Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muráňská planina patří silným koňům

  15:16aktualizováno  15:16
Pátráte po dosud neobjevených částech Slovenska? A navíc jste milovníci koní? Pak určitě navštivte národní park Muráňská planina v Banskobystrickém kraji. Ostrůvkem civilizace v samotném srdci planiny je hřebčín na Velké louce. Právě tady můžete spatřit takzvané slovenské horské koně - zvláštní druh silného a vytrvalého zvířete.

S organizovaným chovem huculů se tu začalo před padesáti lety. První stádo se sem dostalo z vojenského hřebčína v Prešově. Brzy však huculové, přestože silní, vytrvalí a nenároční, přestali požadavkům chovatelů stačit a objevila se snaha získat koně větší a ještě silnější.

Tehdy vznikl záměr vyšlechtit místní rasu, takzvaného slovenského horského koně. Docílit se jí mělo křížením čistokrevných huculů s plemeny fjord a hafling. Z tohoto ambiciózního plánu se však v průběhu dalších let slevilo.

Chov norika muráňského typu je chráněný
Vedle přetrvávajícího chovu huculů, původní karpatské rasy, se v polovině sedmdesátých let začalo s chovem slezských noriků a od začátku let osmdesátých noriků čistokrevných, dovezených sem z Rakouska. Tito koně se šlechtěním dále přizpůsobovali drsným podmínkám muráňských hor. 

Dlouholetou a náročnou práci završilo v roce 1995 uznání šlechtitelského chovu koní plemena norik muráňského typu jako nového plemene. O dva roky později byl chov norika muráňského typu prohlášen za chráněný.


Huculy si oblíbili i generálové
Perličkou je, že v době těsně po založení se na hřebčín se svými požadavky obrátila i tehdejší československá armáda. Generálové, které odolní huculové nadchli v průběhu Karpatsko-dukelské operace, si prosadili jejich další chov a vymínili si pravidelné dodávky pro vojenské potřeby.

Podmínkou však bylo, aby koně byli jednobarevní. Žádné lysiny či skvrny, šanci sloužit socialistické vlasti měli jen koně čistě černí či hnědí.

Během několika málo dalších let vojenští odborníci pochopili, že příští válku už koně vyhrávat nebudou, a své požadavky na dodávky stáhli. Jako jediná památka na epizodu československých generálů zůstala barva koní – jednobarevnost se stala standardem chovu huculů na planině a zůstává jí dodnes.

Více o slovenském národním parku Muráňská planina najdete ZDE

V současnosti chov koní probíhá na dvou střediscích, která spadají pod místní lesní závod. V nedaleké Dobšiné jsou ustájeni plemenní hřebci a kobyly, na Velké louce pak jejich potomstvo.

Celý chov představuje zhruba 230 zvířat, z toho sedm plemenných hřebců - "trtkošů" (část jich pochází z Čech a Rakouska) a padesát kobyl – matek. Roční přírůstek činí asi pětatřicet hříbat.

Chov koňů je ztrátový
Koně se na Muráňské planině nejen chovají, ale zároveň i cvičí pro tvrdou práci v lese, kde jsou schopni více než rovnocenně nahradit těžkou mechanizaci. Jako půlroční je kůň přemístěn ze střediska v Dobšiné na Velkou louku, ve třech letech je vykastrován a potom absolvuje tříměsíční intenzivní výcvik: učí se stahovat z lesa dřevo a poslouchat povely.

Chov místních koňů je ztrátový. Zvíře se prodává hluboko pod cenou. Prodej v Rakousku nebo v Německu by vynesl  mnohem víc.

Na prodej je "zralý" ve čtyřech letech. Současná prodejní cena hotového vycvičeného koně činí na Slovensku pouhých 40 - 45 tisíc SK bez daně. To je suma, která činí celý chov silně ztrátový, neboť náklady na vychování čtyřletého koně jsou zhruba trojnásobné.

Optimální prodejní cena by se tak měla pohybovat kolem 200 tisíc SK. Byla by zřejmě dosažitelná, ale při prodeji v Rakousku nebo v Německu. Zatím se ale v mateřském lesním závodě nenašel nikdo, kdo by tyto úžasné a neuvěřitelně odolné a vitální koně dokázal světu nabídnout. Střediska to udělat nemohou, protože nemají pro rozhodování dostatečné  pravomoci.

Romantika stojí dřinu
O celý chov se stará zhruba pětadvacet lidí, z toho přímo na Velké louce osm. Je mezi nimi i několik drsných mladých mužů,  kteří mají v pracovní smlouvě napsáno "pastýř koní", ale ani oslovení kovboj je neurazí.

Voháň, Gandžalová, Brnovo, Bobačka,  Maretkino, Havranie… to je výčet jen několika míst s rozlehlými travnatými loukami, která během sezóny tito kovbojové se svým stádem navštíví. Za romantikou se ovšem ukrývá tvrdá dřina, neboť o padesát či více koní se stará jediná dvojice mužů, a to dvacet čtyři hodin denně po dobu několika týdnů, než jsou vystřídáni svými kolegy.

A tak, až při toulkách Muráňskou planinou narazíte na některé louce na divoce vypadající stádo koní, rozhlédněte se. Někde mezi nimi budou dva drsně vypadající mladí muži s laskavým srdcem, protože bez něho by se tahle práce dělat nedala.

MURÁŇSKÝ HRAD - NENECHTE SI UJÍT

Kdysi pyšná pevnost, jedna z nejrozsáhlejších a nejvýše položených na Slovensku. Nyní je od velkého požáru v roce 1760 v rozvalinách.

První písemné zprávy o této mohutné stavbě vybudované na strmém svahu vrchu Cigánky (nejvyšší bod měří 935 m.n.m.), pocházejí z roku 1271. Je však pravděpodobné, že stavět se začal už dříve, jako odpověď na vpád Tatarů v roce 1243. Hrad založil rod Bebekovců, který se na něm udržel až do 15. století, kdy byl hrad obsazen českými bratříky během husitských válek (1447 - 1467), a kteří na něm udržovali velmi silnou vojenskou posádku.

Další zajímavou epizodu tvoří období po roce 1527, kdy muráňské panství získal Jakub Totnalyai a jenž svému čtyřletému synovi testamentem určil za poručníka Matěje Bašu z Čoltova. Bašo však už v roce 1535 posílá svého svěřence na dvůr polského šlechtice Jana Tarnovského, zmocňuje se hradu a prohlašuje se pánem. Aby získal prostředky na své "panování", podniká loupeživé výpravy po okolí. Ohlas jeho skutků se dostal až ke  královskému dvoru a král Ferdinand rozhodl o jeho exemplárním potrestání. Trestnou výpravou proti němu byl pověřen  habsburský generál Mikuláš ze Salmu.

V roce 1549 byl Bašo poražen, a přestože se mu podařilo z hradu tajnou chodbou uniknout,  byl v nedalekém Telgartu dopaden pastýři a dopraven zpět na hrad, kde byl popraven. Na hradě, který se stal opět královským majetkem, se vystřídala celá řada majitelů - němečtí generálové Mikuláš Salm, Puchheim, Melchior Maško z Niederlaysu, po roce 1620 Juraj Széchy.
Jeho dcera Mária se po smrti manžela Štefana Bethlena vdává za Františka Wesselényiho, uherského palatína a vůdce připravovaného protihabsburského povstání, a po jeho smrti v roce 1667 končí ve vězení, kde umírá. Hrad získává jako konfiskát císařský generál hrabě Ján z Rothalu a zanedlouho ho mají přechodně v rukou vojska Imricha Thökölyho.

V roce 1702 hrad vyhořel a opravila ho povstalecká vojska Františka Rákocziho II., po jejichž porážce hrad kupuje jako královský konfiskát hrabě Štefan Koháry.
V roce 1760 Muráňský hrad vyhořel znovu a tentokrát už opraven nebyl. Od toho data je Muráňský hrad, kdysi pyšná pevnost, jedna z nejrozsáhlejších a nejvýše položených na Slovensku, v rozvalinách.

Hrdzavý potok na Muráňské planině

Pohled z hradu na planinu

Muráňský hrad

Muráňští koně

Údolí Sviniarky

Zimní pohled z planiny

Autoři:
Nejčtenější

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Další z rubriky

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.