Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzikanti z království se sejdou v Rožnově

  9:06aktualizováno  9:06
Východní Morava - Druhého ročníku Setkání cimbálových muzik Valašského království se o víkendu zúčastní ve Frenštátě pod Radhoštěm dvanáct kapel ze Zlína, Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí a dalších míst. Autorem myšlenky zorganizovat toto nesoutěžní, přátelské setkání je Radomír Golas z Frenštátu. Zatímco v loňském roce se ještě přehlídka hledala a muzikanti se sešli opravdu více jeden s druhým, než se svým publikem, letos má být podle Golase všechno jinak.
V článku najdete další tipy na akce o víkendu.

Do organizace se zapojilo jednak město Frenštát a jednak agentura Namaste známá z aktivit kolem Valašského království. Neoficiálně začne přehlídka už v pátek hudebními pozvánkami muzikantů v místních restauracích.

Prvním oficiálním programem bude až dopolední sobotní vystoupení na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm od 10 hodin. V krátkých vstupech se místnímu publiku představí všech dvanáct kapel, které budou od 14 hodin koncertovat v sále místního kina.

Diváci přehlídky tak budou mít možnost zorientovat se a vybrat si tu muziku, kterou by chtěli slyšet. Divácké hlasy pak rozhodnou o nejsympatičtější muzice Valašského království.

Vítěz divácké ankety dostane na památku sošku pohanského boha Radegasta, jehož monumentální originál vévodí vstupní hale frenštátské radnice. Udílení cen bude v Městském kulturním středisku pokračovat od 20 h besedou u cimbálu se všemi účastníky setkání. 

S Komárkem mezi Derviši
S islámskou mystikou seznámí posluchače přednáška profesora Stanislava Komárka, vedoucího katedry dějin přírodních věd na UK v Praze. Zájemci mohou vyslechnout vyprávění nazvané Mí přátelé Derviši v pátek od 17 hodin  v přednáškovém sále Muzea jihovýchodní Moravy.

Italský zpěvák vystoupí ve Vsetíně
V pátek 4. května v 18.00 hodin vystoupí v Domě kultury ve Vsetíně italský skladatel, zpěvák a kytarista Albino Montisci. Svým koncertním vystoupením ve Vsetíně navazuje na předloňský koncert Adriana Snella. I když je jméno Albino Montisci v zemích střední a východní Evropy poměrně málo známé, patří tento umělec ke špičce evropské křesťanské hudby. Montisci ve Vsetíně představí své nové album Semplicemente Lode. Doplní ho šestičlenná skupina a doprovodné zpěvačky. Při koncertu budou promítány české překlady písní. Děti do dvanácti let mají vstup zdarma.

Otevření druhého strážního hradu Valašského království
V sobotu 5. května bude hrad Brumov slavnostním výstřelem z děl a předáním dekretu jmenován Strážním a hraničním hradem Valašského království. Tento statut získá zejména díky své výhodné zeměpisné poloze. V prostorách hradu bude zároveň otevřena vůbec první výstava o historii i současnosti Valašského království, která vás provede více jak čtyřmi lety svého působení. Návštěvníci budou moci shlédnout i stálou expozici o dávné historii hradu, fotografie historických památek města Brumov – Bylnice i zajímavosti z CHKO Bílé Karpaty. Pro diváky je připraven šachový turnaj “Hradní věž”, kterého se může zúčastnit mládež do 18 let. Netradiční živé šachy budou odění pěšáci do valašských krojů a ostatní figury dle svých funkcí. O takzvané “vyhození” či odvlečení z osmimetrového šachového pole se postará mistr kat. Na své si přijdou i milovníci divadla, historického šermu či obdivovatelé uměleckých řemesel.

Kapela Reflexy nově
S novým baskytaristou a zpěvákem Jirkou Bartasem, bývalým lídrem kapely Generace, se představí tento víkend skupina Reflexy. V pátek večer od 20 hodin vystoupí Reflexy ve Strání spolu se slovenskou Tublatankou, od 23 hodin pak budou hrát v Brodku u Přerova. V sobotu Reflexy potěší své fanoušky ve fryštáckém kulturním domě. Baskytarista a zpěvák Jirka Bartas doplnil sestavu skupiny počátkem února po smrti zpěváka Jardy Garguláka, který dobrovolně ukončil svůj život krátce po vydání alba Česká v loňském roce.

Horňácké nešpory
V neděli v 15 hodin se bude v areálu kuželovského větrného mlýna oslavovat pojmenování planetky na dráze mezi Marsem a Jupiterem, zanesené do hvězdných map pod číslem 17611, názvem Jožkakubík. Od 9. března tak světu připomíná vynikajícího romského muzikanta, primáše "Majstra" Jožku Kubíka. Planetku objevili v roce 1995 tři astronomové z observatoře Kleť. Na Horňáckých nešporách za Majstra se sejdou hudci z Kubíkovy muziky, muzika Martina Hrbáče, Jarka Miškeříka, Mužské sbory z Hrubé Vrbky, Kuželova a Javorníka, zpěváci a pamětníci, ale také spisovatel Ludvík Vaculík. Svéráznou Kubíkovu životní filozofii zachytil Dušan Holý v knize Mudrosloví primáše Jožky Kubíka.

Hvozdenský salon 2001
Výstavu výtvarných prací rodáků a autorů blízkých Hvozdné Hvozdenský salon 2001 pořádá o víkendu už pojedenácté Volné výtvarné sdružení Valašský názor. Slavnostně bude výstava v hasičské zbrojnici zahájena už zítra v 17 hodin, ale návštěvníci ji mohou vidět až do neděle vždy od 9 do 18 hodin. Zítřejší vernisáž zpestří ještě uvedení Hry o statečném králi Kostislavovi a jeho sličné manželce královně Matyldě v 19 hodin v sále Kroužku divadelních ochotníků ve Hvozdné, kterou nastudovalo Nezávislé valašské divadlo známější pod zkratkou Nevadi.

Do parku na lanování
Zdolávat několik druhů lanových překážek v různých výškách budou v neděli odpoledne děti ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. Své schopnosti si může během odpoledne pod dozorem a za jištění zkušených vedoucích vyzkoušet i
odrostlejší mládež. Akci pod názvem Lanování ve městě připravila družina Úsvit ze Sdružení dětí a mládeže Duha spolu s Klubem úplně fantastické rekreace. Začátek je ve třináct hodin.

Vsetínsko: Vítání ptačího zpěvu
Na tradiční  jarní vycházku spojenou s poznáváním ptačího zpěvu mohou o víkendu  vyrazit obyvatelé Vsetína i Valašského Meziříčí. Akce nazvaná Vítání  ptačího zpěvu se uskuteční v sobotu ve Vsetíně v zámeckém parku,  následující den v sousedním Meziříčí, kde se zájemci sejdou na Mostní  ulici u Bečvy. Sraz je vždy o půl sedmé ráno.

K vínu patří na Slovácku vždy lidé v krojích

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz