Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mottaret/Méribel: srdce lyžování ve Francii

  7:00aktualizováno  7:00
Jestliže je možné přirovnat Chamonix pod Mont Blancem k mozku veškerého lyžování ve Francii, kde se rodí nové trendy a zároveň zachovává tradice, potom spojená střediska Mottaret /Méribel jsou výkonným srdcem. Tady se setkává současnost a budoucnost lyžařského sportu.

Perfektně upravené sjezdovky všech obtížností obsluhují jen sedačkové a kabinové lanovky, obyčejný vlek tu snad ani neuvidíte.

Tratě jsou propojené do obrovského areálu Tři údolí a jejich celková délka se udává na šest set kilometrů. Ubytovny, restaurace i obchody jsou zařízené pro příjezd na lyžích.    

Přirozeným středem oblasti Tři údolí, která se táhne od snobského a vždy perfektně upraveného Courchevelu, přes lidový Mottaret po centrum vášnivých lyžařů Val Thorens, je o něco níže položený Méribel. Tady najdete největší množství lyžařských, potravinářských i suvenýrových obchodů. Můžete si tady koupit časopis, stejně jako nové oblečení či místní chalupu.

Horní Mottaret i dolní Méribel se rozkládají v uzavřeném údolí, což má sice výhodu, že jsou chráněné proti velkým větrům, ale za to tu lyžař postrádá velkorysý pocit prostoru jako třeba v La Plagne či Les Arcs. Oproti nim je to v Mottaretu všechno jakoby trochu stísněné.

Nejlepší období: Dost sněhu na sjezdovkách a slunečné dny slibuje především březen, v horních částech střediska se dobře jezdí až do dubna.

První dojem na lyžích je přes to ohromující. Vyjeďte lanovkami na jakoukoliv stranu a uvidíte proč. Vějíř širokých sjezdovek se rozbíhá do údolí hluboko pod vámi. Taková černá sjezdovka na Pláních ve Špindlerově Mlýně by tu byla úzkým krátkým přejezdem mezi ostatními tratěmi. A to ještě nemluvíme o širokých možnostech lyžování ve volném terénu mezi sjezdovkami.

Červené tratě v Mottaretu
Velkolepé sjezdovky střední a nejvyšší obtížnosti vedou z horského hřebene mezi Mottaretem a Courchevelem. Ať si vyberete jakoukoliv z vrcholu Saulire, kam jezdí z Mottaretu lanovka Pas du Lac a z Méribelu lanovka Burgin, buďte si jisti, že pojedete po tvrdé, udusané a pečlivě upravené široké trati.

Šestidenní permanentka:
* Mottaret/Méribel 157 Euro (děti 5-12 let 110 Euro)
* celé Tři údolí
193 Euro (děti 5-12 let 145 Euro)

Komu se rozklepou kolena, může nejhorší úseky objet po modré užší trati. Nepotká tam sice žádné další lyžaře, ale zato si užije romantického výjezdu mimo běžné sportovní trasy po dokonalé vyhlídkové trati.

Nejkrásnější modrá vede na druhé straně údolí a jmenuje se Rossignol. Pokud si k ní přidáte i horní prudkou, ale bezpečnou část zvanou Mouflon, a spodní modrou Martre, máte v nohách tisíc metrů převýšení. Dostanete se tam z Mottaretu vajíčkem Plattieres.

Králem méribelských hor je nejvyšší Vallon (2952 m n.m.), který uzavírá celé údolí. Vedou z něho dvě dlouhé červené trasy Campagnol a Combe Vallon. V horní části se jedná o vysokohorské sjezdy mezi skalami. Není se ovšem čeho bát, protože jsou dobře značené a upravované.

Co se bude konat:
3.-7.3. karnevalový týden Carnival week

6.-7.3. závody v moderních disciplínách New Freestyle Tour (snowboarcross, skicross, akrobatické skoky a jízda v U-rampě)

5.-19.4. hudební festival Music in the 3 valley mountains

Snowparky a ježdění v terénu
Velký snowpark s umělými překážkami pro snowboarding a akrobatické lyžování najdou zájemci na druhé mezistanici lanovky Plattieres. Jsou tu dvě U-rampy, trať pro boardercross a skicross a k tomu množství skoků. Poněkud jednodušší snowpark zaměřený spíše na začátečníky se upravuje nad Méribelem u lanovky Arpasson.  

Nejlepší sníh pro volné lyžování v jarních měsících bývá v obrovském kotli pod sedlem Chambre, kudy jezdí lanovka spojující na nejvyšším místě Mottaret a Val Thorens. Pozor ovšem na laviny, protože na závětrných svazích bývá nafoukáno hodně prašanu.

Kupte si dražší permanentku
Pokud pojedete do Mottaretu nebo Méribelu, vřele doporučujeme koupit permanentku na celá Tři údolí. Pokud si koupíte jen místní jízdenku, ušetříte sice v přepočtu asi tisíc korun za týden, ale ochudíte se o možnost vidět a zažít na vlastní kůži další dvě vyhlášená střediska Courchevel a Val Thorens.

Kam zajít po lyžování:
* každé út a čt 14:00-18:30 je otevřeno muzeum historie Méribelu a okolí
* ve všední dny odpoledne se konají prohlídky olympijského centra z roku 1992 (4,60 Euro)
* každé odpoledne lze zajít do bazénu (4,30 Euro)
* vždy v úterý v 11:15 se koná prohlídka barokního kostela s průvopdcem (5,00 Euro)
* Sněžnice, padáky, atd. - ceny jsu obdobné jako v ostatních střediscích, viz. La Plagne - ZDE

Není mnoho takových lyžařských zážitků, jako ráno vyrazit do Courchevelu na dokonale upravené sjezdovky, v poledne přejet do volného terénu ve Val Thorens a nakonec se odpoledne rekreačně vozit na lehkých sjezdovkách v Mottaretu.

Do Courchevelu se dostanete dvěma lanovkami přes horský hřeben nebo ho objedete spodem skibusem. Do Val Thorens a o něco níže položeného Les Menuires můžete přejet lanovkami na šesti místech.

A nezapomeňte se každé ráno v informačním středisku vyzvednou zdarma leták s mapkou střediska, na kterém najdete aktuálně fungující lanovky, upravené sjezdovky, místní předpověď počasí v různých nadmořských výškách a lavinové nebezpečí.

Široká a rozmanitá SaulireMéribel je pupkem Třech údolí
Středisko Méribel / Mottaret se skládá z několika ubytovacích vesnic, které se vyplatí vybírat podle své povahy a případně tloušťky peněženky.

Méribel (1450 m n.m.)
Městečko je centrem oblasti Tři údolí. Zde stojí nejvíce obchodů, pizzerií, cukráren, restaurací a ubytovacích možností. Nejlevnější a pro Čechy nejvyužívanější jsou jednoduché paneláky ze 70. let plné stísněných studií.

Nechybí ani zázemí zbylé z olympiády v Albertville, jako bazén a zimní stadion. Sjezdovky v okolí jsou vesměs příjemné modré končící v pásmu lesa.

Seriál Český lyžař ve Francii

Sjezdová extáze v Courchevel

Vyzkoušejte heliskiing v La Rosiere

Na sjezdovce v Arcs rychlostí 250 km v hodině

Les Arcs: normální lyžařská klasika

Netradiční zimní sporty v La Plagne

Přežil jsem lavinu na Roche Fendue

La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

S lyžemi na Mont Blanc

Chamonix: lyžařské středisko number one

Tip: Tignes na přelomu ledna a února

Mottaret (1750 m n.m.)
Středisko vhodné pro sportovně založené lyžaře. Odtud se vyráží brzy ráno do Courchevelu, zde je nejlepší a nejkratší spojení s vedlejšími údolími, odtud se jezdí na nejvyšší horu v okolí Vallon. Většina sjezdovek v okolí je červených.

Méribel Villages (1400 m n.m.)
Nová vesnička dražšího ubytování v chaletech. Vhodná je především pro rodiny s dětmi a nenáročné lyžaře. Spojení s Méribelem je autem nebo skibusem po silnici, případně po modré sjezdovce Lapin. Ta je jako jedna z mála v celých Třech údolích uměle zasněžovaná.

La Tania (1350 m n.m.)
Malá osada mezi Méribelem a Courchevelem. Ačkoliv v lese nad ní vede pár sjezdových tratí, jezdí se odtud lyžovat především do Courchevelu.

Brides les Bains (600 m n.m.)
Bývalá základna zimní olympiády je dnes ospalým provinčním městečkem hluboko v údolí. Pokud jste přijeli lyžovat, ale sníh máte rádi jen na sjezdovkách, je to tip pro vás. Dole už kvetou lázeňské parky a vy jezdíte lyžovat nahoru na zasněžené pláně. Navíc ubytování je tu o třetinu až polovinu levnější než vysoko ve Třech údolích.

Další informace - ubytování, anketa

Je libo týden v apartmánu nebo rovnou koupíte byt?
Jeden byt v chaletu vás bude stát mezi 350 a 450 tisíci euro podle vzdálenosti od sjezdovek. Malý chalet o ploše 190 čtverečních metrů v některé z okolních propojených vesniček letos stojí necelých půl milionu euro. Větší chalet přímo v Méribelu u sjezdovek nepořídíte o mnoho levněji než za milion euro.

Ubytování v pětilůžkových apartmánech v Mottaretu u sjezdovek stojí 500 až 700 euro na týden. "Vzdálenější jsou o deset až patnáct procent levnější," říká vedoucí české pobočky informační kanceláře Ski in France Jan Linhart. Zmiňovaná vzdálenost je ovšem velmi relativní, protože to znamená pět až deset minut chůze s lyžemi v náručí. Co by za to lyžaři v Krkonoších nebo třeba Beskydech dali…

Lze se ovšem ubytovat nejen v jednoduchých apartmánech v Mottaretu, ale také v lepších a dražších chaletech v Méribelu. Nižší kvalitu reprezentují rezidence za tři tisíce korun na týden, které poskytují ke každému apartmánu jednu koupelnu a toaletu. Střední třída jsou chalety za šest tisíc korun, kde jsou sociální zařízení postavené ke každé ložničce a za osm tisíc korun lze najmout prostornější apartmán v chaletu, mnohdy se dvěma patry a v lidovém slohu.

"Tuto zimu probíhají velké majetkové přesuny mezi jednotlivými společnostmi, které apartmány vlastní nebo spravují, ale velké změny cen se letos ani příští rok neočekávají," uvádí Jan Linhart   

Tuzemské cestovní kanceláře vozí do Méribelu turisty za 8 -10 tisíc korun na týden. V ceně je doprava autobusem, ubytování a permanentka. Pozor však na nejvyšší část Mottaretu, protože ta je přístupná jen autem nebo kolejovou lanovkou. Autobus se sem nedostane. Pokud stejně jako vloni před Vánocemi bude lanovka celý den porouchaná, nedostanete se sem od autobusu jinak než pěšky nebo na lyžích.

------------------------------------------------------------------------------------------

ANKETA
Jaké francouzské zimní středisko pokládáte za nejlepší?

Jan Dušek, redaktor časopisu Playboy, Praha:
Nejkrásnější týden, který jsem prožil na lyžích, byl ve Val Thorens. Středisko je vysoko a sjezdovky vedou doslova až do domu.

Petr Tůma, kameraman a režisér, Luka pod Medníkem:  
Viděl jsem toho mnoho a každé místo má své pro a proti. Pro mne má své kouzlo moderní středisko Flaine s dokonalými službami a krásnou okolní přírodou v podhůří Mont Blanku.

Kateřina Klímová, manažerka cestovní kanceláře Talpa, Praha:
Jednoznačně Mottaret. Je obrovské a je v něm všechno. Pohodové sjezdovky stejně jako vysokohorské sjezdy. Navíc můžu lanovkami zajet do vedlejšího Courchevelu nebo Val Thorens.

Jan Brudík, majitel potravinářského obchodu, Plzeň:
Historie, vysoké hory a terénní sjezdy řadí na první místo mezi legendární místa Chamonix. A já se tam cítím jako v ráji.

Ivana Meduňová, účetní, Plzeň:
Nejsem na lyžích žádná mistryně světa, a proto byl pro mě největší zážitek jezdit po mírných a širokých sjezdovkách v La Plagne. Líbilo se mi i v Les Arcs, ale tam bylo na výběr sjezdovek mé obtížnosti přece jen méně. Dobrý bude z tohoto hlediska i Mottaret a Méribel, ale tam jsem měla při návštěvě málo sněhu a dole, kde je lehkých sjezdovek nejvíc, se už nedalo jezdit.

Chalety v Meribel Village

Mottaret - svítání

Mottaret - carving bez hůlek

Celkoý pohled na Mottaret

Mottaret - lyžařská školka

Mottaret - dá se ještě stihnout přejezd do Val Thorens?

Mottaret - sněhové dělo upravuje dojezdy několika sjezdovek

Autor:Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Lyžování pro drsňáky. Adrenalin na Mt. Baker s desítkami metrů sněhu

Výhled z lyžařské základny White Salmon

Žádná sněhová děla, pohodlné restaurace a horské delikatesy. Na Mount Baker dokonce ani nemají elektřinu. Přesto patří...

Celosezónní skipas v Alpách za pět tisíc. Bomba švýcarského Saas Fee

Nejvýše položená otáčivá restaurace na světě Drehrestaurant Mittelallalin leží...

Těžko byste hledali jiné místo, které lépe dokazuje, že lidská touha lyžovat nezná překážek. Systém lanovek a tunelů...

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...Najdete na iDNES.cz