Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Bečvě se bruslilo už před 1 000 lety. Prohlédněte si brusle kostěnky

aktualizováno 
Dnešní bruslaři by nevěřili svým očím, kdyby se vrátili zpátky v čase o tisíc let na řeku Bečvu v Přerově. I tady se tehdy bruslilo. Přerovští archeologové totiž před pár dny vykopali v proluce u Horního náměstí dva zachovalé páry kostěných bruslí.

Přerovský archeolog Zdeněk Schenk ukazuje brusle z kostí z 10. století | foto: Libor Teichmann, MF DNES

"Obě kostěné brusle byly i s otvory na řemínky. Pocházejí z 10. století. Máme tedy důkaz o tom, že obyvatelé přerovského hradiště bruslili už před tisíci lety na Bečvě i jejích slepých ramenech," říká přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

O tom, kdy a jak člověka napadlo využít rychlého a lehkého pohybu po zamrzlé vodní ploše, nemáme podle archeologů žádné doklady.

Pravděpodobně tento "dopravní prostředek" využívali tehdejší lidé při lovu či dlouhých cestách za zvěří. Úlovek znamenal nejen maso a kožešinu, ale také kosti, které se používaly k výrobě nejrůznějších nástrojů, ale také právě bruslí.

"Potvrzují to četné nálezy na území Skandinávie, Anglie, Ruska a teď i v Přerově. Šlo o klouzání na ledě, při kterém se bruslař odrážel buď jednou, nebo dvěma tyčemi," doplňuje archeolog.

Přerovský archeolog Zdeněk Schenk ukazuje brusle z kostí z 10. století

Další výjimečné nálezy

Proluka u Horního náměstí však vydala i další zajímavé nálezy. Podle odborníků jde za posledních několik let o vůbec nejbohatší naleziště několika historických období naráz.

"Naší výhodou je to, že místo, na kterém bádáme, nebylo nikdy podsklepené. Přitom téměř všechny okolní domy mají renesanční sklepy. Díky tomu jsme tady našli neporušené vrstvy, které sahají až do desátého století. Věříme, že až se dostaneme hlouběji, narazíme i na pozůstatky obyvatel Velké Moravy," říká Zdeněk Schenk.

Na profilech staveb, které už jeho kolegové odkryli, je vidět celý tisíciletý vývoj města, včetně suterénu domu z poloviny 13. století či zbytků sídlištní zástavby s původní dřevěnou podlahou nebo vyplétaným košatinovým plotem, který byl kolem celého srubového domu. V jedné zasypané odpadní jámě nedaleko pak odborníci objevili i velké množství keramiky, zbytky kožených svršků a části oděvů.

"Na pozemku blíže k ulici se nám podařilo odkrýt mohutné základy jedné z městských bran takzvaného Kopce, jak se dříve říkalo Hornímu náměstí. Pro Přerov je to důležitý objev, protože tato brána je vyobrazená na několika rytinách a malbách znázorňujících historickou část města v různých časových úsecích. Bude to tedy zajímavé i pro historiky," míní archeolog.

Na místě, kde nyní odborníci odkrývají jednotlivé vrstvy hlíny, se už brzy začne stavět budova nového depozitáře. Možná se v ní bude skrývat i nejnovější nález z místa - gotický klíč z přelomu 13. a 14. století. Není vyloučeno, že náležel některému z domů v okolí.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Najdete na iDNES.cz