Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohelka je pro vodácké dobrodruhy

  13:12aktualizováno  13:12
Letošní léto sice nepřeje turistům, horolezcům a milovníkům plavání, ale pro vodáky je zatím milostivé. Napršelo, stoupla voda a tak hurá na menší říčky. Jedna taková teče od Ještědu k Mnichovu Hradišti a je dobře dostupná z dálnice Praha - Turnov - Liberec. Její sjezd je zábavou pro romantické duše. Široká je jen pár metrů, proud teče spíš líně než svižně, ale pořád se něco děje. Čochtan se totiž vodáky snaží polapit, seč mu síly stačí.

Za zatáčkami se z čista jasna objevují kmeny přes vodu, protržené jezy skrývají nenápadné, ale o to zrádnější proudy, četné zarostlé meandry nutí lodě ke krkolomným manévrům a občas se objeví i nějaká peřej. To vše v dosahu silnice a nedaleko od vesniček, ale daleko od nejbližší otevřené hospody.

Mohelku lze sjet na obratném kajaku za jeden den, na kanoi kvůli častému přenášení jezů, kmenů a mělčin to může být o něco déle. Doprava lodí je možná jen autem. Vlak údolím nejezdí.

Lodě se na vodu nejčastěji spouštějí při ústí Ještědky v Libíči. Výš je úzké koryto  zapadané stromy a zarostlé křovím. Svižně prokličkujeme peřejkami do Janovic, kde čeká první záludná překážka. Chvilku plujeme těsně podél silnice a najednou se proud zrychlí a uhne doprava.Tady už není na nic čas a je nutno skákat nízký jez. Pod ním číhá pahýl stromu vystrčený do proudu. (Autor článku se tady zvrhnul a ani napotřetí se mu díky silnému proudu nepodařil eskymácký obrat a musel nedobrovolně opustit kajak.)

Říčka se poté rychle uklidňuje a lesklá hladina probleskuje v přítmí bujné vegetace až do Podhory. Zdejší jez je nutno obejít s lodí v ruce. Za mlýnem ovšem vyvěrá náhon a voda letí rovně jako šíp podél hlavního téměř vyschlého řečiště.
Dva další jezy je možné při troše opatrnosti na plastovém kajaku sešoupat, na laminátové kanoi však hrozí velké díry.

Na třetím vysokém a nesjízdném jezu čeká další atrakce. Stačí uhnout doleva do uzoučkého náhonu, ve kterém se i krátký kajak otočí jen tak tak. Po nějakých třech stech metrech jízdy mezi loukami se po levé ruce objeví silnice. Jede se podél ní tak blízko, že vodáci neví, zda značka Pozor zatáčka patří autům nebo jim. Před mlýnem je potřeba ve zrychlujícím proudu zastavit, vystoupit a naposledy přenést loď.

Další dva nízké sjízdné jezy čekají už jen v Mohelnici. Tady stojí za to zastavit, protože na návsi je k vidění nejstarší románský kostel v dalekém širokém okolí (bohužel je většinou zavřený) a nad obcí stojí zříceniny hradu jakoby vypadlé z Ladových obrázků. Z Mohelnice se už říčka jen rychle prokroutí úzkým údolíčkem a vplyne do majestátní Jizery.

Lze po ní pokračovat až do Mnichova Hradiště, ale není to nic zábavného. Řeka moc neteče, a tak většina lodí končí pod mostem přes Jizeru u ústí Mohelky.
Nejnovější kilometráž (nebo-li vodácký průvodce) po českých řekách vyšla v nakladatelství Shocart, starší z nakladatelství Olympia lze ještě najít ve veřejných knihovnách.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz