Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Místa v Maroku, kde si v zimě užívají znalci

aktualizováno 
Marocké přímořské letovisko Agadir leží na pobřeží Atlantiku na stejné zeměpisné úrovni jako Kanárské ostrovy a je od nich vzdáleno vzdušnou čarou jen něco málo přes sto kilometrů. Proto se zdejší zimní počasí dá podobně jako na Kanárech označit za věčné pozdní jaro.Zatímco v zimních měsících je v Evropě pošmourno a padá sníh, v Maroku se teploty pohybují kolem 25 stupňů a vody Atlantiku mají 22 stupně Celsia.

Marocké letovisko Agadir není zatím tak známé jako například právě Kanárské ostrovy, a tak sem míří jen opravdoví znalci - zejména ze Skandinávie, Francie, Německa a Velké Británie.

Osm kilometrů dlouhá pláž, lemována pěšími zónami a výstavnými hotely není nikdy plná a člověk tu nachází klid a pohodu, kterou mu v některých jiných přímořských letoviscích lehce naruší tisíce a tisíce jiných turistů, ležících nahuštěně pár centimetrů od sebe.

Naprosto výjimečné jsou procházky po nekonečné písečné pláži s mírnými vlnkami čistého moře.

A zatoužíte-li spatřit na vlastní oči a zažít na vlastní kůži  jinou než evropskou civilizaci, není nic lehčího.  Stačí totiž vyjet jen na některý z výletů do okolí Agadiru a rázem se ocitnete v africké atmosféře minulých století.

Královský Marrakéš

Mezi nejoblíbenější cíle patří samozřejmě královské město Marrakéš. Kromě historických památek, jako jsou například palác Bahia, minaret Kotubia a královské hrobky, přitahuje Marrakéš pozornost turistů z celého světa svými rozsáhlými bazary – orientálními súky. Patří k největším v Africe a je tu možné koupit úplně všechno, doslova od špendlíku až po lokomotivu.

Maroko, Marakéš

Tradiční súk v Marrakéši

Smlouvá se vždy a všude a mějte na paměti, že předmět, který si kupujete, má ve skutečnosti asi desetinovou cenu než je ta, kterou vyřkl obchodník jako první.

Náměstí Jamaa el-Fna se každý podvečer mění v obrovskou orientální scénu, na níž předvádějí své umění akrobati, tanečníci, muzikanti, zaklínači hadů i cvičitelé opic. Kromě toho zde v tuto dobu  vyrostou doslova před očima  desítky a desítky lidových jídelen, v nichž večeří  domorodci  pod širým nebem. Turisté by si ale ochutnávání zdejších specialit měli pořádně rozmyslet – evropské žaludky přece jen na místní stravu nejsou zvyklé.

Maroko

Marrakéš

Výlety z Agadiru

Z letoviska Agadir se dají během jednodenního výletu poznat i zdejší horské vesnice, z nichž nejpopulárnější je Tafraut. Obyvatelé tohoto berberského městečka, ležícího na svazích Antiatlasu, se živí převážně obchodem s koberci.

Ručně tkané koberce s berberskými vzory patří mezi nejzajímavější, i když ne právě levné suvenýry. I tady se samozřejmě smlouvá, úspěšný obchod je ten, kdy se vám podaří původní cenu srazit na třetinu požadované částky.

Další výlety z Agadiru míří na jih, do města Tiznit, známého svou stříbrotepeckou tradicí a ještě dále pak na území "modrých mužů“. Pravidelné velbloudí trhy, na které se sjíždějí nomádi z širokého dalekého okolí přenesou turisty svou atmosférou do dob před několika sty lety. Modří muži nosí po celý život burnusy obarvené indigem na modro a protože toto přírodní barvivo při styku s kůží barví, dostává jejich pleť modrý nádech.

Marockou měnou je dirham, dovoz i vývoz místní měny je zakázán a tak je lepší měnit valuty postupně. Zpětnou výměnu dirhamů za volně směnitelné měny provází řada ustanovení a vyžaduje to i mnoho času. Placení kreditními kartami je běžné i v malých krámcích – řada zdejších obyvatel sice neumí číst ani psát, ale s žehličkou na kreditky zacházejí velice obratně.

Zájezdy do Agadiru nabízejí v zimní sezoně zejména nadnárodní cestovní kanceláře (TUI, Thompson nebo Thomas Cook ...). Týdenní pobyt s polopenzí vychází kolem 100 liber na osobu.

Za sněhem do Afriky!

Když už není sníh v Evropě tak zřejmě nezbude, než vyrazit na lyže do Maroka, do hor Atlasu. Zdejší  nejznámější středisko zimních sportů se jmenuje Oukaimeden a je od Marrakéše vzdáleno jen 40 kilometrů.

Maroko

Pohoří Atlas

Hora Oukaimeden je vysoká 3273 metry, stejnojmenné středisko se nachází na plošině ve výšce 2650 metrů. Zimní sezona začíná od poloviny prosince a trvá do půli dubna a zdejší středisko je pro provozování veškerých zimních sportů dobře vybaveno - včetně vleků a lanovek.

Sedačková lanovka stojí 25 dirhamů, vleky stojí 50 dirhamů na deset jízd.

Dva kilometry vzdálená vyhlídka Tizerag nabízí nezapomenutelný pohled na panorama hor včetně nejvyšší hory severní Afriky, Jbel Toubkal.

Maroko

Jbel Toubkal

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

Najdete na iDNES.cz