Rovinj

Rovinj | foto: Profimedia.cz

Místa, která byste neměli v Chorvatsku minout

  • 34
I v letošním létě opět míří na Jadran téměř milion Čechů. Láká je sem hlavně pověstně čisté moře a romantické oblázkové pláže. Pokud ale nechcete, aby vaše dovolená v Chorvatsku skončila jen plážovými vzpomínkami, nabízíme vám několik tipů na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Místa, která byste neměli v Chorvatsku minout

I v letošním létě opět míří na Jadran téměř milion Čechů. Láká je sem hlavně pověstně čisté moře a romantické oblázkové pláže. Pokud ale nechcete, aby vaše dovolená v Chorvatsku skončila jen plážovými vzpomínkami, nabízíme vám několik tipů na místa, která rozhodně stojí za návštěvu.

Záhřeb - milionové hlavní město

Téměř milionové hlavní město je takříkajíc na cestě. Češi kolem něj projíždějí, když míří po dálnici dolů do Dalmácie. Historická metropole rozhodně stojí za návštěvu. Atmosféru tvořenou staletou symbiózou dvou kultur, Východu a Západu, jižanským temperamentem a neexistencí metra nikde jinde nenajdete.


Robinzonem na majáku

Jsou jich desítky, ale jen na několik z nich se můžete podívat. Je to ten nejosamělejší způsob, jak strávit dovolenou, ten nejgeniálnější soulad s mořem i vábícími dálkami. Palagruža, Struga, Pločica a další jsou rozesety po Jadranu a nenabízejí nic - kromě úžasného ticha, západu slunce a neomezeného koupání.


Rovinj - ikona chorvatského Jadranu

Město, které je na mnoha titulních stranách světových průvodců, tak trochu připomíná Benátky. Křivolaké úzké uličky se ze všech stran poloostrova, na němž je staré jádro, šplhají k jediné dominantě - katedrále svaté Eufémie. Severně od Rovinje se zařezává do pevniny jedenáct kilometrů dlouhý Limský kanál.


Dubrovník - architektonická perla

Architektonický klenot Chorvatska a památka UNESCO je přecpaná turisty ze "západního" světa. Jen pro Čechy je tu trochu draho. V každém případě je nutné alespoň se projít po historických hradbách. Kdysi Dubrovnická republika má svoji nepokořitelnou hrdost i dnes. Příjemným zážitkem je koupání pod hradbami.


Ostrov Pag - věhlasný sýr a slavné výšivky

Ostrov Pag na rozhraní Dalmácie aKvarneru je esencí všeho chorvatského. Věhlasný sýr, léčivé bahno, specifická chuť jehněčího, jež patří k nejkvalitnějším v Chorvatsku, víno žutica i místní solany, kde se z mořské vody stává na minerály bohatá sůl.


Plitvice - křišťálově zelené vodopády

Šestnáct jezer bylo v roce 1979 zapsáno do seznamu UNESCO. Sluncem prozářená jezírka, vodopády a kaskády září křišťálově zelenou barvou. Je to i díky vápencovému kalu, který se usazuje na dně. Na Plitvice je dobré si vyhradit přinejmenším den.


Mljet - perla chorvatského Jadranu

Národní park Mljet na stejnojmenném ostrově podle pověsti inspiroval Homéra při popisu kouzelného ostrova Ogygia v příběhu o Odysseovi a nymfě Kalypsó. Magnetem jsou dvě navzájem propojené mořské laguny, které s mořem spojuje pouze úzký průliv.


Solin (Salona) - ruiny antického města

Je to nejdůležitější a nejzajímavější archeologická oblast nejen Chorvatska, ale i celé jihovýchodní Evropy. Salona jsou ruiny antického města mezi vinicemi pět kilometrů od Splitu. Salona byla hlavním městem římské provincie Dalmácie od dob Julia Caesara do roku 614. Dostat se sem lze ze silnice Split-Trogir.


Kornati - 147 divukrásných ostrovů

"Poslední den po stvoření světa chtěl Bůh korunovat svoje dílo, a tak ze slz, hvězd a dechu stvořilKornati," prohlásil spisovatel G. B. Shaw. 147 ostrovů, ostrůvků a hřebenů nabízí "rajskou" dovolenou jachtařům a potápěčům. Najdete tu tisíce zátok, dokonalý podmořský svět a naprostou samotu.


Diokleciánův palác ve Splitu

Památka UNESCO žije dnešním životem více, než si lze představit. Kavárny, obchůdky, výstavy, galerie - uprostřed 2000 let starého "kamení". Císař Dioklecián, jenž nechal palác vystavět, byl z Dalmácie a z obyčejného vojáka se vypracoval na císaře římské říše. Tohle vědomí dávalo Dalmácii sílu v těžkých dobách.

 s  s
 s
 s  s


Alena Daňková, spolupracovnice MF DNES