Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moravskou bránou na kole

  14:44aktualizováno  14:44
Starobylá města, hrady a zámky i nevšední přírodní výtvory můžete zhlédnout při putování Moravskou bránou, kudy vedly odnepaměti důležité obchodní cesty. Podle nejstarší Jantarové je pojmenovaná dálková cyklotrasa č. 5. Na jeden z jejích nejhezčích úseků vás dnes zveme.

Moravská brána, která odděluje Český masiv od Karpat, se táhne v délce skoro 70 km od Přerova po Ostravu.

Její turisticky a krajinářsky atraktivní část je však mnohem kratší a rozprostírá se v délce zhruba 12 km mezi městy Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi. Moravská brána je zde široká pouze 6 km a ohraničují ji příkré zalesněné svahy.

Památková rezervace v Lipníku nad Bečvou

Východiskem pro putování nejzajímavější partií Moravské brány je město Lipník nad Bečvou, které je známé svou pozoruhodnou středověkou architekturou.

Gotické, renesanční, barokní a židovské památky tvoří ucelený komplex, jež byl právem vyhlášen za městskou památkovou rezervaci. Netypický střed tvoří plošně rozlehlé náměstí o půdorysu L, který symbolizuje první písmeno v názvu města.

Po obvodu náměstí i v přilehlých uličkách je zachována řada měšťanských domů, nechybí ani podloubí s malými, původně většinou židovskými krámky. Na náměstí je možno shlédnout rovněž dvě kamenné kašny, morový sloup a novodobou budovu radnice.

Renesanční rozkvět města nejvíce symbolizuje patrová zvonice, která volně stojí vedle farního kostela svatého Jakuba. Jedná se o mistrovské architektonické dílo z roku 1609, které vytvořil místní stavitel Jan Majo Vlach.Renesanční zvonice v Lipníku nad Bečvou

Za městskými hradbami

Za dalšími památkami je nutno vyrazit za gotické městské hradby. Barokní klášter, klášterní kostel a zámek tvoří souvislý architektonický komplex označovaný jako piaristická kolej. Cenný je rovněž rekonstruovaný židovský hřbitov a bývalá synagoga ukrývající ve svém interiéru krásné gotické klenby.

Neodmyslitelnou dominantu města tvoří už po staletí 3 km vzdálený hrad Helfštýn, který by ve vaší sbírce navštívených hradů rozhodně neměl chybět. Některé literární prameny jej dokonce považují za druhý největší ve střední Evropě.

Z Lipníka na Helfštýn vede dálková Jantarová cyklostezka č. 5, na kterou se napojíte u mostu přes Bečvu. Na kole lze rovněž jet po červené turistické značce kolem přírodní rezervace Škrabalka, která představuje zbytek původního nezregulovaného toku řeky Bečvy. Závěrečný výšlap k hradu je dost strmý a na úzké asfaltce je nutná zvýšená opatrnost v obou směrech.

Mapku oblasti si prohlédněte ZDE

Hrad Helfštýn
Hrad Helfštýn, střežící komunikačně velmi důležitou linii Moravské brány, založil loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Dnešní podoba hradu je však výsledkem stavebního úsilí rodu Pernštejnů, kteří původně nevelký hrádek přestavěli v průběhu 15. století v moderní a architektonicky velkoryse řešenou pevnost. Nepřímo tím však bohužel podmínili i smutný zánik o 300 let později. Opuštěný hradní areál rozstřílelo rakouské vojsko, aby nemohl sloužit jako případné útočiště nepříteli.

Čtvrté nádvoří na Helfštýně

Na Helfštýně je k vidění řada nevšedních zajímavostí. Co se týče hradu samotného, je nutno zmínit 9 m širokou čelní zeď, 150 m dlouhé druhé nádvoří, zrekonstruovanou kovárnu, "bezednou" studnu, vyhlídkovou baštu a v neposlední řadě také stylovou hradní restauraci.

V sezoně se každý víkend konají v hradním areálu četné kulturní akce. Nejproslulejší bývá mezinárodní setkání uměleckých kovářů v druhé polovině srpna pod názvem Hefaiston. Umělecká díla z kovu jsou dnes už symbolem Helfštýna a při prohlídce vás na mnoha místech provázejí. Poměrně nová je stále ještě vyhlídková nástavba na baště, z níž se otevírá překrásný pohled do Moravské brány.

Hranický kras

Jantarová cyklostezka č. 5 nabízí za Helfštýnem 12 km dlouhé překrásné putování po zalesněném temeni masívu Maleníku (479 m), jehož součástí je i nevelké vápencové území pojmenované Hranický kras. Nachází se po obou březích řeky Bečvy v okolí lázní Teplice nad Bečvou.

Gejzírové stalagmity
ve Zbrašovských jeskyních

PŘÍSTUP DO OBLASTI

Doprava do oblasti Moravské brány je velmi jednoduchá, neboť i dnes tudy vedou naše nejdůležitější dopravní tahy. U Lipníka končí v současnosti dálnice od Prahy, Brna a Olomouce směrem do Ostravy, přichází sem také hlavní silnice od Přerova.

Vhodné místo k zaparkování je například v okolí bývalé sokolovny u koupaliště.

Vlakem je spojení rovněž velmi dobré, projíždějí tudy rychlíky od Ostravy, Brna, Břeclavy, Prahy i slovenské Žiliny. Pokud byste však jeli rychlíkem, je vhodnější zvolit za nástupní místo Hranice, jelikož v Lipníku většina expresních spojů nezastavuje.

Turistickým magnetem Hranického krasu jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně, které se mohou pochlubit hned několika unikáty. Kromě neobvyklé aragonitové výzdoby v nich můžete zhlédnout třeba gejzírovité stalagmity vytvořené probublávající kyselkou či minerál onyx. Zajímavostí jsou také životu nebezpečná plynová jezera oxidu uhličitého a vysoká teplota vzduchu okolo 15°C.

Na kole se k jeskyním dojet nedá, za vesničkou Zbrašov musíte vzít bicykl do rukou a sejít k pokladně po lázeňských chodníčcích s četnými schody.

Stejně tak musíte kolo oželet při výstupu k jícnu naší nejhlubší Hranické propasti na protilehlém břehu Bečvy, která je součástí národní přírodní rezervace, kde je pohyb na kole zakázán (kolo lze přimknout ke stromu či k plotu při vstupu do rezervace poblíž vlakové zastávky).

Zpět do Lipníku nad Bečvou se můžete vrátit okruhem po cyklotrase č 6058 přes město Hranice a vesnice Hrabůvku, Podhoří a Loučku.

 

Hrad Helfštýn od řeky Bečvy

Čtvrté nádvoří na Helfštýně

Renesanční zvonice v Lipníku nad Bečvou

Gejzírové stalagmity ve Zbrašovských jeskyních

Hranická propast – nejhlubší výtvor svého druhu v ČR

Autoři:
Nejčtenější

"V den mých pětadvacátých narozen jsem se ráno podíval na svou kočku a uvědomil...
Moje kočka si žila lépe než já, říká muž, který brázdí svět bez motorů

V pětadvaceti opustil dobře placenou práci a rozhodl se věnovat své vášni – pomalému cestování. Dave Cornthwaite ukrajuje kilometry na paddleboardu, kajaku,...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokážou ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Značka na golfovém hřišti v Austrálii upozorňující na přítomnost žraloků.
Už žádné další útoky žraloků. Australské pláže budou hlídat drony

Austrálie vyšle na pláže bezpilotní letouny s kamerami, aby hlídaly výskyt žraloků u pobřeží a okamžitě vysílaly poplach pobřežní hlídce a na chytré hodinky...  celý článek

Před letošní cestou na Gašerbrum I. měl obavu, zda v něm výstup nerozvíří...
Bál jsem se, že na Gašerbrumu najdu parťákovy ostatky, říká Marek Holeček

Letos poprvé vylezl jihozápadní stěnou na osmitisícovku Gašerbrum I. Před čtyřmi lety tam při druhém společném pokusu tragicky zahynul jeho parťák Zdeněk...  celý článek

Přistání na řece Hudson
Zázrak na řece Hudson. Přistání, které se zapsalo do letecké historie

Úžasná přirozená ranvej. Široká, rovná. Ne příliš rušná. Až na to, že její povrch tvoří vodní hladina, na níž neplánovaně přistál airbus se 150 pasažéry. Po...  celý článek

Další z rubriky

Na břehu jezera Längsee. Krátké osvěžení přijde vhod a pak zase oči zapíchnout...
Mistrovská vyjížďka. Projeli jsme Korutany s olympijským vítězem

Korutany, ráj outdooru všeho druhu, jsme tentokrát pojali specificky. Naším cílem nebyly vyhlídkové vrcholy, pláže u proslulých jezer ani hluboké soutěsky....  celý článek

Další vodní plochou, kterou je možné se při cestě kochat, je Zámecký rybník u...
Na kole za prohranou bitvou Napoleona. Putování okolím Ústí nad Labem

Pokud je pro vás ideální cyklistický výlet spojený nejen s poznáváním krajiny, ale i s místy, kde se psaly dějiny, přesměrujte svoji pozornost na sever Čech....  celý článek

Ke Zvíkovu se to dá vzít po vodě. Parníky jsou na cyklisty zvyklé.
Na kole za Švejkem a starým dědou Homolkou. Super výlety v okolí Písku

Jižní Čechy jsou bezesporu krásnou krajinou, ve které hraje prim malebnost a prostota. Čekají tu na vás zurčící řeky, rybníky přeplněné kapry, prosluněné lesy...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.