Chorvatský Boyard: pevnost sv. Mikuláše u Šibeniku je na seznamu UNESCO

  • 4
Bývala to námořní tvrz, která měla bránit dalmatské město Šibenik před nájezdy Osmanů. Vypadá trochu jako slavná francouzská pevnost Boyard a Chorvaté jsou na ni patřičně pyšní. Nyní byla pevnost sv. Mikuláše zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Impozantní mořská pevnost stojí osamoceně na ostrůvku Ljuljevac přímo u vjezdu do průlivu sv. Antonína z mořské strany. Stavba z doby Benátské republiky měla od poloviny 16. století za úkol chránit šibenický přístav před tureckým útokem z moře.

Paradoxně poté, co byla v roce 1553 dostavěna, akutní nebezpečí osmanské invaze pominulo. A tak se tu vlastně ani nikdy nebojovalo.

Obranná mořská tvrz byla postavena v úzké spolupráci s Benátskou republikou a podle plánů významného benátského stavitele vojenských objektů Giana Girolama Sanmicheliho.

Na východním Jadranu, zejména díky trojúhelníkovému půdorysu, je to jediná pevnost tohoto druhu. Na italském pobřeží jich je jen několik a v chorvatském vnitrozemí pouze jedna ve městě Sisak.

Nyní byla v rámci projektu „Benátské obranné stavby 15. až 17. století“ zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zatímco dříve byla přístupná i z pevniny, díky velkým úpravám z posledních let dostává původní podobu, takže je dnes zcela obklíčena mořem a přístupná jen lodí. Lávka pro pěší bude postavena po dokončení stále probíhající rekonstrukce.

Boční pohled na část pevnosti Sv. Mikuláše z průlivu sv. Antonína
Pohled na jednu z velkých vnitřních hal s klenutým stropem a průhledy

Pevnost umožňovala nejen dobrou kontrolu námořních tras v oblasti, ale také chránila přístup do vnitrozemí. V relativně úzkém průlivu s. Antonína bylo možné natáhnout mezi oběma břehy řetězy a znemožnit tak nepřátelským lodím vplutí do šibenického přístavu a dál do Skradinského zálivu.

Dnes po částečné rekonstrukci je možné prohlédnout si (na vlastní nebezpečí) i vnitřek pevnosti, která je plná obřích klenutých místností, chodeb a výklenků. Ze střechy jsou pak krásné výhledy na celou šibenickou oblast včetně ostrovů Prvič a Zlarin.

Tipy na další zajímavosti v Šibeniku a okolí

Katedrála Sv. Jakuba (Sv. Jakov) z 15. až 16 století. Za zmínku stojí, že nechybělo mnoho a významná památka nedávno zmizela ze světa. V září roku 1991 při bombardování Šibeniku krajinskými Srby střechou katedrály prolétl dělostřelecký granát, který jen náhodou nevybuchl

Skradinský záliv a Krka vodopády

Ostrůvek Prvič, nejbližší ostrov od Šibeniku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz