Strážní věž ve venkovní expozici Německo-německého muzea v Mödlareuthu

Strážní věž ve venkovní expozici Německo-německého muzea v Mödlareuthu | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Překonání Zdi smrti. Německé muzeum připomíná železnou oponu ČSSR

  • 10
Nová výstava v Německo-německém muzeu v někdejší rozdělené vesnici Mödlareuth se věnuje dějinám železné opony v komunistickém Československu. Podle regionálního listu Thüringer Allgemeine potrvá do 31. července, přibližuje režim na hranicích ČSSR a popisuje některé případy pokusu o útěk na Západ.

Výstava je k vidění v obci, která byla do roku 1989 takzvanou železnou oponou rozdělena, a někdy se jí proto přezdívalo Malý Berlín. Mödlareuth totiž leží na území dvou spolkových zemí, Bavorska a Durynska. První patřila do někdejšího Západního (NSR) a druhá do Východního Německa (NDR).

Balon ušitý na stroji ke svobodě nedoletěl

Touha opustit republiku přivedla vystudovaného právníka až k šicímu stroji. V polovině 80. let se Zdeněk Bakule rozhodl, že přeletí neprodyšně uzavřenou západní hranici balonem, který si sám vyrobí. Dopadl ovšem dost neslavně. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Ředitel muzea Robert Lebegern připomněl, že poblíž Mödlareuthu se střetávají nejen hranice spolkových zemí Bavorsko, Durynsko a Sasko, ale nedaleko je také trojmezí mezi někdejšími NSR, NDR a ČSSR, kde začínala 1 393 kilometrů dlouhá vnitroněmecká hranice.

„Ale tam byl také začátek nebo konec československé západní hranice, která probíhala v délce 356 kilometrů kolem Spolkové republiky, potažmo Bavorska, a v délce 453 kilometrů podél Rakouska,“ připomněl Lebegern.

V rozdělené vesnici Mödlareuth se skoro čtyřicet let na sebe obyvatelé dívali přes plot a zeď bez možnosti jiného kontaktu (přečtěte si: Ves, jíž Američané říkali Malý Berlín. Hranice tu rozdělila NDR a NSR).

Zahájení výstavy s názvem Překonání zdi smrti - Dějiny železné opony v Československu se minulý týden účastnil také předseda občanského sdružení Paměť Miroslav Kasáček, podle něhož má dočasná expozice především později narozeným ukázat, že „žádná zeď nemůže zastavit touhu po svobodě“.

Poukázal mimo jiné na příběh východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který se v srpnu 1986 pokusil o útěk do Rakouska poblíž Bratislavy. Podařilo se mu sice překonat ostnaté dráty, ale jen 20 metrů od svobodného světa ho rozsápali psi pohraniční stráže. Muž zraněním podlehl.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Jediná rozumná doprava do odlehlého Mödlareuthu je autem nebo na kole. Obec leží v klínu německých dálnic č. 9 a 72, asi 50 kilometrů severozápadně od Aše. Například z Karlových Varů sem dojedete automobilem za hodinu a půl.

Muzeum
Vstupné do muzea stojí tři eura a zahrnuje venkovní expozice, výstavu i videoprojekci. Otevřeno je denně od 9 do 18 hodin, v zimě do 17 hodin), mimo otevírací dobu je venkovní expozice volně přístupná. Více informací: http://moedlareuth.de

Co vidět v okolí:
- Drei-Freistaaten-Stein (5 km) - kamenný památník označuje místo styku historických hranic Bavorska, Durynska a Saska

- Přehrada Bleilochtalsperre (25 km) - rekreační vodní nádrž na řece Saale z 30. let 20. století, dlouhá 28 kilometrů

- Hof (20 km) - historické město v severním Bavorsku.

Tip na knihu
Gordon L. Rottmann: Berlínská zeď a vnitroněmecká hranice 1961–89. Vydala Grada Publishing v roce 2009, 64 stran.

,