Dílo Františka Kupky (na obrázku Katedrála) patří mezi hlavní taháky Musea Kampa.

Dílo Františka Kupky (na obrázku Katedrála) patří mezi hlavní taháky Musea Kampa. | foto: Nadace Jana a Medy Mládkových

Britský deník zařadil Museum Kampa mezi utajené evropské skvosty

  • 2
Pražské Museum Kampa, které se zaměřuje na středoevropské moderní umění, proniklo na seznam nejlepších muzeí, o nichž jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Žebříček utajených zajímavých tipů sestavil britský list Guardian.

Britští novináři připomněli například 34 žlutých tučňáků od The Cracking Art Group nebo obří mimina od sochaře Davida Černého. A ocenili přístup Nadace Jana a Medy Mládkových, která o muzeum pečuje už od roku 2003.

Vedle zpřístupnění děl Františka Kupky a Otto Gutfreunda pořádá muzeum i krátkodobé výstavy, z umělců se v poslední době představila například Yoko Ono, Frank Malina, Julian Opie, Piet Mondrian, Theodor Pištěk či Andy Warhol.

„Expozice děl zakladatele abstraktního umění Františka Kupky, kterého Meda Mládková osobně dobře znala, není sterilní muzejní expozicí vytvořenou kunsthistoriky, ale je osobním příběhem umělce a mecenášky, která dílo Františka Kupky celý život obdivovala a zasloužila se o jeho prosazení ve světových galeriích,“ odhaduje člen správní rady Musea Kampa Jiří Pospíšil jeden z důvodů, proč muzeum v žebříčku bodovalo.

Relaxujte a poznávejte

Museum Kampa se v žebříčku Guardianu ocitlo například vedle vídeňského muzea habsburského císařského nábytku nebo varšavského muzea karikatur (kompletní žebříček najdete v původním článku zde).

Museum Kampa se nachází v budově někdejších Sovových mlýnů, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Základní vstupenka vyjde na 160 korun.

„I letošní rok je plný zajímavých projektů prezentujících československé umění, jako například výstava Kamila Lhotáka a skupiny Šmidrové. Určitým bonbónkem bude pro milovníky umění podzimní výstava jedné z nejvýraznějších postav českého umění 20. století Toyen, zaměřená na zobrazení ženy v její tvorbě. Na výstavě návštěvníci uvidí díla ze soukromých francouzských sbírek, která dosud v Čechách nebyla vystavena,“ dodává Jiří Pospíšil.

Přes léto láká muzeum na výstavu, která představí českou dětskou ilustraci. Výstava se koná v rámci oslav 50. výročí Večerníčku a projekt vznikl ve spolupráci s Českou televizí a Národní galerií.