Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Montmartre dýchá svobodou, uměním a vínem

aktualizováno 
- O tom, že má Paříž svoji neopakovatelnou atmosféru, snad nikdo nepochybuje. Ovšem kde ji vlastně hledat? Určitě tam, kde si odjakživa dávají dostaveníčko malíři a básníci, umění a svoboda, kde se jen tak posedává na schodech či při sklence vína - na Montmartru.

Malý kopeček vypínající se nad jinak rovinatou Paříží zaujme zrak již z dálky - díky siluetě bělostného chrámu Sacré Coeur, ovšem tato půvabná stavba není zdaleka tím jediným důvodem, proč se lidé na Montmartre štrachají. Vždyť kam člověk v jeho úzkých uličkách šlápne, zakopává o dějiny světové kultury. Právě tady se rodily nové umělecké směry, kubismus či dadaismus, právě ve zdejších tichých domech tvořil Picasso a psal Apollinaire.
Pravdou však je, že Sacré Coeur je pro většinu návštěvníků Montmartru zastávkou číslo jedna. Vždyť silueta baziliky Nejsvětějšího srdce Ježíšova se stala neodmyslitelnou součástí Paříže. V hlavní kupoli o výšce 80 metrů najdete unikátní byzantskou mozaiku Krista od Luka Oliviera Mersona, která dominuje klenutému oltářnímu prostoru a představuje jeden z hlavních skvostů baziliky.
Vzadu za chrámem začíná půvabná procházka úzkými uličkami Montmartru. Až jimi budete procházet, jistě si všimnete i nápisů "Espace Montmartre Salvador Dali". Ty vás zavedou přímo do srdce Montmartru, kde je stálá výstava několika set prací tohoto extravagantního malíře a sochaře. Tmavý interiér a bodové osvětlení v rozsáhlých sklepních prostorách podtrhuje duch surrealistických děl jednoho z géniů 20. století. A máte-li dost (ale opravdu dost) peněz nazbyt, můžete si koupit i některý z vystavených originálů.
Odtud po známých schodech sejdete opět dolů pod kopec a dostanete se na Boulevard de Clichy. Nenechte se však mýlit jeho vcelku poklidnou atmosférou. Právě tady se soustřeďuje největší koncentrace nočních podniků v Paříži včetně proslulého kabaretu Moulin Rouge.

JAK SE TAM DOSTAT:
Nejlépe metrem číslo 2 nebo 12 na stanici Pigalle. Vystoupíte na Boulevard de Clichy a po několika minutách chůze zahnete doleva nahoru do kopce a ponoříte se do úzkých uliček Montmartru. Bílou kopuli kostela Sacré Coeur nemůžete přehlédnout. Komu vadí prudké stoupání, může se k úpatí chrámu svézt lanovkou od konce Rue Foyatier. Na lanovku platí jízdenky pařížského metra.

VSTUPNÉ:
Vstup do chrámu je samozřejmě zdarma. Pokud se chcete podívat do krypty pod kostelem nebo na vrchol kupole, budete muset sáhnout do peněženky - v obou případech pro patnáct franků. Pokladna je z levé strany stavby a vedou k ní ukazatele. Vstupné na stálou výstavu prací Salvadora Dalího je 35 franků.

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Najdete na iDNES.cz