Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Benátkách vyroste obří mrakodrap. Patří do Dubaje, křičí odpůrci

aktualizováno 
Panorama Benátek, jak ho znají turisté z celého světa, se zřejmě do tří let změní. Francouzský modní magnát Pierre Cardin tady chce v bývalé průmyslové zóně poblíž centra postavit 244 metrů vysoký mrakodrap. Starosta Benátek projekt podporuje, kritici ale namítají, že stavba historickému městu uškodí.

V Benátkách má vyrůst 244 metrů vysoký mrakodrap podle projektu světoznámého francouzského návrháře Pierra Cardina. | foto: www.palaislumiere.eu

Šedesátipatrový futuristický mrakodrap ze skla a oceli tvoří tři věže rozdílných výšek, které protíná šest obřích disků. Součástí celého komplexu, nazvaného Palais Lumiere, mají být i luxusní apartmány, hotel, restaurace, sportovní zařízení, vzdělávací centrum, kino a dokonce vlastní helipad.

Tip na dovolenou

Navštivte s dovolenou.iDNES.cz jedno z nejkrásnějších měst Itálie - Benátky.

Přední francouzský návrhář a podnikatel Pierre Cardin, který se narodil v San Biagio di Callata kousek od Benátek a v červenci oslavil devadesátiny, chce touto gigantickou stavbou vzdát svému rodnému městečku poctu.

Cardin zamýšlí mrakodrap postavit do tří let, k příležitosti světové výstavy Expo v Milánu v roce 2015. Stavba, kterou módní magnát navrhl společně se svým synovcem, architektem Rodrigem Basilicatim, by měla stát odhadem 1,9 miliard dolarů.

"Benátky odjakživa, napříč stoletími, vytvářely něco nového. Tohle město bylo vždy schopné se odvážně posunout kupředu a přinášet nové posuny v architektuře," prohlásil starosta města Giorgio Orsoni.

Stavbu mrakodrapu schválil i prezident regionu Benátsko Luca Zaia, bývalý italský ministr zemědělství, který v mrakodrapu spatřuje slibného konkurenta pařížské Eiffelovky.

Mrakodrap Palais Lumiere má vyrůst v Benátkách, v bývalé průmyslové zóně Porto

Mrakodrap Palais Lumiere má vyrůst v Benátkách, v bývalé průmyslové zóně Porto Marghera. Kritici se obávají, že zničí panorama historického města.

Mrakodrap do Benátek nepatří, bouří se kritici

Proti extravagantnímu projektu se ale postavila řada odpůrců. Namítají, že ultramoderní obří budova patří spíše do Dubaje a že zničí panorama Benátek, známých po celém světě skvostnou architekturou a historickými budovami postavenými na romantických kanálech. Město, které je na seznamu chráněných památek UNESCO, by podle kritiků utrpělo nezvratné škody. "Drahý Pierre, pokud něco chcete pro Benátky udělat, vymyslete něco jiného," vzkázal návrháři známý italský architekt Vittorio Gregotti přes list Corriere della Sera.

Negativně se k záměru postavit v Benátkách mrakodrap vyjádřil pro server m.travelerstoday.com i Alvise Benedetti, zástupce ředitele pobočky italské organizace na záchranu památek Italia Nostra: "Nemůžete se prostě jen tak zničehonic objevit a rozhodnout se udělat něco, co nedává žádný smysl. Benátky si zaslouží úctu - je to město s více než tisíciletou historií."

Pierre Cardin argumentuje mimo jiné tím, že stavba by zajistila práci nejméně 5 tisícům lidí. Měla by vyrůst v bývalé průmyslové zóně Porto Marghera, kde se v posledních letech v důsledku hospodářské krize zavřela řada chemických továren a ropných rafinérií.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz