Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místo Ježíška kozel a místo stromku džbán

aktualizováno 
Dárky v hliněném džbánu na vodu nebo za krbem, živé i umělé stromky, místo kapra husa, krocan nebo čočka, ledoví pidimužíci, děda Koleda nebo kozel s červenou stuhou. To všechno jsou podoby jednoho jediného svátku, který se slaví na celém světě. Jaké jsou vlastně Vánoce na zeměkouli?

Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA - Vánoční strom před Bílým domem, Washington, USA | foto: Profimedia.cz

Vánoce jsou jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků a tradičně oslavují narození Ježíše Krista.

Ale i obecně je lidé považují za jeden z nejvýznamnějších civilních svátků. Symboly Vánoc jsou napříč jednotlivými zeměmi různé - doslova platí: jiný kraj, jiný mrav.

Velká Británie: švestkový pudink

Vrcholem vánočních svátků ve Velké Británii je 25. prosinec, kdy děti ihned po probuzení nacházejí v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Britské rodiny se obvykle sejdou nad nadívaným krocanem a švestkovým pudinkem - směsí oříšků, rumu, vajec, strouhanky, cukru, citrónu a švestek.

Vánoční osvětlení, Birmingham, Velká Británie

Vánoční osvětlení v Birminghamu

Sever Evropy: vánoční koza i obří Ukko

V Dánsku začínají Vánoce zdobením adventních věnců. Nechybí na nich čtyři svíčky, které si ovšem Dánové vykládají jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Dánové na dárcích nešetří a většinou je kupují, vyrábí nebo objednávají s několikaměsíčním předstihem. Dbají navíc na to, aby dárek poukazoval na některou ctnost, nebo naopak vadu obdarovaného.

Dárky rozdává vánoční posel a balí je do několika vrstev vánočního papíru. Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeničný chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí.

Ve Finsku dává dárky veliký Ukko, a to za vydatné pomoci pidimužíků. Ti prý odnášejí zlobivé děti do svého ledového království. V sousedním Švédsku na sebe Ježíšek bere podobu vánočního kozla, který má rohy zdobeny červenou stuhou.

V Norsku zase schovává dárky do dřeváků a bývá doprovázen vánoční kozou. Děti jí proto dávají do svých botiček nějakou lahůdku.

Tradiční vánoční norské figurky

Norské vánoční figurky

Francie: dárky u kamen

Francouzi zasedají k slavnostnímu stolu 25. prosince, pochutnávají si většinou na krocanovi plněném kaštanovou nádivkou, ústřicích, žabích stehýnkách a ovoci. Dárky dětem ukládá na krb nebo ke kamnům vánoční duch pére Noël. Tři králové jsou svátkem dětí.

Paříž, Champs Elysees

Paříž, Champs Elysees

Itálie: bez cukroví

Také italské děti dostávají dárky až na první svátek vánoční ráno. Pro rozvětvené italské rodiny je nezbytnou součástí Vánoc půlnoční mše, hojně navštěvovaná ve všech městech i vesnicích. Italové zdobí vánoční stromeček, ale nepečou žádné cukroví.

Rusko: děda Mráz

Štědrý den není v Rusku žádným svátkem, ale obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím různorodých lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví alespoň Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze.

Ruský děda Mráz používá saně, cestuje až ze vzdálené Čukotky a doprovází ho Sněhurka v bílém kožíšku ušitém z hranostajů.

Bulharsko: děda Koleda a sláma

V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček (pravoslavné Bulharsko slaví vánoční svátky až 6. ledna). Dárky pod něj dává děda Koleda.

Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Na venkově se občas drží i starý vánoční zvyk, kdy hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět Ježíšek.

Bulharsko, koledy

Bulharsko, koledy

Sousední státy: adventní věnce i zelňačka

Vánoce mají svojí tradici samozřejmě i v Německu. Nejtypičtějším vánočním stromkem je jedlička a děti se velmi těší už na 1. prosinec, kdy dostávají sladké adventní kalendáře. Na polském štědrovečerním stole zase nesmí chybět polévky jako boršč, zelňačka, houbová nebo rybí a samozřejmě štědrovečerní ryba - sleď nebo jeseter.

Rakousko se na Vánoce připravuje několik týdnů dopředu. Rakušané si vyrábí adventní věnce, ozdobené svíčkami a stuhami - zelenou, ta je barvou naděje, a fialovou - barvou minulosti.

Na Štědrý večer přichází Ježíšek přivolaný zvonečkem.

Vánoce ve Vídni, trh před radnicí

Vídeň, vánoční trh před radnicí

Brazílie: umělé stromky

V Brazílii se Vánoce slaví za vydatného tepla a slunečního žáru. I když v páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci mnoha národů se svými národními zvyky, mají i tam Vánoce společné rysy.

Tak především Brazilci Vánoce milují. Zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob, navštěvují mše v kostelech nebo pod otevřeným nebem, pochutnávají si na pečeném krocanovi, rybách, ovoci a sladkých zákuscích. Nutno dodat, že většina vánočních stromků je umělá, jen ti nejbohatší Brazilci si mohou dovolit živé.

Mexiko: džbán místo stromečku

Mexičané oslavují Vánoce tak, jak jsou zvyklí žít - hlučně a vesele. Stromeček nemají. Sladkosti však dávají do velkého hliněného džbánu na vodu-Pinty, který visí ze stropu a je ozdobený peřím. Děti se po něm natahují rukama nebo tlučou dřevěnými hůlkami tak dlouho, dokud jim nespadne, sladkosti a dárky se nevysypou na zem a ony si je mohou užít.

Mexiko, Štědrý den na tržišti v San Juanu

Štědrý den na tržišti v San Juanu

USA: Santa Claus a megaVánoce

Vánoce jsou v USA největším svátkem roku, přestože se slaví pouze jeden den - 25. prosince. Proto tento den musí být opravdu dnem D.

Všude jsou miliony světýlek, jak venku, tak doma. Na co si Američané opravdu potrpí, to je velkolepá vánoční výzdoba, ohromné stromky a mnoho dárků. Ty v Americe nosí Santa Claus. Rodiny si obvykle pochutnávají na krocanovi s kaštanovou nádivkou.

Vánočná atmosféra před Kapitolem, Washington

Vánoční atmosféra před Kapitolem, USA

Austrálie: vrcholí letní prázdniny

U protinožců slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že tam vrcholí léto a děti mají letní prázdniny. Vánoční stromečky najdete v Austrálii buď umělé nebo zasazené v květináči.

A vánoční hostina? Obvykle je to piknik pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a víno a k jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun.

Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce ze všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání. A aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz