Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na běžkách kousek od Prahy rovnou do pivovaru

  5:00aktualizováno  5:00
Přírodní park Velkopopovicko kousek za Prahou se v zimě proměňuje na skvělý terén pro běžkaře, kterým se nechce až do hor. Krajina zalesněných kopců se zapadlými vískami a absencí průmyslu je protkána mnoha turistickými trasami. A co je lepšího, než zakončit hezký výlet u pivečka v místním pivovaru.

Pivovar byl založen roku 1874 baronem Ringhofferem. | foto: Markéta Davidová, pro iDNES.cz

V přírodním parku Velkopopovicko nedaleko Prahy sice nenajdete strojově upravované tratě, běžkařů se sem ale vydává tolik, že vždy na nějakou stopu narazíte. Široké magistrály pro bruslení však nečekejte, spíše se připravte na občasné šlapání stopy hlubokým sněhem a sundavání lyží na úsecích přes sypané silnice.

I ve špatném počasí najdete čerstvě vyjetou stopu

I ve špatném počasí najdete čerstvě vyjetou stopu

Přírodní park Velkopopovicko

MAPA

Trasa a výškový profil patnáctikilometrového okruhu

garmin

Zdroj: Garmin

Dnes vás protáhneme 15kilometrovým okruhem, který šikovně začíná i končí právě u Velkopopovického pivovaru.

Z Prahy do Velkých Popovic se dostanete autobusem, s přestupem vlakem, nebo autem. Zaparkovat můžete na nehlídaném parkovišti jen pár desítek od vchodu do pivovaru, po levé straně směrem z dálnice.

Pokud přijedete autobusem, běžky si můžete nasadit hned na zastávce U pivovaru ve Velkých Popovicích. Odsud se vydáte po žluté značce vedlejší cestou kolem nedávno vyčištěného rybníka do Brtnice. Na konci vesnice odbočíte šikmo doprava po nezpevněné cestě kolem mohutných vrat, skrývajících štolu vodovodního přivaděče Želivka.

Pohled zpět do Brtnice

Pohled zpět do Brtnice

O pár metrů dál stezka míjí dva menší rybníčky - dočišťovací nádrže pivovarské čistírny odpadních vod. Jejich průzračně čistá voda skrývá množství ryb a hejna divokých kachen, které v zimě obývají vodní hladinu, se vám okamžitě vydají naproti v očekávání nějaké té svačinky.

Neblahá minulost

Pak následuje cesta po žluté značce bukovým lesem podél krásně zasněženého Mokřanského potoka. U můstku se na informační ceduli dočtete například o neblahé minulosti Mokřanského potoka, který do nedávna sloužil jako odpadní stoka pivovaru i obce Velké Popovice.

Informační cedule Ringofferovy naučné stezky vám prozradí zajímavosti z okolí

Informační cedule Ringofferovy naučné stezky vám prozradí zajímavosti z okolí

Pokračováním rovně po žluté se odpojíte z naučné Ringhofferovy stezky, abyste po 1,3 kilometrech dorazili do Mokřan a po dalších 1,5 kilometrech na rozcestí s modrou turistickou značkou.

Tady se trasa, dosud kopírující spíše vrstevnici, mění na krátké prudší stoupání s následným sjezdem a opětovným stoupáním. Tentokrát ale budete šlapat vzhůru skoro dva kilometry až do nejvyššího bodu trasy 486 m.n.m.

Po modré vás pak čekají další tři kilometry střídavě z kopce do kopce, lesem i loukami, přes Babice, Ládeves a vysílač schovaný v lese až do Ládví. Tady se napojíte na červenou značku, ale bohužel si občas budete muset sundat běžky a jít po poštěrkované silnici pěšky.

Cesta ze zastávky u pivovaru

Cesta ze zastávky u pivovaru

Odbočka kolem dočišťovacích nádrží pivovaru na žluté značce

Odbočka kolem dočišťovacích nádrží pivovaru na žluté značce

Dobré jídlo, dobrá stopa

Hned se ale objevuje lákavá příležitost k občerstvení a zahřátí v restauraci U Vlkové, nabízející vše od předkrmů přes hotovky až k jídlům na objednávku.

Z hlavní cesty značené červeně pak odbočte doprava na 1,5 kilometru dlouhý úsek po neznačené cestě okrajem lesa. Zde už na vás čekají celkem kvalitně vyjeté stopy všemi směry od dalších běžkařů.

Abyste se vrátili zpátky do Popovic, musíte se napojit na modrou značku a pokračovat po silnici, podél níž se však dá krásně jet a při příznivých podmínkách dokonce jejím prostředkem bruslit a to až do odbočky vpravo kousek za křižovatkou U Všedobrovic.

Pohled na Velké Popovice od rybníka

Pohled na Velké Popovice od rybníka, v pozadí kostel Panny Marie Sněžné ze 14.století

číselné údaje o trase

Délka trasy: 15,2 km
Stoupání celkem: 4,5 km
Klesání celkem: 5,1 km
Výchozí výška: 400 m n.m.
Maximální výška: 486 m n.m.
Celkové stoupání: 425 m

Dále vede modrá stezka mírně z kopce mezi stromy, až se vynoříte z lesa na jihozápadě s krásným výhledem na Velké Popovice. Dlouhým mírným sjezdem zakončíte celý okruh, který se tu spojuje se žlutou značkou hned vedle příjemné brtnické kavárny.

Zpět k zaparkovanému autu či na zastávku U pivovaru dojdete zase po žluté značce, vlastně po svých stopách ze začátku trasy.

Máte-li ještě chvíli času, žízeň a hlad, můžete je uhasit buď přímo v pivovarské restauraci U Velkopopovického Kozla, nebo si zajděte kousek dál po silnici směrem na sever do vyhlášené restaurace Pod Ledem.

Do pivovaru také můžete zavítat každý den na prohlídku s ochutnávkou a za živým kozlem Oldou. Exkurze začínají ve 12 hodin.

Pivovar ve Velkých Popovicích nabízí každodenní prohlídky

Pivovar ve Velkých Popovicích nabízí každodenní prohlídky

Brána Pivovaru

Brána Pivovaru

Další tipy

Kromě zasněžených strání a lesů nabízí Přírodní park Velkopopovicko, snad nejméně průmyslem narušená oblast východního okraje Prahy, i další zpestření běžecké túry.

V Popovicích si můžete třeba zabruslit, buď na veřejném zimním stadionu nebo na blízkých zamrzlých rybníčcích.

V okolních obcích zase můžete obdivovat zámky Kamenice a Štiřín, v nedalekých Hrusicích pak stálou výstavu obrazů Josefa Lady. Kromě toho touto oblastí částečně prochází Ringhoffera naučná stezka a cesta kocoura Mikeše, po kterých se můžete vydat zase příště.

může se hodit

Jak se tam dostat
Z Prahy do Velkých Popovic linkami Pražské integrované dopravy:
50 minut z Opatova autobusem č. 363, nebo z Hlavního nádraží 34 minut vlakem do Strančic a poté 12 minut autobusem č. 461 (o víkendu navazuje bus jen každé dvě hodiny)
Autem:
po dálnici D1 až na exit na 15 km, dále 3 km na jih po silnici č. 107

Prohlídka Velkopopovického pivovaru
Každý den v zimě (říjen - březen) ve 12 hod.
Vstupné pro dospělé 80 Kč, pro děti 50 Kč, rodinné 200 Kč.
Návštěvnické centrum a Kozlí obchod otevřeny v zimě každý den od 10 do 16 hod.

Prodloužení přes Lojovice
Pokud si chcete náš 15km dlouhý okruh prodloužit, vydejte se dalších 10 km od Velkopopovického pivovaru po modré.

Přes Horní Lomnici tak dojedete na červenou a po ní se přes Kovářovice, Zaječice a Lojovice napojíte v Mokřanech na žlutou, po které už budete pokračovat na jih na křižovatku s modrou značkou. Po cestě můžete v Lojovicích zhlédnout místní zámek nebo zdárně opravené tradiční domy tohoto kraje. Některé z nich jsou opravdu povedené.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Jeseníky, po Krkonoších druhé nejvyšší pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při hranicích s...

Najdete na iDNES.cz