Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mission Beach - za krásami australského ráje

  14:16aktualizováno  14:16
Celá nedočkavá se pomalu ale jistĕ blížím ke svému dalšímu cíli, kterým je tentokrát Mission Beach. Místo ležící asi tak na polovině cesty mezi městy Townsville a Cairns. Jsem ráda, že cesta končí - ono to sezení v klimatizovaném autobuse, kde je přísný zákaz konzumace jídla a pití (kromĕ vody), brzo omrzí! Dříve jsem o této oblasti nikdy neslyšela. Nebýt Philla, majitele staré plachetnice na Fraserovým ostrově, který mi to jako správný dobrodruh s dlouhými vlasy, roztrhaným tričkem a stálým úsměvem, doporučil. Jedná se o území deštných pralesů, mangrových a palmových porostů, vysokých kopců a liduprázdných pláží.

V této vegetaci také žije vzácný, letu neschopný pták podobný pštrosu, který se jmenuje Cassowary (česky nazývaný kasuár). Nedokáže sice létat, ale je výborným plavcem. Má silné končetiny s drápy, přizpůsobené k hledání potravy, kterou jsou většinou plody nalezené na zemi, ale i drobné mrtvé ptactvo. Průměrná velikost Cassowary je 1,75 m. Samičky jsou dominantnejší a také více zbarvené.

Na hospodářsky upravených políčkách se výborně daří cukrové třtině a banánům. Takových plantáží je tu nĕkolik a zcela dobře zapadají do rázu zdejší krajiny.
Možná také proto, že jsem se do těchto míst dostala až v březnu, tedy mimo sezónu, cítila jsem se jako na pustém ostrovĕ. Malý backpacker nebyl ani do poloviny obsazen a kromĕ obřích žab, motýlů a jiných podivných zvířat jsem nevídala ani místní obyvatele.
 

Každý den se vyšplhaly teploty nad 26°C a vlhkost vzduchu byla okolo 90%. (Doporučuji srovnávat se skleníkem.) Tričko se přilepilo během pár vteřin na tělo, pocit ranní svěžosti byl tentam, účes predstavoval nepovedenou trvalou a svačina dostávala zvláštní konzistenci. A přesto všechno to byl ráj! Ráj pro toho, kdo nepřiletěl do Austrálie za kulturnĕ upraveným kontinentem, ale za poznáním přírodních krás a všeho, co k tomu patří.

Jen pár kilometrů od Mission Beach se nachází nádherný ostrov Dunk Island, který umožňuje báječné šnorchlování a potápĕní. V tĕchto místech je také Great Barrier Reef nejblíže k pevnině, a to necelých 5 kilometrů. Onen Velký koralový útes je starý až několik miliónu let.
 

Vzhlížím vzhůru a kochám se kýčovitými barvami tónovanými sluncem, při kterém se obloha mĕní od žluta přes oranžovou až k temně fialové. Samotný západ netrvá ani pár minut. Než jsem se z té krásy vůbec dokázala vzpamatovat, schovalo se sluníčko za kopcem a zůstalo už jen sytě zbarvené nebe. Byla to úchvatná podívaná.
 

Čekala mĕ tůra pralesem, kterou jsem přes noc pečlivě plánovala. Vydala jsem se na ní s kamarádem, který mě 2 týdny při mých cestách po Austrálii doprovázel. Vody jsme s sebou ze začátku táhli sice dost, ale jak to tak bývá, když začne docházet a musí se šetřit, dostane člověk žízeň o to vĕtší. Šlapali jsme nahoru a dolů, přes stoleté kmeny, spadlé liány, brouzdali jsme se potůčky, obcházeli průzračná jezírka a vysoké, husté porosty. Občas se z džungle linul tak silný tón (snad cikády?), až z toho doslova začínala bolet hlava. Napjatě jsem naslouchala i jiným zvukům, nevěděla jsem ale, k čemu je přiřadit. Všechno kolem vonělo exotickou flórou.

Po šesti hodinách byla „procházka“ u konce a následovalo osvěžující koupáni v korálovém moři, piknikování a nicnedělání na bĕlostné, písčité pláži. Myslím si, že Austrálie bez pikniku, je jako Austrálie bez Uluru. Sami Aussies (ózís) tráví většinu víkendů někde venku, kde grilují a poté na dece „baští“ onu povedenou dobrotu.
Při této příležitosti jsem si nasbírala na památku ještě několik mušliček a v hlavĕ mi procházely myšlenky, kterým smĕrem dál? Kam bude tentokráte mé další putování nejstarším, tajuplným australským kontinentem pokračovat....?

Jedna z banánových plantáží v Mission Beach. Banány jsou chraněné igelitovými pytlíky před vysokou vlhkostí, aby se nezačaly kazit popřípadně plesnivět.

"Pozor výskyt kasuarů!" Takových značek je v severním Queenslandu opravdu hodně.

Žít v Mission Beach jako Robinson, s výhledem na Dunk Island, je maličkost.

Barevná flóra deštného pralesa

Barevná flóra deštného pralesa.

Romantická pláž v Mission Beach je dlouhá několik kilometrů.

Velký korálový útes. Pouhé šnorchlování už stačí k tomu, abyste viděli podmořský život vzdálený jen pár metrů od břehu.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Najdete na iDNES.cz