Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzikanti z království se sejdou v Rožnově

  9:06aktualizováno  9:06
Východní Morava - Druhého ročníku Setkání cimbálových muzik Valašského království se o víkendu zúčastní ve Frenštátě pod Radhoštěm dvanáct kapel ze Zlína, Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí a dalších míst. Autorem myšlenky zorganizovat toto nesoutěžní, přátelské setkání je Radomír Golas z Frenštátu. Zatímco v loňském roce se ještě přehlídka hledala a muzikanti se sešli opravdu více jeden s druhým, než se svým publikem, letos má být podle Golase všechno jinak.
V článku najdete další tipy na akce o víkendu.

Do organizace se zapojilo jednak město Frenštát a jednak agentura Namaste známá z aktivit kolem Valašského království. Neoficiálně začne přehlídka už v pátek hudebními pozvánkami muzikantů v místních restauracích.

Prvním oficiálním programem bude až dopolední sobotní vystoupení na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm od 10 hodin. V krátkých vstupech se místnímu publiku představí všech dvanáct kapel, které budou od 14 hodin koncertovat v sále místního kina.

Diváci přehlídky tak budou mít možnost zorientovat se a vybrat si tu muziku, kterou by chtěli slyšet. Divácké hlasy pak rozhodnou o nejsympatičtější muzice Valašského království.

Vítěz divácké ankety dostane na památku sošku pohanského boha Radegasta, jehož monumentální originál vévodí vstupní hale frenštátské radnice. Udílení cen bude v Městském kulturním středisku pokračovat od 20 h besedou u cimbálu se všemi účastníky setkání. 

S Komárkem mezi Derviši
S islámskou mystikou seznámí posluchače přednáška profesora Stanislava Komárka, vedoucího katedry dějin přírodních věd na UK v Praze. Zájemci mohou vyslechnout vyprávění nazvané Mí přátelé Derviši v pátek od 17 hodin  v přednáškovém sále Muzea jihovýchodní Moravy.

Italský zpěvák vystoupí ve Vsetíně
V pátek 4. května v 18.00 hodin vystoupí v Domě kultury ve Vsetíně italský skladatel, zpěvák a kytarista Albino Montisci. Svým koncertním vystoupením ve Vsetíně navazuje na předloňský koncert Adriana Snella. I když je jméno Albino Montisci v zemích střední a východní Evropy poměrně málo známé, patří tento umělec ke špičce evropské křesťanské hudby. Montisci ve Vsetíně představí své nové album Semplicemente Lode. Doplní ho šestičlenná skupina a doprovodné zpěvačky. Při koncertu budou promítány české překlady písní. Děti do dvanácti let mají vstup zdarma.

Otevření druhého strážního hradu Valašského království
V sobotu 5. května bude hrad Brumov slavnostním výstřelem z děl a předáním dekretu jmenován Strážním a hraničním hradem Valašského království. Tento statut získá zejména díky své výhodné zeměpisné poloze. V prostorách hradu bude zároveň otevřena vůbec první výstava o historii i současnosti Valašského království, která vás provede více jak čtyřmi lety svého působení. Návštěvníci budou moci shlédnout i stálou expozici o dávné historii hradu, fotografie historických památek města Brumov – Bylnice i zajímavosti z CHKO Bílé Karpaty. Pro diváky je připraven šachový turnaj “Hradní věž”, kterého se může zúčastnit mládež do 18 let. Netradiční živé šachy budou odění pěšáci do valašských krojů a ostatní figury dle svých funkcí. O takzvané “vyhození” či odvlečení z osmimetrového šachového pole se postará mistr kat. Na své si přijdou i milovníci divadla, historického šermu či obdivovatelé uměleckých řemesel.

Kapela Reflexy nově
S novým baskytaristou a zpěvákem Jirkou Bartasem, bývalým lídrem kapely Generace, se představí tento víkend skupina Reflexy. V pátek večer od 20 hodin vystoupí Reflexy ve Strání spolu se slovenskou Tublatankou, od 23 hodin pak budou hrát v Brodku u Přerova. V sobotu Reflexy potěší své fanoušky ve fryštáckém kulturním domě. Baskytarista a zpěvák Jirka Bartas doplnil sestavu skupiny počátkem února po smrti zpěváka Jardy Garguláka, který dobrovolně ukončil svůj život krátce po vydání alba Česká v loňském roce.

Horňácké nešpory
V neděli v 15 hodin se bude v areálu kuželovského větrného mlýna oslavovat pojmenování planetky na dráze mezi Marsem a Jupiterem, zanesené do hvězdných map pod číslem 17611, názvem Jožkakubík. Od 9. března tak světu připomíná vynikajícího romského muzikanta, primáše "Majstra" Jožku Kubíka. Planetku objevili v roce 1995 tři astronomové z observatoře Kleť. Na Horňáckých nešporách za Majstra se sejdou hudci z Kubíkovy muziky, muzika Martina Hrbáče, Jarka Miškeříka, Mužské sbory z Hrubé Vrbky, Kuželova a Javorníka, zpěváci a pamětníci, ale také spisovatel Ludvík Vaculík. Svéráznou Kubíkovu životní filozofii zachytil Dušan Holý v knize Mudrosloví primáše Jožky Kubíka.

Hvozdenský salon 2001
Výstavu výtvarných prací rodáků a autorů blízkých Hvozdné Hvozdenský salon 2001 pořádá o víkendu už pojedenácté Volné výtvarné sdružení Valašský názor. Slavnostně bude výstava v hasičské zbrojnici zahájena už zítra v 17 hodin, ale návštěvníci ji mohou vidět až do neděle vždy od 9 do 18 hodin. Zítřejší vernisáž zpestří ještě uvedení Hry o statečném králi Kostislavovi a jeho sličné manželce královně Matyldě v 19 hodin v sále Kroužku divadelních ochotníků ve Hvozdné, kterou nastudovalo Nezávislé valašské divadlo známější pod zkratkou Nevadi.

Do parku na lanování
Zdolávat několik druhů lanových překážek v různých výškách budou v neděli odpoledne děti ve Smetanových sadech v Uherském Hradišti. Své schopnosti si může během odpoledne pod dozorem a za jištění zkušených vedoucích vyzkoušet i
odrostlejší mládež. Akci pod názvem Lanování ve městě připravila družina Úsvit ze Sdružení dětí a mládeže Duha spolu s Klubem úplně fantastické rekreace. Začátek je ve třináct hodin.

Vsetínsko: Vítání ptačího zpěvu
Na tradiční  jarní vycházku spojenou s poznáváním ptačího zpěvu mohou o víkendu  vyrazit obyvatelé Vsetína i Valašského Meziříčí. Akce nazvaná Vítání  ptačího zpěvu se uskuteční v sobotu ve Vsetíně v zámeckém parku,  následující den v sousedním Meziříčí, kde se zájemci sejdou na Mostní  ulici u Bečvy. Sraz je vždy o půl sedmé ráno.

K vínu patří na Slovácku vždy lidé v krojích

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

StB a hasiči bez vody. Mýty a pověry o požáru Svaté hory v roce 1978

Rozsáhlý požár zasáhl poutní místo Svatá Hora u Příbrami dne 27. dubna 1978.

Výstava dobových dokumentů a bohatý program s ukázkami práce hasičů připomenou koncem měsíce výročí 40 let od...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Najdete na iDNES.cz