Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

aktualizováno 
Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s leteckou dopravou a průvodci pracující v okolí Mount Everestu. Vyšetřování nepálských úřadů odhalilo závažné pochybení s nadměrným využíváním lékařské péče ve stovkách případů.

Když si horolezec Danny Kaine v červnu během svého pětidenního výstupu k základnímu táboru pod Mount Everestem postěžoval na bolest hlavy, nemohl jeho průvodce tušit, že jde o předem promyšlený krok. Danny Kaine měl totiž odhalit podezření na obrovské pojistné obvody při výstupech na nejvyšší horu světa.

„Průvodce najednou řekl, že potřebujeme helikoptéru, aby mě dostali pryč. A začal být poměrně agresivní,“ prohlásil Kaine pro server The Guardian. Horolezce nakonec převezla helikoptéra do soukromé nemocnice v Káthmándú, kde prošel několika zdravotními testy. „Finální účet byl 12 800 amerických dolarů (zhruba 285 tisíc korun). Za bolest hlavy.“

Kaina si potajmu najaly hned tři pojišťovací společnosti. Chtěly zjistit, proč se za poslední roky prudce zvýšily výdaje za lékařskou péči o horolezce, kteří si na svou cestu k Mount Everestu pořídili speciální cestovní pojištění. Jejich podezření na rozsáhlé zneužívání při plnění pojistného později potvrdilo i vyšetřování nepálské vlády.

Drtivá většina případů pojistných podvodů probíhala podle stejného scénáře. Horolezci, kteří si svým průvodcům postěžovali na zdravotní problémy, byli často nevybíravě nuceni využít převozu do nemocnice helikoptérou. Dokonce i s banálním onemocněním často strávili ve zdravotním zařízení několik dní. Nemocnice a dopravní společnosti pak pojišťovnám účtovaly nadhodnocené poplatky za provedené služby. Svůj podíl pak dostal každý, kdo se na převozu a ošetřování horolezců podílel.

Podle některých zdrojů funguje podobný systém podvodů už více než pět let a zahrnuje desítky společností. „Osobně jsem za jediný rok viděl 200 až 250 podezřelých případů evakuace od několika společností,“ tvrdí Phil Sylvester, mluvčí pojišťovny World Nomads, která v oblasti kolem Mount Everestu také operuje. Podle něj se cena za jeden transport do 150 kilometrů vzdáleného Káthmándú pohybuje mezi šesti až deseti tisíci dolarů (až 220 tisíc korun).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015)

Vyšetřování potvrdilo i obavy, že někteří průvodci dokonce dávali svým zákazníkům do jídla jedlou sodu, aby jim způsobili zdravotní potíže. „Slyšeli jsme i o případech, kdy byli turisté skutečně úmyslně handicapováni svými průvodci,“ potvrdil informaci Prakaš Šarma, vedoucí úředník vyšetřování.

Vysoký zájem o zdolání Mount Everestu v posledních letech vedl k tomu, že některé cestovní agentury začaly nabízet pobyty v Nepálu za podhodnocené ceny a peníze začaly vydělávat právě na pojišťovnách. V některých případech údajně slibovaly klientům i vrácení peněz, pokud během svého pobytu budou předstírat zdravotní problémy a nechají se helikoptérou přepravit do nemocnice.

Odhalení rozsáhlé sítě využívající pojistné podvody způsobilo v Nepálu velký poprask a poté, co některé velké pojišťovny dokonce pohrozily svým odchodem ze země, vypracovala vláda nový systém kontroly přepravy i zdravotní péče a okamžitě ho uvedla v platnost. Od začátku září teď nad veškerými výdaji nově přebírá kontrolu speciální vládní komise. Údajně všem firmám a společnostem, které se na podvodech podílely, byla zrušena činnost.

Autor:

Nejčtenější

Američan ignoroval zákaz. Navštívil izolovaný kmen, ten ho zřejmě zabil

Ilustrační snímek

Příslušníci indického kmene Sentinelců zřejmě zabili Američana, který se rozhodl navštívit jejich odlehlý ostrov v...

VIDEO: Na španělském ostrově Tenerife vlny zničily balkony hotelu

Vlny na Tenerife zničily balkóny hotelu (20.11.2018)

Obrovské vlny na španělském ostrově Tenerife poničily o víkendu přímořské hotely, ze kterých musela policie evakuovat...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Nejnebezpečnějšími zeměmi pro turisty jsou Afghánistán, Somálsko a Libye

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Organizace International SOS Control Risks aktualizovala světovou mapu zemí, kde hrozí cestovatelům největší nebezpečí,...

Další z rubriky

Zeus a antický sex. Archeologové našli v Pompejích smyslnou fresku

Léda s labutí

Archeologové objevili v Pompejích ložnici s freskou smyslně zachycující Lédu s labutí. Freska byla odhalena minulý...

Velký traverz Ukrajinou. Od Černého moře až pod Karpaty za pět dní

Jako z pohádky. Kamenec Podolský má hodně odlehlou polohu, ale krásnou a vzorně...

Do oblíbeného Zakarpatska jsme tentokrát jet nechtěli. Našim cílem bylo užít si Ukrajinu v místech, kam příliš mnoho...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Najdete na iDNES.cz