Oblíbený úsek skrze zamrzlou hladinu Medlova není kvůli tenkému ledu průjezdný | foto: Jan Doubravnický, iDNES.cz

Na běžkách nejhezčím hřebenem Novoměstska

  • 3
Ačkoli mnohé běžkařské trasy opět pohltilo bláto, světově proslavené okolí Nového Města na Moravě stále ještě vyznavačům bílé stopy nabízí příležitost k oblíbeným radovánkám.



Klikněte na mapu

Zima začíná za Vlachovicemi

Vyrazit je ovšem nutné až do srdce Žďárských vrchů - tedy do oblasti vymezené obcemi Sklené, Vlachovice, Studnice, Sněžné a Samotín. Hojně užívané stopy v oblasti Devíti skal a hřebenů nad Svratkou vedou převážně lesními porosty, tudíž není možné vyloučit lokální polomy.

My se vydáme se na cca 16 km dlouhou trasu Medlov - Kadov - Fryšava - Tři studně - Sklené - Vlachovice - Medlov. Zdatní běžkaři si ještě můžou přidat odbočku do Rokytna a Studnice.

Pláně nad Fryšavou ve směru k Medlovu

Pláně nad Fryšavou ve směru k Medlovu

Na fryšavský ledovec

Zdaleka nejlepšími podmínkami se může pochlubit okolí Fryšavy, kde se nachází i upravený okruh.

Většina běžkařů dává přednost pohybu po zavedené magistrále Kadov - Fryšava - Tři Studně, případně Kadov - Medlov - Tři Studně. Ta je samozřejmě také průjezdná, je ale třeba se vyhýbat holým  partiím, kde vítr odvál většinu sněhu a zbylá tenká vrstva roztála.

My se ale místo magistrály vydáme západně od obce téměř liduprázdnou stopou v lukách, přezdívaným díky vynikajícím sněhovým podmínkám "fryšavský ledovec“. Představují ideální terén pro kvalitní jízdu.

Podvečer u Medlova

Podvečer u Medlova

Nejkrásnějším hřebenem Novoměstska

Ze tří Studní pak pokračujeme do Skleného, čímž se dostaneme na nejkrásnější hřeben - nebo spíše hřebínek - Novoměstska. Sice kratičký, ale nesmírně malebný. Za příznivého počasí se odtud otevřou daleké výhledy na Svrateckou hornatinu a rozlehlou část východního cípu Českomoravské vrchoviny i se siluetou vzdálených chladících věží dukovanské elektrárny (tu si od té malebnosti odmyslete). Hřeben se táhne v délce asi 2 kilometrů od Skleného do Vlachovic a zakončuje ho vrchol Tři smrky (776 m).

Pokud jste v dobré kondici a máte dobrý čas, můžete odtud pokračovat upravenou trasou (s východiskem u Hotelu Ski) směrem na Rokytno a nejvýše položenou obec Žďárska - Studnici. My se ale odtud vracíme zpět do Medlova.

Z hřebene mezi Skleným a Vlachovicemi - pohled na Rokytno a Studnici

Z hřebene mezi Skleným a Vlachovicemi - pohled na Rokytno a Studnici

Na rybníky nelze

Těšili jsme se na tradiční brázdění po zamrzlé hladině rybníků Sykovce a Medlova, to ale v současné době možné není. Podobně ani průchod zelenou značkou od sedla pod Rokytnem k hotelu Medlov: na značené cestě leží popadané stromy.

Naopak zcela bezproblémový je sjezd od Medlova k Podmedlovskému mlýnu, vkusně upravené barokní památce z počátku 18. století. Za ním se pak rozkládají pohodové pláně až do Kadova, proslulého specialitou zdejší krčmy - bylinným likérem Kadovánkem.

Novoměstsko na běžkách

Zákoutí s Podmedlovským mlýnem

Návaly se letos nekonají

Zatímco během loňské zimy zde vládnul čilý ruch, nyní se větší koncentrace návštěvníků pohybuje hlavně po úseku Hotel Ski - Vlachovice - rybník Sýkovec - Studnice, případně v okolí Tří Studní. Kolem Fryšavy jsem tuto sobotu potkal pouze menší roztroušené skupinky.

Bohužel teplé počasí značně omezuje přístup pro běžkaře, kteří využívají veřejnou dopravu, zejména železniční. Spojnice od nádraží v Novém Městě na Moravě ke Studnici či sedlu pod Rokytnem místy pokrývá pouze nesouvislá vrstva sněhu.

Motorizovaným turistům doporučuji odstavit vozy v některé ze zmíněných obcí nebo na parkovišti u Hotelu Medlov. Pakliže by nedošlo k extrémnímu vzestupu teplot a intenzivnímu dešti, lze předpokládat, že obstojné podmínky v srdci Žďárských vrchů se udrží ještě do nadcházejícího víkendu.

Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ