Bystřice nad Pernštejnem - hotel Skalský Dvůr činí přibližně 10 km.

Běžkování na Bystřicku
Domanínský rybník zatím pokryl pouze tenký ledový krunýř

Vzhůru k Novému Městu
U hotelu se současně rozloučíme s Bystřickem a vstoupíme na teritorium Novoměstska. Variant dalšího putování se nabízí několik.

Osobně bych doporučil následující: nejprve prudce vystoupat k rozcestí "Nad Vojtěchovem“, chvíli si dopřát krásný hřebenový úsek a poté pokračovat po ose "Pod Zubřím“ - "Zuberský rybník“ - "Nad Pohledcem“.

Pauzu u Zuberského rybníka může zpestřit jiná zimní radovánka, snowtubing, oku naopak zalahodí blízký  masív nejjižnější "osmistovky“ Žďárských vrchů -Pohledecké skály.

Pokud jste už ale na pokraji svých sil, dá se využít přístupových stop k vlakovým zastávkám v Olešné na Moravě a Rovném-Divišově.

Běžkování na Bystřicku
Zasněžený pohled na lesní komplex Pičulín

A jaká by mohla být závěrečná tečka? No přece delikátní, téměř tříkilometrový sjezd od rozcestí "Nad Pohledcem“ ke komunikaci Nové Město na Moravě-Jimramov.

Od dotyčné silnice opravdu zbývá jen nepatrný kousek cesty do Maršovic a na novoměstské nádraží (vzdálenost trasy hotel Skalský Dvůr-Nové Město na Moravě taktéž odpovídá přibližně desíti kilometrům).

Může se hodit

Jednoznačným pozitivem Bystřicka je menší počet návštěvníků a pohodová atmosféra, kdy míjející běžkaři stále dodržují zvyk se navzájem pozdravit.

Všechny trasy jsou označeny směrovkami.

Nevýhodou se mohou stát zhoršené sněhové podmínky v případě náhlé oblevy.

O aktuální situaci informují následující stránky:
www.bystricenp.cz
lyzovani.nmnm.cz

Autoři:Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.cz