Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Můj titanový kloub ohrožuje bezpečnost na letišti JFK, tvrdí cestující

  14:40aktualizováno  14:40
Berna Keilerová z Kalifornie, která má titanovou náhradu kyčelního kloubu, pravidelně spouští alarmy v detektorech kovů na letištích po celém světě. Zařízení na newyorském letišti JFK na terminálu 7 však dvakrát selhala. Žena v tom vidí velké bezpečnostní riziko, píše list New York Post.

Náhrada kyčelního kloubu | foto: Profimedia.cz

Terminál 7 na letišti JFK slouží pro sedm leteckých společností včetně British Airways. Dvaašedesátiletá manažerka ze Santa Barbary, která je téměř víc na cestách než doma, upozornila, že bezpečnostní rámy na tomto terminálu minulý rok dvakrát selhaly. "Domnívám se, že cestující jsou v ohrožení," prohlásila.

"Lidé v této zemi žijí v domnění, že máme náležitá bezpečnostní opatření, ale ony ale ve skutečnosti příliš nefungují," řekla Berna Keilerová pro New York Post.

Zaměstnanci z Úřadu pro bezpečnost letecké dopravy (TSA) ale tvrdí, že všechny detektory na terminálu 7 prošly kontrolou a jsou v pořádku. Zda byly přístroje testovány speciálně i na schopnost detekovat titan, jeden z nejlehčích a nejpevnějších kovů, ale úředníci neuvedli. "Nebudeme rozebírat, jakým způsobem naše zařízení testujeme," odmítla odpovědět na dotaz mluvčí TSA.

Dvě selhání, jedna katastrofa?

Berna Keilerová ale uvedla, že terminálem 7 prochází od doby, kdy před 10 lety dostala titanový kyčelní implantát, zhruba třikrát ročně. Až do 21. října 2009 se při průchodu detektory kovů vždy spustil alarm. Onoho dne ale bezpečnostní rám nevydal ani pípnutí.

"Cestuju po letištích na celém světě, v Los Angeles, Phoenixu, Dallasu, Hong Kongu, Tchaj-peji i Tokiu, a detektory kovů vždy bez výjimky pískají," říká Berna Keilerová. Hned po průchodu detektorem, kdy se nic neozvalo, upozornila pracovníky bezpečnostní kontroly. Bylo jí proto řečeno, aby prošla rámem znovu, přístroj však ani poté nezareagoval. Stěžovala si pracovníkovi kontroly, ten prý ale prohlásil, že kontrola proběhla v pořádku a pobídl ji, ať pokračuje k odletu.

TSA tvrdí, že nemá o ženině stížnosti žádný záznam.

Když ale 4. prosince Berna Keilerová zase procházela detektorem kovů na terminálu 7 a přístroj opět nezapískal, manažerku to ohromilo. Tentokrát si nechala zavolat nadřízeného pracovníka přímo z TSA. Později během dne ji informoval šéf bezpečnosti letiště Gary Caldwell e-mailem, že jejich expert prověřil všechny přístroje a jsou prý bez závad.

Ještě větším selháním je ale podle Berny Keilerové skutečnost, že ačkoli upozornila v obou případech pracovníky kontroly, že alarm se nespustil, nenásledovala žádná prohlídka, zda u sebe nemá nějakou zbraň.

"Nemůžeme spekulovat o tom, proč se detektory kovů v případě paní Keilerové nespustily," dodala jen mluvčí TSA s tím, že podle úřadu jsou obě detekční zařízení na terminálu 7 na JFK funkční a odpovídají předpisům.

Paní Keilerová má těžkou artrózu, a podle slov jejího lékaře je velmi pravděpodobné, že ji čeká i výměna druhého kyčelního kloubu. Pak bude zajímavé sledovat, jestli přístroje na JFK opět selžou. Zajímavé to však bude jen v případě, že selhání přístroje neumožní nikomu na palubu letadla pronést žádnou zbraň.

vaše zkušenosti

Máte podobnou zkušenost z cest jako Berna Keilerová? Nezapískal někdy detektor kovů, ačkoli jste u sebe měli něco kovového? Podělte se o svoje zážitky z cest na letištích s ostatními čtenáři v diskuzi.

Autoři:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Najdete na iDNES.cz