Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Montmartre dýchá svobodou, uměním a vínem

aktualizováno 
- O tom, že má Paříž svoji neopakovatelnou atmosféru, snad nikdo nepochybuje. Ovšem kde ji vlastně hledat? Určitě tam, kde si odjakživa dávají dostaveníčko malíři a básníci, umění a svoboda, kde se jen tak posedává na schodech či při sklence vína - na Montmartru.

Malý kopeček vypínající se nad jinak rovinatou Paříží zaujme zrak již z dálky - díky siluetě bělostného chrámu Sacré Coeur, ovšem tato půvabná stavba není zdaleka tím jediným důvodem, proč se lidé na Montmartre štrachají. Vždyť kam člověk v jeho úzkých uličkách šlápne, zakopává o dějiny světové kultury. Právě tady se rodily nové umělecké směry, kubismus či dadaismus, právě ve zdejších tichých domech tvořil Picasso a psal Apollinaire.
Pravdou však je, že Sacré Coeur je pro většinu návštěvníků Montmartru zastávkou číslo jedna. Vždyť silueta baziliky Nejsvětějšího srdce Ježíšova se stala neodmyslitelnou součástí Paříže. V hlavní kupoli o výšce 80 metrů najdete unikátní byzantskou mozaiku Krista od Luka Oliviera Mersona, která dominuje klenutému oltářnímu prostoru a představuje jeden z hlavních skvostů baziliky.
Vzadu za chrámem začíná půvabná procházka úzkými uličkami Montmartru. Až jimi budete procházet, jistě si všimnete i nápisů "Espace Montmartre Salvador Dali". Ty vás zavedou přímo do srdce Montmartru, kde je stálá výstava několika set prací tohoto extravagantního malíře a sochaře. Tmavý interiér a bodové osvětlení v rozsáhlých sklepních prostorách podtrhuje duch surrealistických děl jednoho z géniů 20. století. A máte-li dost (ale opravdu dost) peněz nazbyt, můžete si koupit i některý z vystavených originálů.
Odtud po známých schodech sejdete opět dolů pod kopec a dostanete se na Boulevard de Clichy. Nenechte se však mýlit jeho vcelku poklidnou atmosférou. Právě tady se soustřeďuje největší koncentrace nočních podniků v Paříži včetně proslulého kabaretu Moulin Rouge.

JAK SE TAM DOSTAT:
Nejlépe metrem číslo 2 nebo 12 na stanici Pigalle. Vystoupíte na Boulevard de Clichy a po několika minutách chůze zahnete doleva nahoru do kopce a ponoříte se do úzkých uliček Montmartru. Bílou kopuli kostela Sacré Coeur nemůžete přehlédnout. Komu vadí prudké stoupání, může se k úpatí chrámu svézt lanovkou od konce Rue Foyatier. Na lanovku platí jízdenky pařížského metra.

VSTUPNÉ:
Vstup do chrámu je samozřejmě zdarma. Pokud se chcete podívat do krypty pod kostelem nebo na vrchol kupole, budete muset sáhnout do peněženky - v obou případech pro patnáct franků. Pokladna je z levé strany stavby a vedou k ní ukazatele. Vstupné na stálou výstavu prací Salvadora Dalího je 35 franků.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz