Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moskva na nás zapomíná, stěžují si obyvatelé Sibiře

  10:57aktualizováno  10:57
Sibiř má snad nejhorší za sebou - rozbouřené vody řeky Leny poněkud ustoupily a úřady doufají, že s trochou štěstí se nyní vše postupně zklidní. Další záplavové vlny navzdory obavám dvousettisícový Jakutsk nezasáhly a hladina mírně klesla. Přírodní katastrofa ovšem tamním lidem připomněla deset let starý problém: že po rozpadu SSSR se obrovské plochy divočiny staly pozapomenutou zónou, v níž není snadné čelit pohromám přírodním i společenským. Nejsilnější záplavy za sto let poničily šest desítek vesnic a jedno město jen pár měsíců poté, co oblast zasáhla nejtvrdší zima za mnoho desetiletí.

To vše ukázalo, že infrastruktura Sibiře je v mnohem horším stavu, než se zdálo. A že zajistit přijatelné životní podmínky pro miliony Sibiřanů je v kritických situacích velmi náročné. "Úředníci nemohou být z ničeho viněni. Federální a místní služby udělaly vše, co mohly," hájil včera své podřízené ruský vicepremiér Ilja Klebanov.

Nikdo úřady neviní, přesto si tamní lidé stěžují, že na ně Moskva zapomíná. Dříve to bylo jinak. Komunističtí vládci označovali Sibiř za kontinent budoucnosti: za prací tam mířily statisíce lidí, na liduprázdných místech uprostřed nehostinné přírody vznikala velkoměsta, průmyslové kolosy vyrůstaly poblíž nalezišť přírodního bohatství. (Například Jakutsko, zasažené povodněmi, patří k významným světovým centrům těžby diamantů.)

Jít na Sibiř bylo výhodné - platy byly vysoké, vojákům se rok služby na ztracených vartách - například na Kamčatce - počítal za dva v centrálním Rusku. Malé vesničky ztracené v tajze a tundře spojovaly s civilizací pravidelné linky malých letadel a vrtulníků. Jenže s chaosem a ekonomickým krachem jelcinovského Ruska tyto sny skončily a vláda v Moskvě zjistila, že na Sibiři, a zejména v severských oblastech, je mnohem více lidí, než kolik jich může najít práci a žít normálním životem.

Život části z nich spočívá dnes v čekání na podporu z Moskvy, továrny často nefungují a lidé ve vzdálenějších oblastech jsou trosečníky s minimálním kontaktem s centrem. Touto otázkou se více či méně zabývaly všechny vlády za uplynulé desetiletí: politici připouštějí, že je tam zkrátka opravdu více lidí, než má být, a že je s tím třeba něco dělat. Prezident Putin nutnost řešit problém severu dokonce zmínil ve svém loňském programovém prohlášení.

Žádný větší plán přesunu lidí na "matěrik, pevninu", jak se říká klimaticky příznivějším oblastem centrálního Ruska, však neexistuje. Část problému se vyřešila přirozeným vývojem - lidé se prostě začali ze Sibiře stěhovat pryč. Některé oblasti poskytují těm, kteří se chtějí přestěhovat směrem do centrálního Ruska, určité finanční dotace, návrat však není snadný. Najít rozumnou práci není lehké ani v jiných oblastech země a stěhování je navíc brzděno řadou byrokratických překážek. Například Moskva se brání přílivu lidí z provincie tím, že požaduje speciální povolení k pobytu.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Najdete na iDNES.cz