Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mírná zima? Každých osm let

  21:55aktualizováno  21:55
Liberecký kraj - Podobně teplá zima jako letos přichází v poslední době zhruba jednou za osm až devět roků. V uplynulých 20 letech byly nejhorší lyžařské sezony 1989-90 a 1997-98. Od poloviny prosince do poloviny ledna také téměř nesněžilo, více však mrzlo.

Lyžařské středisko v Desné - Lyžařské středisko v Desné | foto: Roman ČejkaMF DNES

"V zimách 1989-90 a 1997-98 od poloviny prosince do poloviny ledna také téměř nesněžilo, více však mrzlo. V roce 1990 se ovšem sjezdovky ještě uměle nezasněžovaly a před devíti lety se s technickým sněhem teprve začínalo,“ řekl hrázný z přehrady v jizerskohorském Josefově Dole Pavel Ševčík, který výšku sněhu a teplotu měří u přehrady v nadmořské výšce přes 730 metrů již od roku 1982.

Během průměrné zimy se maximální výška sněhu u přehrady pohybuje kolem 1,5 metru. Loni se blížila ke 2,5 metru.

V zimě 1989-90 však hrázný naměřil nejvýše 53 centimetrů sněhu, v zimě 1997-98 dokonce jen 40 centimetrů. A letos zhruba 20 centimetrů. "Přesto se z míst, položených asi 100 metrů nad přehradou, dalo až donedávna jezdit čtyři týdny v jednom kuse na běžkách až do osady Jizerka,“ upozornil Ševčík.

Nejméně se lyžovalo v roce 1989

Po Sametové revoluci, jež se odehrála v listopadu 1989, se v zimě lyžovalo vůbec nejméně za posledních 20 let. "Vleky na Lysou horu jezdily přibližně dva týdny,“ připomněl současný vedoucí rozvoje v a.s. Spartak Rokytnice nad Jizerou Roman Ruščak. TJ Spartak Rokytnice zůstala v roce 1990 kvůli extrémně nepříznivému počasí téměř bez příjmů a zaměstnanci zedničili a přivydělávali si dalšími pracemi, aby měli z čeho žít.

Z databáze Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem vyplývá, že od 17. prosince 1989 do 14. února 1990 byly sjezdovky v Rokytnici holé nebo je pokrývalo jen několik centimetrů sněhu. Více než 30 centimetrů se objevilo až 16. února, ale pouze na jediný den. Přišla prudká obleva a 25. února zůstala Rokytnice znovu bez sněhu.

Podobně si zima zahrávala s lyžaři i v sousedním Harrachově, kde 6. února 1990 vystoupila teplota ve stínu na 14,4 stupně Celsia. V noci přitom bylo o 21,5 stupně méně, minus 7,1. O dva týdny později teplota v Harrachově vyšplhala na 11,5 stupně a 25. února na 13,2 stupně. Ve stejný den padl v pražském Klementinu historický rekord. Teploměr tam ukázal plus 18,5 stupně. "Pamatuji, že jsme před 17 lety hráli v únoru v Liberci fotbal a před zápasem jsme se opalovali na zelené, vyhřáté trávě,“ podotkl Vladimír Mařas z Jablonce nad Nisou.

Po mimořádně teplém únoru 1990 se zima v horských střediscích připomněla začátkem března, znovu však jen nakrátko. Čtvrtého března bylo v Harrachově půl metru sněhu, 12. března však již jen 12 centimetrů a 16. března nic.

Potom se v Harrachově sníh neobjevil až do konce dubna - s jedinou výjimkou. Trvala jeden den a měřila jeden centimetr.

"V okolí josefodolské přehrady se v roce 1990 nedalo lyžovat celý leden. V únoru to šlo devět dní a v březnu 11 dní,“ konstatoval Ševčík. V roce 1998 bylo možné u přehrady lyžovat pouze od 20. ledna do 14. února a 11 dní v březnu. "V Rokytnici jsme v sezoně 1997-98 měli sjezdovku z Lysé hory v provozu kolem 20 dnů,“ prohlásil Ruščak.

Zimy 1989-90 a 1997-98 by ale nyní pro lyžařská střediska nedopadly tak katastrofálně jako tenkrát. Například před 17 lety panovaly v Krkonoších silné holomrazy od 26. prosince do 15. ledna a kdyby tehdy existovala současná moderní technika, dokázala by děla pokrýt sjezdovky až půlmetrovou vrstvou technického sněhu. „Vydržel by nejen v druhé polovině ledna, ale pravděpodobně i první dva až tři únorové týdny,“ odhadl provozní náměstek Sportovního areálu v Harrachově Vlastislav Fejkl.

Špindlerův Mlýn

Lanovka ve Špindlerově Mlýně

Kdy bude teplo? Když v horách postaví novou lanovku

V letošní zimě však ještě pořádně nesněžilo a ani nemrzlo. Pokud by se však počasí umoudřilo a sjezdovky fungovaly alespoň v únoru a v březnu, pak by se lyžařská střediska nedostala do větších finančních problémů.

V Rokytnici nad Jizerou vložila loni a.s. Spartak do lyžařského střediska bezmála 140 milionů korun. Postavila čtyřsedačkovou lanovku a zázemí s chybějícími službami pro turisty. Přibyla WC či nový odbavovací systém. Vyrostla restaurace s venkovní terasou s 200 místy.

"Špatnou zimu jsme zažili i poté, co jsme v prosinci 1996 spustili první lanovku na Lysou horu. Velmi málo sněhu bylo i příští zimu. Někteří lidé si teď dělají legraci, že teplé zimy se dají spolehlivě předpovědět podle toho, když se v Rokytnici postaví nová lanovka,“ shrnul Ruščak.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

(ilustrační snímek)

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz