Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mostar - město zatopené slzami obětí a dojmy turistů

  17:59aktualizováno  17:59
Památeční město Mostar je chloubou islámského kousku Evropy, hlavní město hornaté Hercegoviny, po Sarajevu jedno z nejpoznamenanějších válkou. Mostar je město na jihozápadě Bosny a Hercegoviny, ležící asi hodinu cesty od mořského pobřeží, a tak tu přesně naráží podnebí ještě středomořské na kontinentální. Je to město teplé a to samé by se dalo říct i o obyvatelstvu, ale k historii a původu islámských památek, kterých je tu mnoho… A také jich bylo mnoho zničeno.

Původně tu žili Slované, po kterých se území “zmocnilo“ Chorvatsko a ve 12. století si Bosna zasloužila samostatnost. Turci si ji podrobili kolem roku 1462 a o dvacet let později připojili i Hercegovinu. Ovlivnili tak původní obyvatele svou islámskou kulturou, že řada z nich ji přijala za svou a tak i dnešní republiku (BiH) z padesáti procent obývají jejich potomci (zbytek jsou sousední Chorvaté, také v Mostaru, a Srbové).

Osmanská říše Turků tu pak nešetřila na honosných stavbách mešit i jiných památek. Jednou z těchto domén, o které se tak často mluví právě i v souvislosti s válečným konfliktem, je starý Turecký most z r. 1566. Dnes se však místo jeho pevné kamené stavby houpe nad Neretvou úzký, provazový můstek. Krásné staré domy v jeho okolí se už také nepodobají oné chloubě 15. století. A to všechno pro ideály některých z nás, kterým se dostalo moci, ale to už je současnost.

Současnost? To je Mostar? Proč?
  

Procházím ulicemi živého centra, z kaváren hraje hudba a kolem se národ baví. Stojím a rozhlížím se, očima brouzdám po chodníku, který opisují propadlé stopy od min a granátů. Přede mnou mešita, krásná… bez minaretu. Vracím se do života, lidé jsou úžasní, potom, co prožili jim jde smích od srdce.
  

Mostar znovunalézá své původní hodnoty. Po pár letech se to tu zase formuje do původní krásy. I přes pumové útoky ze srbských i chorvatských stran město vydrželo. Zas má co nabízet, od krásné přírody, podnebí po památky a úžasnou kulturu a navíc je tu něco, co daleko přesahuje všechno a co tu ani předtím nebylo... Je tu ten zvláštní duch, ta čistá, nabitá atmosféra.

A nebezpečí? Nikde není bezpečno tak, abych mohla doporučovat bezproblémovou jízdu, může vám prasknout guma na silnici v Mostaru nebo vás zastihne bouřka a způsobí vám problémy, ale z politického hlediska by se nemělo nic stát. Země už je přes pět let v relativním klidu pod dohledem jednotek OSN.

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Mostar má asi 100 tisíc obyvatel, což je asi pětina obyvatel bosenského Sarajeva. Platí se tu tzv. konvertibilní markou, která je směnitelná za německou /v kurzu 1 KM = 1 DEM/, takže se slušnou hodnotou. Ceny tu jsou nižší než v Chorvatsku, ale zase jak co. Průmyslově bylo známé svým hutnictvím, potravinářstvím nebo textilnictvím, ale jak je na tom se svou výrobou dnes… I když se už v celé zemi průmysl znovu obnovuje, bude asi chvíli trvat než bude i toto město tam, kde bylo, ale kdo si počká, ten se dočká a kdo se sem podívá, může se přesvědčit sám…

A cesta?
  

Bez problémů by měli být všechny spoje do Dubrovníku a odtud pak do Neumu (hercegovské město na pobřeží Jadranu), autem je Neum blíž. Tady pak už není problém jedno až dvouhodinová cesta. Je třeba ale počítat s teplem, které tu v létě je a na cestu se vydat buď ráno nebo až opadnou polední teploty. Cesta vede horami, ale není méně zajímavá.
Vízum není přes léto třeba.                                     

Silnici do Mostaru lemují vypálené plochy a domy

Starý most, vystavěný Turky v 15. století, byl za války zničen a s ním i jeho okolí

Pohled z auta na zdevastovanou Hercegovinu

Muž se přijel podívat ke svým blízkým do Mostaru a našel jen trosky domu

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz