Lodě na palmové pláži v blízkosti Mui Ne

Lodě na palmové pláži v blízkosti Mui Ne | foto: Profimedia.cz

Parádní moře na zimu. Vietnamské letovisko Mui Ne s nádechem venkova

  • 12
Ještě donedávna bylo Mui Ne jen malou rybářskou osadou. V polovině 90. let však tuto oblast objevili turisté a nastal zde doslova hotelový boom. Dnes je tu kromě původní vesnice desetikilometrový úsek podél pláže Rang Beach (Mui Ne Beach) s resorty, hotely i guesthousy všech cenových kategorií.

Pokud si chcete ve Vietnamu pár dnů zalenošit na bílé pláži, ale vyhnout se velkým městům, zároveň si užít zajímavé okolí a přírodu, ochutnat ty nejčerstvější mořské plody přímo od rybářů nebo si zasurfovat na divokých vlnách, pak je Mui Ne přesně tím místem, které hledáte.

Čím blíže k původní vesnici, tím nižší ceny. Oblast na sever od vesnice (Malibu Beach) je oblíbenou destinací vyhledávanou windsurfery a kiteboardisty kvůli největším vlnám na vietnamském pobřeží. Ale i přes to všechno si Mui Ne zachovává skromnou venkovskou tvář.

Na skútru nebo na pštrosovi

Oblast kolem Mui Ne je nejsušším místem Vietnamu, a zřejmě proto se stala oblíbeným letoviskem po celý rok. Během zimních měsíců (říjen - duben), které jsou zde horké a suché, přijíždějí za tropickou dovolenou hlavně Evropané a Rusové (nejdražší lokality se poznají podle nápisů v azbuce). V létě přichází monzun, prší často, ale vždy v krátkých prudkých přeháňkách. A stále o dost méně než ve zbytku země. Jezdí se sem ohřát Australané a domácí, hlavně z Ho Či Minova Města.

Rudé duny jsou nejkrásnější za východu nebo západu slunce.

Resort Coco Beach v Mui Ne

Zajímavá turistická místa v okolí Mui Ne mají původ buď v tradičním zdejším odvětví, rybářství, anebo jsou dílem kreativní přírody. Tím nejpopulárnějším jsou Rudé duny (Red dunes) přímo za vesnicí.

Místní děti tu na každého už z dálky pokřikují „Slide? Slide?“ a nabízejí kusy linolea k ježdění po dunách. Stačí ale pár kroků poodejít a máte tichou krásu dun i výhled na kotvící rybářskou flotilu jen pro sebe. Úžasnou atrakcí hned „za domem“ je i procházka písečným korytem potoku Fairy Spring. Vlažná voda sahá jen po kotníky a před očima hrají všechny odstíny barev od bílých špičatých vápencových skal po tmavě oranžový naplavený písek z dun nad kaňonem. Pokud by to někomu nestačilo, může se ještě nechat svézt na pštrosovi.

Skvělým nápadem je si půjčit skútr a vydat se prozkoumat okruh alespoň 30 km. Směrem na sever čekají liduprázdné pláže, rybářské vesnice, kde lidé s úsměvem zdraví, protože bělocha možná ještě neviděli, ale hlavně působivé Bílé duny (White dunes). Zde se dá půjčit i džíp nebo čtyřkolka, ale není nad pocit rozpáleného písku pod bosými chodidly. A díky neustávajícímu větru si spoustu zrnek odnesete i ve vlasech, očích a foťáku.

Skalnaté a prakticky liduprázdné pobřeží u majáku Ke Ga

Cesta na jih od Mui Ne nabízí třeba Poshanu Cham Towers, zbytky chrámů z osmého století, opuštěné pláže s rozeklanými skalami či ostrůvek s majákem Ke Ga, jedním z nejstarších majáků celé jihovýchodní Asie. Francouzi ho postavili v roce 1897.

O autorech

Anča a Petr Burešovi - V září 2014 se odhodlali uskutečnit svůj sen o výpravě, jejíž hranice neurčují termíny dovolené, ale jen finance a chuť, a vyrazili na 15měsíční lowcostovou cestu přes Asii na Nový Zéland. Na výpravu potom plynule navázalo několik měsíců objevování Země Pána prstenů. Jejich zážitky a fotky z cest najdete na webu, případně aktuálněji na facebookovém profilu https://www.facebook.com/zcesty.pa.

Pobřeží s dunami i skalami, burácivé vlnobití a maják zahalený vodní tříští vytvářejí unikátní dramatickou atmosféru. A pro opravdové fajnšmekry zbývá návštěva proslulé výrobny rybí omáčky v hlavním městě regionu Phan Thiet, která touto základní surovinou zásobuje celý Vietnam. Omáčka sama o sobě je velmi aromatická a její výroba, založená na fermentaci ryb, není díky zápachu nic pro slabé žaludky.

Nejen zážitky živ je člověk

Co naopak každý žaludek potěší, je zdejší kulinářská nabídka. V první řadě jsou to ryby a nejrůznější mořské potvory, které místní každé ráno loví čerstvé z hlubšího moře. Prodávají je pak především na rybím trhu přímo ve vesnici, syrové, nebo dokonce ještě živé. Rovnou ugrilované ryby, krevety, krabi, různé mušle a šneci se dají ochutnat na Malibu Beach, kde mají podnikaví rybáři rozestavěná kamínka přímo před luxusními resorty a tomu také přizpůsobené ceny.

Čerstvé mořské plody se připravují přímo na pláži Malibu Beach.

Pole rýže a plantáže dračího ovoce

Podél silnice do Phan Thiet je potom na výběr nespočet stánků, jídelen a restaurací s pestrou nabídkou darů moře, ale i všemožných světových kuchyní. Experimentátoři mohou vyzkoušet třeba pokrmy ze žab, úhořů nebo krokodýlího masa.

Oblast jihovýchodního Vietnamu je celosvětově proslulá i dračím ovocem (dragon fruit, pitahaya, pitaya, vietnamsky thanh long). Plantáže kaktusovitých rostlin s nádhernými bílými květy a ještě hezčím růžovým ovocem se táhnou jako koberec na zvlněné krajině, občas proložené sytě zeleným rýžovým políčkem.

V letních měsících, kdy ovoce dozrává, vyrůstá podél silniček nespočet vyskládaných pyramid sladkých plodů s cenami takovými, jaké si kdo usmlouvá. To ostatně platí o většině nákupů ve Vietnamu.

Mui Ne a Phan Thiet jsou jednoznačně lokalitou pro exotickou dovolenou s bílými plážemi, azurovým mořem, nádhernou přírodou okolo a vynikajícím jídlem, kde si na své přijde nejnáročnější klientela, rodiny s dětmi, bouřliví surfaři i unavený batůžkář toužící po pár dnech relaxace.

Díky blízkosti Ho Či Minova Města, kam se dnes dají běžně sehnat letenky z Česka za rozumnou cenu, může být Mui Ne místem třeba i vaší příští dovolené.

Může se hodit

Orientační ceny (léto 2015, VDN - Vietnamský dong)
Autobus Dalat - Mui Ne (cestovka) - 130 000 VND (130 Kč)
Autobus Ho Chi Minh - Mui Ne (cestovka) - 135 000 VND (135 Kč)
Autobus Ho Chi Minh - Phan Thiet (lokální) - 85 000 VND (85 Kč)
Minivan Phan Thiet - Mui Ne - 13 000 VND (13 Kč)
Ubytování Mui Ne - od 210 000 VND za pokoj (210 Kč za pokoj)
Jízda na pštrosovi - 100 000 VND (100 Kč)
Půjčení motorky 24 h - cca 130 000 VND (130 Kč)
Vstupné White dunes - 10 000 VND (10 Kč)

Jak do Mui Ne?
Vietnam je dnes dobře dostupný letecky, jen je třeba si předem vyřídit tzv. schvalovací dopis, který se předkládá na letišti při příletu k udělení víz. Při pozemním vstupu do země je nutné mít už víza v pase, vyřízená na některé z ambasád v sousedních státech nebo dopředu v ČR.

Do Mui Ne se pak dá dostat autobusem z Nha Trangu nebo Dalatu směrem ze severu, anebo v opačném směru z Ho Či Minova Města (odjezdy z Mien Dong terminálu, dražší přímý spoj, nebo lokální busy do Phan Thiet a odsud minivanem do Mui Ne, linky 1 a 9). Phan Thiet leží i na železniční trase.