Na vyhlídku skleněného bambusu jede výtah půl minuty. Je v 89. patře

  • 7
Jestli jednou při zemětřesení spadne Tchaj-pej 101, tak to spadne ve městě každá budova, říkají Tchajwanci. Čtvrtá nejvyšší budova světa je totiž postavena tak, že odolá zemětřesení až do magnitudy sedm. Podívejte se, jak to uvnitř vypadá.

To nejzajímavější, proč lidé na Tchaj-pej 101 jezdí, je samozřejmě vyhlídka. Nachází se v 89. patře a výhled z ní umocňuje zkosení prosklených stěn. Celá budova má totiž tvar bambusu. Čínský architekt C.Y. Lee se bambusem inspiroval proto, že je tak pevný a přitom štíhlý. Vyjížďka na vyhlídku stojí v přepočtu asi 350 korun.

Tchaj-pej 101 je čtvrtý nejvyšší mrakodrap na světě.

V budově jezdí celkem 61 výtahů. Ale jen jeden hlavní jezdí z přízemí rovnou do 91. patra. 

Pokud by někdo chtěl jít pěšky, musel by vystoupat 2046 schodů.

Se svými 509 metry si tchajwanská stojednička udržela titul nejvyšší budovy světa jen pět let. V roce 2009 ji překonal dubajský mrakodrap Budrž Chalífa v Dubaji, který měří 828 metrů.

Druhou nejvyšší budovou na světě je Abrádž Al-Bajt v Mekce v Saúdské Arábii (601 m) a třetí loni otevřené newyorské One World Trade Center (541 m). Slavné Petronas Tower v Kuala Lumpuru, na kterých se natáčel i jeden díl Jamese Bonda, jsou s 452 metry až na sedmém místě.

Jak to vypadá v Tchaj-pej 101 se podívejte ve videu.