Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moskevská Gorbuška, ráj pirátů

  10:20aktualizováno  10:20
Vyslovíte-li před manažery hudebních vydavatelství slovo "Rusko", vstanou jim hrůzou vlasy na hlavě. Rusko a jeho bývalé republiky se za posledních deset let staly synonymem pro pirátské nahrávky všeho druhu. Vydavatelské společnosti tvrdí, že najít v této zemi legální nahrávku je v podstatě zázrak. Nejopatrnější odhady se pohybují okolo devadesáti procent pirátských CD a videokazet, skutečnost je však ještě černější.

V rámci Ruska pak jednoznačně vede Moskva, která je i hlavním tržištěm s nosiči nahrávek. Na širokých moskevských ulicích nenarazíte na obchod s legální hudbou, zato však každý Moskvan rád ukáže cestu k nejbližší stanici metra, kde můžete pořídit třeba nejnovější desku U2 nebo Madonny den po jejím oficiálním vydání za zhruba tři dolary; samozřejmě pirátsky vypálenou. A sliby úřadů po loňském atentátu v podchodu na Puškinském náměstí, kdy zemřelo dvanáct lidí, že všichni stánkaři mají s obchodem utrum, se ukázaly jako vždycky plané.

Policie podle všeho ani netuší, že se prodávající dopouštějí nějakého zločinu. Pokud už se nějaký milicionář zastaví před stánkem s CD a videokazetami, tak je to proto, aby si něco koupil. A podaří-li se kriminalistům vypátrat jednu z tisíců dílen vyrábějících nelegální nosiče, jako tomu bylo před necelým měsícem v Podmoskoví, pak se taková událost objeví v televizních zprávách.

Ze zemí střední Evropy je s Ruskem srovnatelné pouze Polsko, odkud proudí pirátské disky do sousedních zemí. A stejně jako v Rusku vyrábí desítky pirátských dílen nosiče všeho druhu po tisících kusech.
Pokud jde o softwarové pirátství, tak absolutní prvenství patří Vietnamu, kde je nelegálně užíváno 98 procent všech programů. Na druhém místě je Čína s 91 procenty pirátského softwaru a hned za ní je Rusko a jeho bývalé republiky s 90 procenty. V těsném závěsu za Asií se drží východní Evropa, kde kralují Rumunsko, Bulharsko a Polsko. V České republice to není ve srovnání s nimi špatné -  majitelé "pouhých" 42 procent počítačů nemají oficiální licenci k užívání softwaru.

Legendami opředený obrovský pirátský trh Gorbušku loni na podzim ruské úřady zavřely. Každou sobotu směřovaly do parku u kulturního domu Gorbunova nedaleko stanice metra Bagrationovskaja tisíce lidí z Moskvy a širokého okolí, aby zde nakoupili hodně zboží za málo peněz. To se ale občas někomu nemuselo povést prostě proto, že se neprotlačil davem ke kýženému stánku. Stánky stávaly těsně podél parkových cest, zákazníci se za deště brodili po kotníky v bahně, ale spokojení byli všichni. Dalo se tady totiž sehnat cokoliv od pornokazet po nejnovější počítačové hry, včetně desek Karla Gotta nebo Lenky Filipové.

Zrušení Gorbušky ale znamenalo jenom to, že se prodejci přesunuli na jinou periferii Moskvy. Proti trhovcům, kteří celé dny postávají v podchodech nebo mrznou na ulici u rozkládacích stolků se štosy kazet a disků, nikdo nic nenamítá. Jenomže po několika měsících jásot ochránců autorských práv utichl. Moskevské úřady otevřely novou Gorbušku a dokonce ji ještě rozšířily. Prakticky na stejném místě.

Pro trhovce postavily dvě zbrusu nové prostorné haly, aby nemuseli stát na dešti. Nájemné teď obchodníci neplatí mafiánským bandám, které se "staraly" o Gorbušku, ale městu Moskvě. Pro zákazníka je to změna k lepšímu: civilizovanější nákup v teple, stále stejně bohatý výběr a nízké ceny. Jenom procento nelegálně nabízených CD a videokazet se s novou Gorbuškou nezměnilo.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Dovolená s drogovými kartely. Mexický Cancún hlásí rekordní počet vražd

Pláže v mexickém letovisku Cancún

Pro turisty by to měl být ráj, ale bezpečnostní situace v Cancúnu se vymyká kontrole. Minulý týden se zde během pouhých...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Najdete na iDNES.cz