Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na běžkách nejhezčím hřebenem Novoměstska

  10:59aktualizováno  10:59
Ačkoli mnohé běžkařské trasy opět pohltilo bláto, světově proslavené okolí Nového Města na Moravě stále ještě vyznavačům bílé stopy nabízí příležitost k oblíbeným radovánkám.

Oblíbený úsek skrze zamrzlou hladinu Medlova není kvůli tenkému ledu průjezdný | foto: Jan DoubravnickýiDNES.czKlikněte na mapu

Zima začíná za Vlachovicemi

Vyrazit je ovšem nutné až do srdce Žďárských vrchů - tedy do oblasti vymezené obcemi Sklené, Vlachovice, Studnice, Sněžné a Samotín. Hojně užívané stopy v oblasti Devíti skal a hřebenů nad Svratkou vedou převážně lesními porosty, tudíž není možné vyloučit lokální polomy.

My se vydáme se na cca 16 km dlouhou trasu Medlov - Kadov - Fryšava - Tři studně - Sklené - Vlachovice - Medlov. Zdatní běžkaři si ještě můžou přidat odbočku do Rokytna a Studnice.

Pláně nad Fryšavou ve směru k Medlovu

Pláně nad Fryšavou ve směru k Medlovu

Na fryšavský ledovec

Zdaleka nejlepšími podmínkami se může pochlubit okolí Fryšavy, kde se nachází i upravený okruh.

Většina běžkařů dává přednost pohybu po zavedené magistrále Kadov - Fryšava - Tři Studně, případně Kadov - Medlov - Tři Studně. Ta je samozřejmě také průjezdná, je ale třeba se vyhýbat holým  partiím, kde vítr odvál většinu sněhu a zbylá tenká vrstva roztála.

My se ale místo magistrály vydáme západně od obce téměř liduprázdnou stopou v lukách, přezdívaným díky vynikajícím sněhovým podmínkám "fryšavský ledovec“. Představují ideální terén pro kvalitní jízdu.

Podvečer u Medlova

Podvečer u Medlova

Nejkrásnějším hřebenem Novoměstska

Ze tří Studní pak pokračujeme do Skleného, čímž se dostaneme na nejkrásnější hřeben - nebo spíše hřebínek - Novoměstska. Sice kratičký, ale nesmírně malebný. Za příznivého počasí se odtud otevřou daleké výhledy na Svrateckou hornatinu a rozlehlou část východního cípu Českomoravské vrchoviny i se siluetou vzdálených chladících věží dukovanské elektrárny (tu si od té malebnosti odmyslete). Hřeben se táhne v délce asi 2 kilometrů od Skleného do Vlachovic a zakončuje ho vrchol Tři smrky (776 m).

Pokud jste v dobré kondici a máte dobrý čas, můžete odtud pokračovat upravenou trasou (s východiskem u Hotelu Ski) směrem na Rokytno a nejvýše položenou obec Žďárska - Studnici. My se ale odtud vracíme zpět do Medlova.

Z hřebene mezi Skleným a Vlachovicemi - pohled na Rokytno a Studnici

Z hřebene mezi Skleným a Vlachovicemi - pohled na Rokytno a Studnici

Na rybníky nelze

Těšili jsme se na tradiční brázdění po zamrzlé hladině rybníků Sykovce a Medlova, to ale v současné době možné není. Podobně ani průchod zelenou značkou od sedla pod Rokytnem k hotelu Medlov: na značené cestě leží popadané stromy.

Naopak zcela bezproblémový je sjezd od Medlova k Podmedlovskému mlýnu, vkusně upravené barokní památce z počátku 18. století. Za ním se pak rozkládají pohodové pláně až do Kadova, proslulého specialitou zdejší krčmy - bylinným likérem Kadovánkem.

Novoměstsko na běžkách

Zákoutí s Podmedlovským mlýnem

Návaly se letos nekonají

Zatímco během loňské zimy zde vládnul čilý ruch, nyní se větší koncentrace návštěvníků pohybuje hlavně po úseku Hotel Ski - Vlachovice - rybník Sýkovec - Studnice, případně v okolí Tří Studní. Kolem Fryšavy jsem tuto sobotu potkal pouze menší roztroušené skupinky.

Bohužel teplé počasí značně omezuje přístup pro běžkaře, kteří využívají veřejnou dopravu, zejména železniční. Spojnice od nádraží v Novém Městě na Moravě ke Studnici či sedlu pod Rokytnem místy pokrývá pouze nesouvislá vrstva sněhu.

Motorizovaným turistům doporučuji odstavit vozy v některé ze zmíněných obcí nebo na parkovišti u Hotelu Medlov. Pakliže by nedošlo k extrémnímu vzestupu teplot a intenzivnímu dešti, lze předpokládat, že obstojné podmínky v srdci Žďárských vrchů se udrží ještě do nadcházejícího víkendu.

Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz