Místa vylodění lemovaly kříže

-
Portugalští mořeplavci značili při svých objevitelských plavbách místa vylodění kamennými kříži s portugalským znakem. Vysoký sloup zakončený křížem - padrao - byl symbolem záboru, ohlašoval nárok na dosažené území. Diogo Cao jich vztyčil několik, ten nejzažší na dnešním mysu Cross na březích Namibie. Bartolomeu Dias postavil svůj poslední padrao na 33 ° 44' jižní šířky,ale pak se musel vrátit. Při dramatické plavbě kolem nejjižnějšího cípu Afriky nazval jeden z mysů Bouřlivý. »Tady je nejnebezpečnější mys na světě, kde stále běsní kruté bouře a ohrožují všechny mořeplavce, kteří se k němu přiblíží,« psali účastníci plavby. Jméno přesto dlouho nevydrželo, protože král Jan II. po návratu ho nechal přejmenovat na m ys Dobré naděje. To proto, že cesta kolem něj otevřela bránu do Indie. Některé z křížů stojí na africkém pobřeží dodnes. V samotném Portugalsku se pak symbolický padrao tyčí na nejzápadnějším výběžku Evropy, Cabo da Roca, posledním kousku země, který mořeplavci míjeli, když opouštěli domov.

Může se hodit

CO JEŠTĚ VIDĚT

Třeba zajímavé námořní muzeum, které je umístěno v západním křídle kláštera sv.Jeronýma. Právě sem kdysi chodívali námořníci na mši před vyplutím na výpravy. Pod památníkem Zámořských objevů je obrovská mozaika ve tvaru kompasu s mapou země a vyznačenými trasami objevitelských plaveb. Když jedete Portugalskem dál po stopách mořeplavců můžete se zastavit i v městečku Sagres na jihu země. Tady na skalnatém výběžku v pevnosti, kterou dal vybudovat Jindřich Mořeplavec, prý byla slavná škola mořeplavců. Dnes tu je k vidění obrovský větrný kompas.

KDE ZÍSKAT INFORMACE

ICEP (Obchodní oddělení velvyslanectví Portugalska, kde se dají získat materiály o cestování v této zemi), Karlovo náměstí 17, 120 00 Praha 2, 02/21986200-1, fax: 02/21986202

Tehdy...

Pyramida v Chichen Itzá, slavná mayská památka, vypadala v roce 1844 jako ruina. Narazila na ni skupina cestovatelů prodírajících se džunglí polostrova Yucatánu. Všichni zírali, jen malíř Frederick Catherwood kreslil. A takto ji zachytil.

Nyní...

Pyramida v Chichen Itzá vypadá dnes úhledně a upraveně. Stupně byly re konstruovány, džungle vymýcena. Až trochu moc. Na místo, kde Mayové prováděli své náboženské obřady a kde vyřezávali zajatcům srdce z těla, proudí už jen zástupy turistů.