Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

aktualizováno 
V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom místě. Populaci tohoto nádherného živočicha totiž v místních vodách ničí nadměrný rybolov. Řečtí potápěči se teď snaží vytvořit rezervaci, která by koníka uchránila pro příští generace.

Vasilis Mentogiannis narazil na bohatou kolonii mořských koníků (Hippocampus hippocampus) při potápění na severovýchodě Řecka v roce 2007. Jejich počet byl na tomto místě ve zhruba devítimetrové hloubce opravdu neobvyklý.

Mentogiannis byl zkušený potápěč a prozkoumal téměř celé řecké pobřeží, ale na větší počet mořských koníků koncentrovaných na jednom místě tehdy narazil poprvé. „Podle mě to bylo pozoruhodné. Ptal jsem se sám sebe, o co tady asi jde,“ říká Mentogiannis. Rozhodl se proto zformovat skupinu potápěčů, kteří by místní kolonii ochránili a prováděli její podrobnější výzkum.

Počet koníků v zálivu u městečka Stratoni překvapil i vědce zabývající se podmořským životem. Podle nich nemají koníci v této oblasti příliš vhodné podmínky k životu. Ať už kvůli nadměrnému rybolovu v celém Středozemním moři, nebo kvůli plochému mořském dnu bez možnosti úkrytu před nepřáteli.

Situace se navíc zhoršila po záplavách v roce 2010, kdy sedimenty z pobřeží poničily dno ještě výrazněji. Mentogiannis se poradil se specialisty na podmořský život a společně s kolegy potápěči vytvořil pro koníky v zálivu speciální útočiště.

Labyrint vytvořený s pomocí lan, pletiva a umělých rostlin nakonec pomohl počet koníků ve zdejší oblasti dokonce ještě navýšit. Situaci pomáhá také dostatek planktonu, a tedy i vhodné potravy. „Jedna kolonie zůstává stále na stejném místě, ale z okolních míst už koníci dávno zmizeli. Jen na tomto místě se jim daří. Jsou tu jako poslední mohykáni,“ říká vědec Costas Dounas.

Mentogiannis teď plánuje zahájit oficiální kampaň na úřední ochranu tohoto unikátního místa. Místo totiž stále není prohlášené za rezervaci a koníky tak ohrožují jak místní rybáři, tak potápěči. Na zimu už proto naplánoval velké setkání vědců a akademiků, kteří zde budou provádět detailnější výzkum.

„Rozhodně se musí něco udělat pro jejich ochranu, to je jasné. Mluvíme o velmi malé oblasti, tak by podle mě stačilo jen udržet rybářské lodě daleko. To by se, myslím, mohlo podařit,“ říká Mentogiannis.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Za deset dnů 176 kilometrů v horách. Dolomity lákají na unikátní trek

Horské štíty v okolí městečka Sexten/Sesto

Jižní Tyrolsko si v letošní sezoně připravilo pro turisty velkou novinku. Unikátní trasa UNESCO Geotrail Dolomity nově...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Najdete na iDNES.cz