Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na běžkách u Brna. Krajinou Pohádky máje, která okouzlí i v únoru

aktualizováno 
Přírodní park Podkomorské lesy západně od Brna patří k vděčným výletním cílům obyvatelů jihomoravské metropole. V zimě sem míří běžkaři, kteří se mohou projet zasněženou krajinou z románu Pohádka máje a podívat se i na romantický hrad Veveří.

Na běžkách Podkomorskými lesy u Brna - Křižovatka stop na pláni při sjezdu do údolí potoka Veverky | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Zimní putování Podkomorskými lesy zahájíme v Žebětíně, někdejší příměstské obci, dnes součásti Brna. Výlet začne modrou turistickou značkou, kterou s příchodem lesní hradby vystřídá červená a později zelená. Zde se také objeví informační panel s mapou přírodního parku.

Zkušení mazáci nejdou až k samotnému rozcestníku, ale využívají úhlopříčné zkratky na okraji pláně. Spolehlivě se tak vyhnou krátkému, avšak strmému sjezdu a následnému ještě kratšímu a o poznání daleko strmějšímu výstupu, kde je nezbytné nasadit styl "smrček". Což na úvod hodně vysílí. A běžkaře začátečníky jistojistě odradí.

Na běžkách Podkomorskými lesy. Značnou část přírodního parku tvoří světlé bučiny

Značnou část přírodního parku tvoří světlé bučiny

Po absolvování prvních metrů jsme současně vstoupili do kraje "Pohádky máje", jak se této oblasti tradičně říká. Právě sem totiž Vilém Mrštík umístil děj svého stejnojmenného milostného románu o lásce pražského "dandyho" Ríši k neposkvrněné citlivé dcerce hajného z blízkých Ostrovačic, Helence. Děj příběhu nakonec po mnoha peripetiích skončil svatbou obou protagonistů.

Na běžkách u Brna. Na území přírodního parku jsou instalovány panely s mapouNa běžkách Podkomorskými lesy u Brna

Od studánky ke studánce

Červená značka zahrnuje první připomínku literárního díla, Helenčinu studánku. Stezka se ubírá světlými listnatými lesy s kapitálními kmeny starých buků, které občas vystřídá tmavá smrčina.

Reliéf trasy tvoří mírné stoupání, tu a tam opepřené příjemnou terénní vlnou. Nedosahuje se na ní závratné rychlosti, nicméně za okamžik se okolní porost rozestoupí do upraveného prostranství, kde pod kamennou zdí vyvěrá Helenčin pramének.

Na běžkách Podkomorskými lesy. Upravená Helenčina studánkaNa běžkách Podkomorskými lesy u Brna

U Helenčiny studánky

Krátké vydechnutí si lze obohatit kulturním rozjímáním, neboť u dřevěné tabulky jsou volně k dispozici letáky, obsahující báseň Stopy z pera Bohuslava Reynka. Pro běžkaře výstižné a krásně symbolické. Zejména první sloka.

Jsou stopy. Stopy neznámé.
Jdou, jdeme. S nimi hledáme.
Led míjíme a úskalí.

Když zde máme Helenčinu studánku, přirozeně tady nemůže chybět ani Ríšova. Pomocí zeleného značení to k ní nebude trvat ani půl hodiny. Pohodovou rovinkou, kolem zavátých mýtin a občasných výhledů do Boskovické brázdy.

Současně se napojíme na nověji vytyčenou běžkařskou cestu, která taktéž vede z Žebětína, ale kopíruje zpočátku žlutou. Končí pak u trosek hostince Obora na březích Brněnské přehrady.

Na běžkách Podkomorskými lesy u Brna

Ríšova studánka

Na hrad Veveří

Ríšova studánka představuje důležitou křižovatku, kudy dál. My budeme pokračovat po modré na hrad Veveří, jehož středověké kouzlo ještě víc vynikne uprostřed bílé zimy.

Nejprve nás ale čeká dlouhé klesání. Úvodní příjemný sjezd se záhy změní na prudký spád, přerušený výdechovou rovinkou a ukončený sevřeným údolím potoka Veverky. Tady bude nutné sundat lyže a půlkilometr silničního asfaltu k parkovišti pod hradem překonat po svých.

Přestože během minulého režimu vnitřní prostory hradu utrpěly totální destrukci, z vnějšího pohledu objekt stále působí nesmírně vznešeným a impozantním dojmem. Počátky jeho historie spadají do první dekády 13. století, avšak hlavní rysy dostal až v druhé půli 14. století. Pány hradu byla moravská markrabata z rodu Lucemburků, poté často měnil majitele. Za II. světové války ukrýval laboratoře Akademie SS.

Na běžkách Podkomorskými lesy u Brna

Pro završení výpravy skrze Pohádku máje se báječně hodí nedaleká Veverská Bítýška. Pravidelně odtud jezdí autobusová linka do Bystrce a navíc ve zdejších hospůdkách poskytuje zasloužené oddechnutí u horkého čaje či svařeného vína. Bez něj by zimnímu výletu něco chybělo.

Výlet na míru

Vzhledem k vysoké koncentraci značených tras a lesních cest si v "Pohádce máje" lze nastavit jak dvouhodinový kondiční rozběh, tak celodenní výlet. Stopy jsou dobře projeté běžkaři, nikoli strojově upravované. Převážně se drží turistického značení. Nejkrásnější a technicky nejpříjemnější úseky většinou korespondují s lesními komunikacemi.

Na běžkách Podkomorskými lesy. Zimní pohádka v Pohádce májeNa běžkách Podkomorskými lesy u Brna

Pozor! Lokálně výrazná stoupání a klesání mohou být při zledovatělé pokrývce obtížně zvládnutelná. Na druhou stranu, díky nim je tu běžkování pestřejší než na vysoustružené stopě fádních okruhů. A dokonce také i úsměvnější. Zejména pokud jsou během nepřehledného sjezdu jeho nutnou součástí "řízené pády" do hebkého prašanu.

Dobré je, že v případě jakýchkoli obtíží je možné se rychle přepravit k silnici či zastávce dopravy.

může se hodit

Trasa
Délka popisované trasy Žebětín - studánky - Veveří - Veverská Bítýška činí přibližně 14 km. Doporučené mapy: Okolí Brna západ, Okolí Brna / Svratecko

Jak se tam dostat
Oblast Podkomorských lesů je velmi dobře přístupná zejména městskou hromadnou dopravou. Hlavními výchozími body jsou brněnské městské části Bystrc a Žebětín, dále obce Ostrovačice, Veverská Bítýška (obě bus), případně Střelice u Brna (vlak).

Užitečné weby
www.veveri.cz - vše o hradu Veveří
www.idsjmk.cz - doprava Jihomoravského kraje

Zdroj: Mapy © PLANstudio

Autoři:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz