Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

aktualizováno 
Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen málokteří uvažují o tom, jaký nepořádek za sebou zanechají. Pro jiné horolezce je naopak výzvou, jak udržet Everest čistý. Nadměrné množství výkalů v okolí Everestu by měl vyřešit projekt bioplynové stanice.

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest | foto: Reuters

Nedotčená příroda, Himálaj a osamocený člověk bojující s nejvyšší horou světa. Na první pohled idylická záležitost už na Mount Everestu dávno vzala za své.

Každý rok se o výstup na Džomolangmu pokouší stovky horolezců. Podle některých odhadů jich bývá v jedné sezoně až 1 200 a spolu se svými podpůrnými týmy vytvoří na úpatí hory každý rok malé městečko.

Za své tak vzala samota i nedotčená příroda. Některé expedice si do táborů nosí i kávovary nebo generátory, aby jejich členové ve stanech mohli sledovat filmy. Při výstupu po sobě nechávají množství odpadků, od kyslíkových lahví přes stanové plachty a lana až po klasické obaly od potravin.

A právě odpad expedic se stává v okolí Mount Everestu jedním z největším problémů, se kterými se musí potýkat jak místní úřady, tak samotní horolezci. Už několik let sbírají šerpové a dobrovolníci odpadky do pytlů, které sváží do základního tábora.

Jenže Mount Everest teď musí řešit ještě jednu aktuálnější a možná i hrozivější otázku: Co udělat se všemi výkaly, které tu po sezoně zůstanou?

Jen pro představu. Odhaduje se, že za dva měsíce, kdy se tu průměrný horolezec zdrží, vyprodukuje až přes 20 kilogramů exkrementů. I kdyby se tu zdržovala pouze tisícovka lidí, máte tu za sezonu 20 tun odpadu.

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015).

Základní tábor pod nejvyšší horou světa Mount Everestem (21. září 2015).

„Jedinou dobrou zprávou je, že ve výšce nad osm tisíc metrů lidské fekálie rychle mrznou,“ říká Adrian Ballinger, jeden z letitých průvodců. „Každopádně pokud jdete ze stanu do stanu v táborech II. až IV., prakticky každý váš krok je od jedné hromádky ke druhé. A pokud tu roztápíte sníh, abyste získali vodu, asi tušíte, co pak pijete,“ naznačuje.

Podle serveru The Washington Post už sběrači letošní sezonu nashromáždili 14 tun výkalů. Veškerý odpad se pak zakopává v Gorak shep, zamrzlém dně vyschlého jezera ve výšce přes pět tisíc metrů.

Na vyřešení problému s exkrementy teď aktuálně pracuje Garry Porter, horolezec a inženýr, který se o výstup na Everest neúspěšně pokusil v roce 2003 a k Himálaji si vytvořil vřelý citový vztah. Po odchodu do důchodu začal nad problémem nadměrného množství exkrementů uvažovat a jako inženýr přišel s nápadem na vytvoření bioplynové stanice, s jejíž pomocí by se dal lidský odpad přeměnit na hnojivo a methan, který by mohli využívat místní obyvatelé pro svou potřebu.

Návrh v podstatě počítá s klasickou bioplynkou, ve které se odpad s pomocí bakterií přemění na bioplyn. Zbylým produktem při výrobě je navíc ekologicky nezávadná kapalná látka (tzv. digestát), která se úspěšně používá v zemědělství jako vysoce kvalitní hnojivo.

Ovšem himálajská bioplynka musí vyřešit problém s nízkou okolní teplotou, při které nedokážou bakterie v bioplynce nastartovat rozkladné procesy. Porter proto navrhuje celou bioplynku zakopat do země a obložit ji izolací. Teplo by pak dodávaly solární panely a baterie, aby stanice mohla fungovat i v nočních hodinách.

Porter společně se skupinou přátel založil skupinu Mount Everest Biogas Project a snaží se na celý projekt vybrat dostatek peněz. Jeho cílem je pak předat bioplynovou stanici nepálským úřadům, které by si se o její chod staraly.

„Everest je pro většinu horolezců životním snem. Jste stále pohlceni okolní přírodou a scenériemi... A také rozladěni tím, jaký nepořádek tam způsobujeme. Opravdu jsem cítil, že Everest by si zasloužil něco jiného. Je to moje zodpovědnost, protože jsem horolezec a nemůžu prostě odtud odejít a tvrdit, že můj odpad nesmrdí,“ řekl Porter serveru The Washington Post.

Přednáška Garryho Portera o projektu bioplynové stanice na Mount Everestu:

Autor:

Nejčtenější

Američan ignoroval zákaz. Navštívil izolovaný kmen, ten ho zřejmě zabil

Ilustrační snímek

Příslušníci indického kmene Sentinelců zřejmě zabili Američana, který se rozhodl navštívit jejich odlehlý ostrov v...

VIDEO: Na španělském ostrově Tenerife vlny zničily balkony hotelu

Vlny na Tenerife zničily balkóny hotelu (20.11.2018)

Obrovské vlny na španělském ostrově Tenerife poničily o víkendu přímořské hotely, ze kterých musela policie evakuovat...

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Nejnebezpečnějšími zeměmi pro turisty jsou Afghánistán, Somálsko a Libye

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Organizace International SOS Control Risks aktualizovala světovou mapu zemí, kde hrozí cestovatelům největší nebezpečí,...

Další z rubriky

Cestující chtěl místo u okénka, letecký personál mu ho nakreslil na papír

Ilustrační snímek

Smysl pro humor, nebo urážka? Poté, co cestující na nejmenované letecké lince požadoval místo u okna, přišel jeden z...

Poláci obnovili hraniční kontroly, Češi se do Polska dostanou na 142 místech

Přeshraniční silnice mezi obcí Hať na Opavsku a polskými Krzyzanowicemi.

Polsko až do 16. prosince obnovuje hraniční kontroly. Děje se tak z bezpečnostních důvodů kvůli mezinárodní klimatické...

Velký traverz Ukrajinou. Od Černého moře až pod Karpaty za pět dní

Jako z pohádky. Kamenec Podolský má hodně odlehlou polohu, ale krásnou a vzorně...

Do oblíbeného Zakarpatska jsme tentokrát jet nechtěli. Našim cílem bylo užít si Ukrajinu v místech, kam příliš mnoho...

Najdete na iDNES.cz