Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na běžkách v kraji, kde Katka doběhla světové zlato

  13:00aktualizováno  13:00
Pro každého běžkaře je magnetem bílá stopa v Novém Městě na Moravě, kde v roce 2005 Kateřina Neumannová vyhrála závod Světového poháru. Trochu ve stínu slavného střediska, a neprávem, jsou terény u Bystřice nad Pernštejnem. Pokud sem vyrazíte, čeká vás malebná příroda a volná stopa.

Stopa na Bystřicku a Novoměstsku byla tento víkend skvělá | foto: iDNES.cz

Běžkaři, kteří upřednostňují železniční dopravu, zajisté najdou v Bystřici nad Pernštejnem zalíbení: upravená stopa začíná ihned vedle nádražního kolejiště.

Pohodový úsek je veden nenáročným terénem, převážně po otevřených pláních, s pěknými pohledy do kraje, kde charakteristickou tvář Vysočiny dokreslila holá stromořadí věkovitých listnáčů.

Cestou se ještě připojuje větev z jižního okraje Bystřice. Po pěti kilometrech stopa přetíná silnici Bystřice nad Pernštejnem - Nové Město na Moravě. Za dobrých podmínek úvodní část uběhne jako voda, pokud fouká ostrý vítr, mohou se tvořit závěje.

Běžkování na Bystřicku
Počátek sjezdu od rozcestí "Nad Pohledcem" ve směru k Novému Městu na Moravě

Kolem rybníků a lesů

Tady se nejprve stopa ponoří do temné smrčiny, aby vzápětí, po krátkém sjezdu, vyústila na hrázi Domanínského rybníka - hojně navštěvovaného během letního období.

Krátké stoupání je posléze zakončeno opět výjezdem na pláně. To již ale máme v nohách 6,5 km. Tu bývá nezbytné učinit rozhodnutí, zda se ubírat vpravo k rekreačnímu areálu Borovinka a následně ukončit okruh u bystřického Penny Marketu (od rozcestí nad rybníkem k Penny Marketu je to 5 km), případně od křižovatky nad Borovinkou zamířit za středověkým klenotem Bystřicka, gotickým kostelíkem ve Vítochově, a na karasínskou rozhlednu (od rozcestí nad rybníkem k rozhledně je to 12,4 km), přičemž u Janoviček se lze napojit na upravované tratě Novoměstska.

Směr doleva prochází malebným pásem k hotelu Skalský Dvůr. Převážně vede po vrstevnici (s mírným kolísáním), pouze finální část okořenil lahůdkový sjezd prudkého "bubnu".

Běžkování na Bystřicku
Placatka je základ


Ze západní strany se po celou dobu naskýtá výhled na údolní nivu potoka Bystřice a rozlehlý lesní komplex s kuriózním názvem Pičulín. Délka úseku Bystřice nad Pernštejnem - hotel Skalský Dvůr činí přibližně 10 km.

Běžkování na Bystřicku
Domanínský rybník zatím pokryl pouze tenký ledový krunýř

Vzhůru k Novému Městu
U hotelu se současně rozloučíme s Bystřickem a vstoupíme na teritorium Novoměstska. Variant dalšího putování se nabízí několik.

Osobně bych doporučil následující: nejprve prudce vystoupat k rozcestí "Nad Vojtěchovem“, chvíli si dopřát krásný hřebenový úsek a poté pokračovat po ose "Pod Zubřím“ - "Zuberský rybník“ - "Nad Pohledcem“.

Pauzu u Zuberského rybníka může zpestřit jiná zimní radovánka, snowtubing, oku naopak zalahodí blízký  masív nejjižnější "osmistovky“ Žďárských vrchů -Pohledecké skály.

Pokud jste už ale na pokraji svých sil, dá se využít přístupových stop k vlakovým zastávkám v Olešné na Moravě a Rovném-Divišově.

Běžkování na Bystřicku
Zasněžený pohled na lesní komplex Pičulín

A jaká by mohla být závěrečná tečka? No přece delikátní, téměř tříkilometrový sjezd od rozcestí "Nad Pohledcem“ ke komunikaci Nové Město na Moravě-Jimramov.

Od dotyčné silnice opravdu zbývá jen nepatrný kousek cesty do Maršovic a na novoměstské nádraží (vzdálenost trasy hotel Skalský Dvůr-Nové Město na Moravě taktéž odpovídá přibližně desíti kilometrům).

Může se hodit

Jednoznačným pozitivem Bystřicka je menší počet návštěvníků a pohodová atmosféra, kdy míjející běžkaři stále dodržují zvyk se navzájem pozdravit.

Všechny trasy jsou označeny směrovkami.

Nevýhodou se mohou stát zhoršené sněhové podmínky v případě náhlé oblevy.

O aktuální situaci informují následující stránky:
www.bystricenp.cz
lyzovani.nmnm.cz

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

(ilustrační snímek)

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz