Monastir: mezi minarety mešit

Tuniská část středozemského pobřeží má své perly. Patří sem Monastir, Sousse a Port El Kantaoui. Ani zde však nepořídíte dobrý nákup bez smlouvání. Monastiru, který jsme navštívili, vévodí bývalý islámský obranný klášter z 8. století.

Letní pařák se nehýbe a vzduchem se šíří omamná vůně jasmínu a moře. "Medina, nebo marina?" táže se taxikář, který si hned domlouvá hodinu zpáteční jízdy.

Volba je to nesnadná. V Monastiru, přístavním městě ležícím asi 160 kilometrů jižně od hlavního města Tunisu, lze totiž obdivovat vše. Malebnou malou hradební medinu, strohou monumentální architekturu středověké pevnosti s majákovou věží, kouzelný rybářský přístav (marinu) i rodinné mauzoleum bývalého prezidenta Habíba Burgiby, místního rodáka. V mém případě to byla láska na první pohled.

A vůbec jsem se nedivila tomu, že bílobéžový Monastir zvolili filmaři pro exteriéry snímků Dobyvatelé ztracené archy a seriálu Ježíš Nazaretský.

Původní název Monastiru byl Ruspina, která byla výchozím bodem Césarových nájezdů do Afriky. Současné jméno je odvozeno od křesťanského kláštera, který kdysi chránil před útokem z moře. Dnes se musíte chránit tak maximálně před "útoky" pouličních prodavačů a před žhavými paprsky červencového slunce, před nimiž se lze částečně schovat v propletenci klikatých úzkých uliček starého města.

Barvami hýří trhy s keramikou, s kůží a látkami, voní koření, oříšky, ryby a ovoce a třpytí se šperky. "Ček, Ček?" volá starší prodavač a zve do drobného obchůdku s esencemi, z nichž se vyrábějí parfémy. Dříve než se naději, prodavač na mně testuje vzorky parfémů a za chviličku mi snad každý centimetr kůže na rukou i na krku voní jiným druhem. Od mošusu přes květ pomeranče až po kapky Sahary, prý s afrodiziakálními účinky.

MŮŽE SE HODIT...
...jak se tam dostat:
Nejlépe letecky. Do Tuniska létá mnoho cestovních kanceláří.
...na co si tam dát pozor: Sedíte-li s Tunisany u jednoho stolu, nemluvte jazykem, kterému nerozumějí. Mohli by si to špatně vyložit. Oni tomu s úsměvem říkají "sabotage". Neměli byste rovněž odmítat pozvání přátel na oběd či večeři. I když jste právě dojedli. Mohli byste je urazit.
...co si přivézt: Keramiku nejrůznějších tvarů (můžete si pak třeba vykachličkovat domácí koupelnu), výrobky z tepané mědi, předměty vyřezávané z olivového dřeva, kožené kabelky či boty, šperky, berbeské, punské, římské, ručně tkané koberce, zdobné ptačí klece.

Rtuť teploměru ukazuje padesát stupňů. Ale když se otevřela naprosto prázdná dlouhá přístupová dlážděná cesta k okouzlujícímu mauzoleu dlouholetého prezidenta Habíba Burgiby, leckdo zapomene na touhu po klimatizovaném stínu.

Zlatá kopule a dva štíhlé minarety vysoké 25 metrů, za nimiž se tyčí další zlaté a zelené kopule mešit, jako magnet přitahují k bronzovým vratům komplexu, na nichž je napsáno: "Nejvyšší bojovník, osvoboditel žen a tvůrce moderního Tuniska." Vládl po třicet let a patřil k nejvýznamnějším africkým politikům dvacátého století. Tuniské ženy mu vděčí za volební právo a společenské postavení, jaké nemají ženy v žádné muslimské zemi světa.

V mauzoleu z mramoru, zlata a se stropy z olivového dřeva, kde jsou pohřbeni také členové rodiny politika, jsou k vidění osobní věci Burgiby, od bot a obleků přes fotografie z mládí až po jeho brýle a služební telefon.

Perly pobřeží

Monastir, to není jenom historie, jsou to také dlouhé písečné pláže, přístav plný luxusních jachet i katamaránů, potápění, jízda na koni, kasino a golfové hřiště. Romantika a smlouvání. Neméně romantické je však také nedaleké město Sousse, třetí největší v zemi.

Přístavní univerzitní město s labyrintem úzkých uliček, které založili Féničané pravděpodobně ještě před Kartágem, na vás dýchne opojnou atmosférou. V opevněné části najdete muzeum s rozsáhlými sbírkami z punské a římské doby. Do mešity zde nemuslim nesmí, pustí vás však na nádvoří Velké mešity, postavené roku 850.

Lákadlem je islámský Ribat - stará pevnost obehnaná mohutnou zdí s cimbuřím, která byla postavena v 8. století. Její dominantou je třicet metrů vysoká signální věž s nádherným rozhledem po okolí. V Sousse naleznete také přes pět kilometrů dlouhé katakomby se 240 podzemními galeriemi, ve kterých se nachází mramorem pokryté hroby z 2. - 5. století.

Jasmín za uchem

Je libo trochu flóry? Květy pronikavě vonícího jasmínu můžete mít ve tvaru jednodenního náhrdelníku nebo jako svazek do ruky. Či lépe za ucho. Jak praví tradice. Podle toho, za kterým, mohly kdysi Tunisanky uhodnout, zda je muž zadaný, či nikoli. Prý to platí dodnes. Kytka za levým uchem signalizuje: jsem volný. Přestože jsou Tunisané velice přívětiví, ani zde nepořídíte dobrý nákup bez smlouvání.

"Udělám ti dobrou cenu. Ani deset, ani třicet dinárů," volá prodavač poté, co se již (naoko) nehodlám handrkovat o vodní dýmku a z krámku odcházím. Vracím se, abych dodržela nepsaný rituál, a piju mátový čaj s kousky mandlí. Nakonec odcházím s malou "shishou" za šest dinárů včetně tří balíčků jablečného a mátového tabáku. "Ahoj! Jsi sladká," překvapí mě dost dobrá čeština domorodce. Nápor českých turistů do tuniských letovisek se promítá také do jejich slovníku.

Tunisané, jejichž druhým úředním jazykem vedle arabštiny je francouzština (kterou skutečně mluví téměř každý), jsou jazykově velice zdatní a hbitě reagují na nové příchozí. Procházka medinou by nebyla tím pravým bez návštěvy ve tkalcovské dílně, kde vám bude zrak přecházet z nádherných ručně tkaných koberců nejrůznějších vzorů a tvarů.

Nenechte se jinak zmást tím, že zdejší bazary ve staré části Sousse zavírají kolem deváté večer. Stačí přejít do nové čtvrti, kde můžete nakupovat a bavit se do ranních hodin. Nebo také popojet o pár kilometrů dál, na tuniské "Azurové pobřeží".

Tohle má být perla pobřeží? ptala jsem se nevěřícně, když mě taxikář vysadil někde mezi hotely za Sousse. Teprve za nimi jsem mu uvěřila a téměř nevěřila vlastním očím. Jsem snad v Nice nebo v Cannes? Nikoli. Místo se jmenuje Port El Kantaoui a je snad tím nejromantičtějším místem v zemi. Toto středisko bylo nově vystavěno koncem 70. let a v přístavní zátoce může kotvit až 360 lodí.

Při procházkách po pobřežní promenádě s desítkami kavárniček, restaurací a obchůdků se vás zmocní atmosféra se šarmem jižní Francie. Port El Kantaoui, to je luxusní přístav pro jachty, hotelový komplex i rušný noční život. A s nezapomenutelnou romantikou.

Městečko v sobě spojuje krásy architektury s malebnou přírodou a mořem.

Původní název Monastiru byl Ruspina, město bylo výchozím bodem Caesarových výpadů do Afriky.

Perlami středozemského pobřeží jsou ještě Sousse a Port El Kantaoui.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...