Montmartre najdete v sobotu v Lysé

  11:57aktualizováno  11:57
Pokud ještě nevíte, kam vyrazit o víkendu, máme pro vás tip. V Lysé nad Labem se už popáté koná oblíbený Lyský Montmartre. Na návštěvníky čeká divadlo, výtvarné umění, dobové šansony, folk, klasická hudba, jazz i ohnivá show. Výlet do Lysé můžete spojit s koupáním v asi 20 kilometrů vzdálené pískovně Lhota u Staré Boleslavi.

Montmartre v Lysé
Akce začíná v sobotu 14. června ve 13 hodin v Žižkově uličce. Budou tady rozmístěny obrazy a grafiky vystavujících umělců, otevřou se stánky s rukodělnou tvorbou a občerstvením a nebude chybět ani osvěžení v čajovně. Na své si přijdou i děti, které budou mít k dispozici plochy pro kreslení a malování.

Návštěvníci se mohou těšit také na vystoupení místního divadla AHA!, které představí svoje dětské divadelní představení Malované písničky. V uličce zazní i dobové šansony, folk, klasická hudba i jazz.

Celý den vyvrcholí vernisáží obrazů v horním patře restaurantu Gurmán, kde se od 20 hodin uskuteční závěrečný koncert. Na něm vystoupí například Vratislav Brabenec s bývalými členy kapely Plastic People Of the Universe.

Součástí letošního ročníku bude i sbírka na podporu projektu České televize  a Nadace Rozvoje Občanské Společnosti - Pomozte dětem.

'Paříž' v Lysé
Pařížský Montmartre i lyské podzámčí mají společné i to, že se tam usídlili výtvarníci. V Žižkově ulici žije několik umělců, kteří se rozhodli, že krásy zdejší lokality využijí, a instalují svá díla přímo v plenéru.

K výtvarníkům se časem přidaly i spolky divadelní či hudební. Loni už uličku lemovaly nejen obrazy, ale i krámky hrnčířů a řezbářů či stánky a medovinou a domácím pečivem.

"Letošní Lyský Montmartre by rád navázal nejen na bohémskou tradici svého pařížského jmenovce, ale i na kulturnost našeho města, která dřímá právě v podzámčí," řekl za organizátory Pavel Plaček. "Dílem náhody je fakt, že to bude v poslední den našeho referenda o vstupu do Evropské unie, kdy se právě Paříž a Lysá nad Labem symbolicky propojí," uvedl Plaček.

Osvěžení ve Lhotě
Cestou do Lysé se můžete vykoupat v oblíbené pískovně Lhota poblíž Staré Boleslavi (je zde i nudistická pláž). V provozu je každý den od 7 do 19 hodin, vstupné stojí 20 Kč, parkovné 50 Kč.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

VIDEO: Procházka centrem Prahy je pomalu za trest. Kvůli turistům

Praha je přeplněná turisty

Návštěvnost Prahy pravidelně stoupá již několik let a z centra města se v některých dnech stává téměř neprostupná...

Nestárnoucí klenoty Nízkého Jeseníku. Pět zaručených tipů na víkend

Pasecký vodopád

Drsné náhorní pláně Nízkého Jeseníku skýtají na rozlehlém území nepřeberné množství úžasných míst, která nemají nikde...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Najdete na iDNES.cz