Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

aktualizováno 
Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s leteckou dopravou a průvodci pracující v okolí Mount Everestu. Vyšetřování nepálských úřadů odhalilo závažné pochybení s nadměrným využíváním lékařské péče ve stovkách případů.

Když si horolezec Danny Kaine v červnu během svého pětidenního výstupu k základnímu táboru pod Mount Everestem postěžoval na bolest hlavy, nemohl jeho průvodce tušit, že jde o předem promyšlený krok. Danny Kaine měl totiž odhalit podezření na obrovské pojistné obvody při výstupech na nejvyšší horu světa.

„Průvodce najednou řekl, že potřebujeme helikoptéru, aby mě dostali pryč. A začal být poměrně agresivní,“ prohlásil Kaine pro server The Guardian. Horolezce nakonec převezla helikoptéra do soukromé nemocnice v Káthmándú, kde prošel několika zdravotními testy. „Finální účet byl 12 800 amerických dolarů (zhruba 285 tisíc korun). Za bolest hlavy.“

Kaina si potajmu najaly hned tři pojišťovací společnosti. Chtěly zjistit, proč se za poslední roky prudce zvýšily výdaje za lékařskou péči o horolezce, kteří si na svou cestu k Mount Everestu pořídili speciální cestovní pojištění. Jejich podezření na rozsáhlé zneužívání při plnění pojistného později potvrdilo i vyšetřování nepálské vlády.

Drtivá většina případů pojistných podvodů probíhala podle stejného scénáře. Horolezci, kteří si svým průvodcům postěžovali na zdravotní problémy, byli často nevybíravě nuceni využít převozu do nemocnice helikoptérou. Dokonce i s banálním onemocněním často strávili ve zdravotním zařízení několik dní. Nemocnice a dopravní společnosti pak pojišťovnám účtovaly nadhodnocené poplatky za provedené služby. Svůj podíl pak dostal každý, kdo se na převozu a ošetřování horolezců podílel.

Podle některých zdrojů funguje podobný systém podvodů už více než pět let a zahrnuje desítky společností. „Osobně jsem za jediný rok viděl 200 až 250 podezřelých případů evakuace od několika společností,“ tvrdí Phil Sylvester, mluvčí pojišťovny World Nomads, která v oblasti kolem Mount Everestu také operuje. Podle něj se cena za jeden transport do 150 kilometrů vzdáleného Káthmándú pohybuje mezi šesti až deseti tisíci dolarů (až 220 tisíc korun).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015)

Vyšetřování potvrdilo i obavy, že někteří průvodci dokonce dávali svým zákazníkům do jídla jedlou sodu, aby jim způsobili zdravotní potíže. „Slyšeli jsme i o případech, kdy byli turisté skutečně úmyslně handicapováni svými průvodci,“ potvrdil informaci Prakaš Šarma, vedoucí úředník vyšetřování.

Vysoký zájem o zdolání Mount Everestu v posledních letech vedl k tomu, že některé cestovní agentury začaly nabízet pobyty v Nepálu za podhodnocené ceny a peníze začaly vydělávat právě na pojišťovnách. V některých případech údajně slibovaly klientům i vrácení peněz, pokud během svého pobytu budou předstírat zdravotní problémy a nechají se helikoptérou přepravit do nemocnice.

Odhalení rozsáhlé sítě využívající pojistné podvody způsobilo v Nepálu velký poprask a poté, co některé velké pojišťovny dokonce pohrozily svým odchodem ze země, vypracovala vláda nový systém kontroly přepravy i zdravotní péče a okamžitě ho uvedla v platnost. Od začátku září teď nad veškerými výdaji nově přebírá kontrolu speciální vládní komise. Údajně všem firmám a společnostem, které se na podvodech podílely, byla zrušena činnost.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz