Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Milotice: jarní tip na snový moravský zámek

aktualizováno 
Milotický barokní zámek vás určitě ohromí. Krásně renovovaný objekt s kuriózními exponáty, pěstěnou zahradou připomínající Versailles a pávy, kteří právě předvádějí své svatební tance, je ozdobou vinařského kraje mezi Bzencem, Hodonínem a Kyjovem.

Milotice | foto: Petr PravdaiDNES.cz

Chcete tip na jarní víkendový supervýlet? Zámek v Miloticích (Pražáci, pozor, neplést s neslavnou sovětskou vojenskou základnou Milovice!) vás nezklame. I proslulé české Veltrusy vedle něj blednou závistí.

Vklíněn mezi Kyjov, Bzenec a Hodonín, v kraji vinných sklípků plných vynikajícího moku, je báječným zpestřením večerních ochutnávek, nočních pijatyk, ležérních cyklovýletů a romantických procházek mezi vinicemi. Zde i největší pijec rychle procitne.

Právě teď na začátku jara může být ten správný čas k prohlídce. Zámek včetně své skvostné francouzské zahrady už je otevřen pro veřejnost, turistů je zatím pomálu a nikdo se nemusí zaručeně nikde tlačit.

HISTORIE

Původně renesanční zámek byl v letech 17191743 nadvakrát přestavěn v barokním slohu. Největší rozkvět přišel za vlády rodu Serényů (od roku 1648) a později rodu Seilernů. Počátky okouzlující francouzské barokní zahrady jsou pak spojovány se jménem vídeňského zahradního architekta Antonína Zinnera. Že ho neznáte? Nikde se tím nechlubte, tento vážený umělec pracoval ve službách Evžena Savojského, jednoho z nejslavnějších vojevůdců přelomu 17. a 18. století, který byl považován za největšího turkobijce své doby.

Ale hlavně probouzející se, dosud ještě "nahá" zahrada bude dozajista tím pravým lákadlem. To místo opravdu působí jak balzám na duši. Pečlivě ošetřené ostřihané a prostřihané keře a stromy, upravené pískové cestičky, tajemná habrová loubí, fungující kašna s vodní nádrží, rozsáhlé zatravněné plochy či lovecký pavilon z roku 1766 na průsečíku sedmi průhledů. Když pak díky šikovným a švarným brigádnicím nahlédnete do bývalé oranžerie, najdete tam barokní díla moravských mistrů a zároveň krásné a důstojní místo, které se dnes užívá ke svatebním obřadům.

I zámecké interiéry ovšem stojí za zhlédnutí. Zámecká kaple zasvěcená Panně Marii a sv. Janu Nepomuckému, zdobené hlavní schodiště - dílo J. Ch. Proebstla, velká letní jídelna s pompézní freskou oslavující rody Serényiů a Habsburků, zdobný "čínský" kabinet, rokoková kamna, kuřácký salonek, taburet z měkké kameniny, krásné obrazy, plastiky, nábytek i keramika.

Prostě zámek Milotice nemá slabé místo. Odvážlivci se možná, tak jako nám, podaří krátce nahlédnout i do ponurých katakomb, kam zámecké paní možná, kdo ví, zavíraly neúspěšné milence...

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Žijeme v nádherné zemi s úžasnou přírodou a lidmi, říká Iveta Toušlová

Iveta Toušlová

Rodačka z Vimperka má cestování v genech. Proto není divu, že před 14 lety stála u zrodu úspěšného pořadu České...

Najdete na iDNES.cz