Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Objevte krásu unikátních selských usedlostí rakouského Mühlviertlu

aktualizováno 
Kraj mlýnů, jak je poeticky nazýván hornorakouský region, který hraničí s našimi jižními Čechami, v sobě skrývá úžasný potenciál pro nádherné jednodenní výlety. Kombinace přívětivé krajiny, historických památek a rázovité lidové architektury na vás zapůsobí natolik, že se sem určitě budete chtít zase brzy vrátit.

Kořeny tohoto nádherného příkladu zdejší lidové architektury sahají až do středověku, kdy sloužil jako vodní hamr. Najdeme jej na trase stezky Steinbloss-Mauerweg, necelý kilometr jižně od Hirschbachu. | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Cudná gotika v pastelovém negližé

První kroky v Mühlviertlu obvykle míří do okresního střediska Freistadtu. Ten naprosto uchvátí milovníky památek starobylou atmosférou svého historického jádra. Pod pláštěm pestrých a bohatě zdobených fasád honosných měšťanských domů se zde totiž ukrývají architektonické klenoty vrcholné gotiky.

Fotogalerie

Téměř každá budova se pyšní bytelným gotickým portálem nebo masivními žulovými krakorci pod arkýři vysunutými do úzkých uliček, které neztratily nic ze svého středověkého šarmu. Centrum Freistadtu stále obepíná linie původního opevnění, prolomeného dvěma městskými branami: z jižní strany Lineckou a od severu Českou.

Freistadt bývá označován také jako město věží a i když se jejich celkovým počtem naší matičce Praze stověžaté skutečně nevyrovná, tyčí se jich tady opravdu požehnaně. Od robustních obranných bašt kamenných hradeb, přes barokní báň zdejšího kostela až po dominantní věž freistadtského zámku.

Tip na dovolenou

Vyberte si z pestré nabídky zájezdů do Rakouska na dovolena.iDNES.cz
a prožijte úžasnou dovolenou.

Protože ve Freistadtu trávím víc dnů, tak po půldenní prohlídce města vyrážím na celodenní výlet. Již z letmého pohledu je patrné, že tu se navzájem spojily ty nejkrásnější prvky České Kanady, šumavského podhůří i Novohradských hor. Kombinace dvou značených cest mne od freistadského nádraží nejdříve dovedla do zhruba osm kilometrů vzdáleného Hirsbachu.

Místní kostelík překvapivě unikl barokizační vlně, tudíž osvěžuje poklidnou obec elegancí ryzí gotiky. Kousek od budovy místní fary však začíná jiné překvapení, a to stezka, která návštěvníkům přiblíží uzdravující svět léčivých bylin. Za symbolickou vstupní branou vytvarovanou ze zelených šlahounů popínavých rostlin pomalu stoupám úvozovou cestou vroubenou jabloněmi a na každém metru mám příležitost seznámit se s novou léčivkou. Máta, meduňka, pelyněk, maliník…

Bylinkářská zahrádka nad Hirschbachem. Tady mají přednost živé rostliny před

Bylinkářská zahrádka nad Hirschbachem. Tady mají přednost živé rostliny před mrtvými plochami mulčovací kůry.

Komerční zpracování léčivek se v Mühlviertelu udrželo až do dnešních dnů,

Komerční zpracování léčivek se v Mühlviertelu udrželo až do dnešních dnů, nahlédnout mu pod pokličku lze v osadě Thierberg severozápadně od Hirschbachu.

Všechny volně v přírodě, vždy označené informační tabulkou se svým jménem. Postupně se dostávám až na návrší nad Hirschbachem, kde stezka končí u dřevěné branky bylinkářské zahrádky. Malé, voňavé, barevné. A hlavně vzorně opečovávané. Co květ, to lék na jiný neduh. Divizna, třezalka, levandule, měsíček, a spousta dalších bylin se tísní vedle sebe, až z jejich krásy přechází zrak. Hezký výhled do blízké krajiny a harmonické skloubení zahrádky s komplexem přilehlého statku je dalším estetickým bonusem pro každého, kdo sem zavítá.

Strakatý Ottenschlag

Právě starobylé selské usedlosti, jakou můžeme spatřit v sousedství bylinkářské zahrádky, patří k nepřehlédnutelným unikátům okolí Freistadtu. Roztroušeně mne doprovázejí od první hodiny výletu. Historie mnoha z nich často sahá až do hlubin pozdního středověku. Ve zdejším nářečí se jejich architektura označuje pojmem Steinbloss-Stil, což přesně vystihuje charakter staveb, neboť základní materiál poskytly hrubé bloky zdejší žuly.

Rázovitá kamenná stodola na okraji Ottenschlagu

Rázovitá kamenná stodola na okraji Ottenschlagu

Spáry mezi kameny jsou nahozeny sněhobílou vápennou omítkou, takže zdi usedlostí pak budí dojem nepravidelné šachovnice. Když si ještě přisadíme záplavu sytě červených muškátů a svěží odstíny přilehlých luk, dostaneme ostře kontrastující směs barevného zátiší, které překonává hranici kýče. Jenže, ona je to realita.

Nejvyšším počtem kamenných statků se pyšní víska Ottenschlag im Mühlkreis. Z Hirschbachu je vzdálena přibližně čtyři kilometry. První typický kamenný statek leží hned na jejím dolním konci. Ale postupně jich rapidně přibývá. Nakonec úhledná strakatá průčelí lemují obě strany obecní komunikace. A turista odjinud zůstává stát s otevřenými ústy a tiše zírá.

Strakatý Ottenschlag je krásný i za pošmourného počasí.
Šíře zdiva u kamenných statků běžně přesahuje 50 cm.
Rázovitá kamenná stodola na okraji Ottenschlagu

Ovšem fyzicky se podílet na stavbě takové domku zajisté vyžadovalo pořádnou dávku síly. Odhadnout váhu jednotlivých žulových bloků si raději netroufám. Spíše než o kilogramy půjde o metráky.

Další tajemství Ottenschlagu se ukrývá uvnitř lesa severovýchodně od obce. Naštěstí k němu směřuje značená stezka, která končí u úpatí malebného skalního útesu. Podle pověsti tady čert zakopal svůj poklad. Nicméně existují také spekulace o dávném keltském obětišti, které přiživuje existence záhadné miskovité prohlubně pod vrcholovou plošinou skaliska.

Tip iDNES

Krásu unikátních venkovských usedlostí a zážitky z příjemného pěšího putování lze v Hirsbachu skloubit výšlapem po tematickém okruhu Steinbloss-Mauerweg o přibližné délce 13 km. Provede vás okolo těch nejkrásnějších statků situovaných do širšího okolí obce. Na zdech každého z nich je instalována tabule se základními historickými daty objektu. Stezka začíná i končí před místním muzeem selského nábytku, které pochopitelně také sídlí pod střechou reprezentativní ukázky architektury stavení z kamenných bloků.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Freistadtem prochází hlavní komunikační tah E55 z Českých Budějovic do Lince. Od naší hranice jej dělí 18 km. S jihočeskou metropolí je zároveň provázán také výborným železničním spojením. Nádraží leží zhruba 3 km od středu města. České dráhy nabízejí výhodné čtyřdenní okružní jízdenky Sport karta Vltava - Dunaj a Sport karta Vltava - Dunaj plus, které zahrnují přepravu po trati České Budějovice – Linec. Kouzlo těchto jízdenek spočívá ve skutečnosti, že jízdu lze libovolně přerušovat, ovšem nesmíte v jednom směru vícekrát projet stejný úsek. Přeprava kola je zahrnuta v ceně. I přes místy členitější reliéf totiž širší okolí Freistadtu představuje ideální krajinu pro cyklistiku o různých stupních náročnosti. Ať již s využitím značených tras nebo lokálních vedlejších silnic, které propojují roztroušené farmy s osadami a jednotlivými vesnicemi. Provoz na těchto komunikacích je prakticky nulový, jen u farem občas bývají na volno puštění psi.

Pro snadný pohyb v terénu
Do výletního batůžku přirozeně patří kvalitní turistická mapa. V naší republice jsem se setkal s nabídkou dvou produktů. První pochází z dílny nakladatelství Freytag & Bernd a zobrazuje převážně základní dálkové turistické trasy, bez upozornění na lokání přírodní zajímavosti či muzea. Takže nebrat. Druhou vydal konkurenční Kompass jako mapový set Mühlviertel-Linz-Steyer-Wels. U nás je k mání za 310 Kč, v Rakousku za 10 €. Ta už obsahuje veškeré podstatné informace. Nakonec jsem ale ve freistadském infocentru zakoupil mapu Genusswandern im Mühlviertler Kernlad, zaměřenou výhradně na tuto oblast, to znamená prostor od hranice po městečko Pregarten. Díky měřítku 1:35 000 z ní hbitě identifikujeme prakticky každou stodolu. Dále zachycuje všechny zdejší značené stezky, což výrazně zlepšuje orientaci, poněvadž kromě dálkových tras zdejší obce v terénu vytyčily hustou síť lokálních okruhů se specifickým číslováním a zároveň regionem procházejí různé tematicky zaměřené výletní cesty. Cena mapy činila 5 eur.

Internet:
www.muehlviertler-kernland.at
www.kraeuterkraftquelle.at

Autoři:
Nejčtenější

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Tisíc vojáků se střetlo u Slavkova u Brna. Připomněli si rok 1805, kdy...
Kde se psala historie. Procházka za bitvou tří císařů v okolí Slavkova

V dalším díle seriálu Cesty kulturní krajinou jsme tentokrát zamířili do krajiny okolo Slavkova u Brna. Na komentovanou procházku s ruční kamerou jsme se...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Další z rubriky

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.