Místa kde se točil seriál Já, Mattoni a nové muzeum v lázních Kyselka

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Minerálku Mattoni a společnost Karlovarské minerální vody, kterou v roce 1873 založil Heinrich Mattoni, zná kdekdo. Díky televiznímu seriálu Já, Mattoni,nyní budete znát i lázně Kyselka, zapomenutý ráj v údolí Ohře, a také nové muzeum. Otvíralo se letos v létě a zve vás do něj portál Kudy z nudy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pro Karlovy Vary nebyly lázně Kyselka skutečnou konkurencí, Mattoni ale rád napodoboval styl karlovarských staveb. | foto: Kudy z nudy

Kyselku dlouho znali především vodáci splouvající Ohři jako zapomenuté místo plné chátrajících romantických staveb, probleskujících mezi stromy na břehu řeky kousek od Karlových Varů. Signálem, že se pro lázeňský areál začalo blýskat na lepší časy, je otevření Muzea minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner.

Muzeum stáčení minerálních vod v Kyselce

Až do konce října můžete v Kyselce navštívit Muzeum minerálních vod a značky Mattoni ve zrekonstruovaném pavilonu Löschner.

Heinrich Mattoni poznal Kyselku díky svému příteli, lékaři a význačnému balneologovi Josefu Löschnerovi, který mu tamní prameny popsal jako „zlato, které denně nenávratně uniká“, a pak s ním Kyselku osobně navštívil.

Obnovený a kompletně rekonstruovaný pavilon Löschner, postavený roku 1907 v alpském stylu, sloužil do poloviny století 20. jako stáčecí provoz minerální vody. V expozici věnované značce Mattoni a zakladateli společnosti si prohlédnete řady historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve a sbírku etiket.

Zpestřením zejména pro rodiny s dětmi jsou interaktivní výstavní předměty, moderní technologie a animovaný film, v budoucnosti by tu měl vzniknout ukázkový dobový provoz na stáčení minerálky. S návštěvou si pospěšte, otevřeno je do konce října denně mimo pondělí. Základní vstupné je 80 Kč, pro děti a seniory 60 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 200 Kč.

Zašlá sláva lázní Kyselka

Kamennou rozhlednu na vrchu Bučina nad Kyselkou nechal vystavět v době kolem roku 1880 tehdejší majitel lázní Heinrich Mattoni.

Heinrich Mattoni v Kyselce vybudoval řadu nových budov – vodoléčebný ústav, kolonádu, park s umělým vodopádem, lesní promenády s vyhlídkami a rozhlednou, moderní stáčírnu minerální vody, elektrárnu, nákladní lanovku, železniční trať a další technická zařízení. Ačkoli s rodinou žil převážně ve Vídni, na břehu Ohře dal vybudovat impozantní rodinné sídlo a o kousek dál lázeňský palác.

Lázně, které se specializovaly na choroby dýchacích cest a srdce a nabízely vodoléčbu a cvičební terapii, nikdy neměly být konkurencí pro Karlovy Vary, ale Mattoni většinou tamní stavby napodoboval a pečlivě dbal na to, aby to, co se staví v Kyselce, bylo alespoň o trochu lepší než ve Varech. Povedlo se, na přelomu 19. a 20. století se sem jezdilo léčit zhruba 700 pacientů ročně. U Ohře vznikly tenisové kurty a půjčovna lodiček, hosté měli k dispozici knihovnu a čítárnu, na promenádách hrála hudba.

Lázeňskou noblesu a křehkou krásu zničila první světová válka a dodnes se ji nepodařilo obnovit; pavilon Löschner a nové muzeum jsou světlými výjimkami. To je také důvod, proč se v Kyselce pro seriál Já, Mattoni, pořídilo jen pár záběrů. Podle producentů nejsou lázně pro natáčení příliš použitelné – to, co se zrenovovalo, je příliš moderní, a to, co není zrenovováno, je v dezolátním stavu.

Kde se seriál natáčel?

V seriálu já, Mattoni si zahrál Karlovy Vary Žatec a jedno z nejznámějších náměstí z českých filmů a seriálů.

Seriál Já, Mattoni, se stomilionovým rozpočtem dosud nejdražší seriál v historii České televize, se natáčel na desítkách míst v Česku, štáb cestoval i do Rakouska a do Německa na mořské pobřeží.

Pro často opakovanou scénu s konvojem kočárů mířících ke kostelu si roli centra Karlových Varů zahrál Žatec a jedno z nejznámějších náměstí z českých filmů a seriálů. Mají ho rádi i zahraniční filmaři, nepotřebuje totiž mnoho úprav; obvykle stačí zakrýt moderní nápisy a odstranit to, co do minulosti nepatří, tedy například hromosvody, satelity či kanály.

Průčelí vily radního Knolla filmaři našli v letohrádku Kinských v Praze a v pražském Karlíně vznikaly záběry z ulic v New Yorku, sídlo barona von Teuberg a budovy v Kyselce objevíte v Bílině, natáčelo se také v Květné zahradě v Kroměříži, na zámcích Konopiště a Buchlovice nebo na zámku Velké Březno. Původní není ani rodinná vila Mattoni v Kyselce, která se nyní opravuje; tu si zahrála vila továrníka Wolfruma, jinak sídlo Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...