Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milujete dovolenou v Řecku? Kupte si vlastní dům

  7:41aktualizováno  7:41
K nejoblíbenějším lokalitám zájemců ze zahraničí o druhé bydlení v Řecku patří především ostrovy, které jsou také vyhledávaným cílem letních dovolených - je to například Kréta, Rhodos, Korfu nebo Santorini.
Řecko - Ostrůvek Santorini v Kykladském soustroví

Řecko - Ostrůvek Santorini v Kykladském soustroví - Ostrůvek Santorini patří k nejnavštěvovanějším v Kykladském soustroví. Každý den sem na jednodenní výlety míří stovky výletních lodí. Nejromantičtější je ostrov až večer, kdy většina lidí odjede a nad pevninou se rozhostí klid. | foto: Profimedia.cz

Ostrovy i jejich pobřeží si zachovaly svůj typický ráz a šarm. Velké developerské projekty s desítkami či stovkami apartmánů zde najdeme jen velmi těžko, což oceňují individualisté a milovníci menších klidnějších letovisek. Od 60. let 20. století se s nástupem rozvoje turistického ruchu výrazně zlepšila infrastruktura. Dnes má většina ostrovů asfaltové silnice, funguje hustá síť lodní dopravy. 25 ostrovů má vlastní letiště, z Athén létají celoročně pravidelné vnitrostátní linky. Dobrá dostupnost přispívá k zájmu o nemovitosti na řeckých ostrovech, stejně jako krásné pobřeží, průzračné moře a příjemné klima.

Starý domek i za 30000 eur

Staré kamenné domky či ruiny se na ostrovech dají pořídit zatím levně, ceny začínají na 30 000 eurech, jejich renovace je však poměrně drahá. "Zatímco na chorvatském ostrově lze kamenný domek zrekonstruovat za přibližně 500 eur/m2, v Řecku je to za 600 - 700 eur/m2. Vyšší náklady jsou dány také přísnějšími stavebními zákony, vzhledem k tomu, že většina ostrovů leží v tektonické oblasti," uvedla Ivana Balková, odbornice na zahraniční reality ze společnosti Mediterránea R. E. I.

Ceny rodinných domků ve vzdálenosti 2 - 3 kilometry od moře se pohybují od 150000 eur. Vily v první linii se dají pořídit od 500000 eur, domy ve staré zástavbě již od 300000 eur. "Na řadě ostrovů také najdeme nádherné luxusní vily v ceně několika milionů eur s pozemky velkými i desítky tisíc metrů čtverečních, nabízející naprosté soukromí a klid," doplnila výčet možností Ivana Balková.

Koupit se dá i pozemek

Díky malé zastavěnosti je v nabídce celá řada zajímavých pozemků blízko moře i v první linii s vlastní pláží, v cenách od 30 eur/m2, vhodných ať už ke stavbě rodinného domku, apartmánového domu či hotelového komplexu. Při novostavbě je potřeba počítat s náklady cca 1000 - 1200 eur/m2. Řecko má jednoznačně daná pravidla pro novou výstavbu, s přesně danou minimální velikostí pozemku, na jakém se dá stavět ve stanovených zónách, maximální zastavěností a užitnou plochou, počtem podlaží či velikostí teras.

Korfu

Úrodný, vegetací oplývající ostrov Korfu je nejnavštěvovanějším z Jónských ostrovů. Jsou zde odlehlé zátoky, divoké pobřeží i turistická letoviska, ale i tradiční vesničky v kopcích. Za doby nadvlády Benátčanů zde byly vysázeny tisíce olivovníků. Na tomto ostrově se prolíná zejména italská, francouzská a britská architektura.

Hlavní město Korfu s jednou z nejkratších přistávacích drah v Evropě leží na východním pobřeží ostrova a je živým centrem po celý rok. Směrem na sever leží řada letovisek - Dasia, Kalami, Kassiopi, Acharavi, Sidari - a především písečné pláže. Na severozápadě leží jedna z nejkrásnějších lokalit - Palaiokastrítsa, s řadou zátok a pláží písečných i oblázkových, zatímco západní část je hodně skalnatá s malými zátokami. Jih ostrova je méně hornatý, ale s velmi rozmanitou přírodou.

Rhodos a Kos

Dodekanézy, ležící podél tureckého pobřeží, jsou nejjižnější skupinou řeckých ostrovů a horké podnebí a krásné pláže lákají mnoho návštěvníků. Vyznačují se také nejkosmopolitnější atmosférou ze všech souostroví. Západní pobřeží Rhodu, otevřené větrům, je rušným pásem hotelů, barů a restaurací podél oblázkových pláží. Na jihu ostrova je úrodný kraj s tradičními zemědělskými osadami. Na chráněném východním pobřeží najdeme jak skalnaté zátoky, tak živá rekreační střediska, liduprázdné písečné pláže jsou v jižní části.

Ostrov Kos oplývá archeologickými nalezišti a památkami. Jeho písečné pláže patří k nejkrásnějším na Dodekanézách.

Kréta

Největší řecký ostrov vyniká starobylými městy, legendárními minojskými paláci včetně Knossu, a působivou hornatou krajinou. Je nejjižněji položeným řeckým ostrovem. Severní pobřeží lemují rekreační střediska, ale i starobylá města jako Réthymno či Chaniá. Členité jižní pobřeží - zejména jihozápadní část - je o něco méně zastavěné. Nejrušnějším střediskem na ostrově je Chersénisos.

Autoři:


Témata: Řecko, Atény, Řecko

Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz