Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město vzpomene významného skladatele

  17:24aktualizováno  17:24
Vídeň - Arnold Schöneberg nepochybně patří mezi nejvýznamnější hudební skladatele dvacátého století. Díky židovskému původu však tento rakouský rodák neměl ve své vlasti na růžích ustláno. V období nástupu nacismu se rozhodl pro emigraci do Spojených států, kde žil až do své smrti v roce 1951 - v červenci od ní uplyne přesně padesát let. Vídeň si nyní toto výročí připomíná festivalem věnovaným životu a dílu tohoto velkého skladatele.
Zájemce tak čeká celá řada koncertů, přednášek, čtení a dramatických inscenací. K vrcholům bude zcela jistě patřit Schönebergův opus magnum Mojžíš a Áron, který zazní v provedení Německého symfonického orchestru Berlín pod taktovkou hvězdného amerického dirigenta Kenta Nagana.

Festival trvá do 13. července. Jednotlivé části programu se konají ve Vídeňském Konzerthausu, Musikvereinu, muzejním komplexu Museumsquartier, divadle Odeon, Vídeňské státní opeře, divadle An der Wien a Centru Arnolda Schöneberga.

Na programu jsou také skladby pro sbor, které nastudoval renomovaný Arnold Schöneberg Chor a světová premiéra Schönebergových Tří klavírních koncertů v orchestrální úpravě dirigenta Charlese Bornsteina.

Schöneberg bude představen i jako autor divadelní hry o třech aktech s názvem Biblická cesta.

Na závěr festivalu vystoupí Pražský filharmonický sbor spolu s Bamberskými symfoniky a Sborem bamberských symfoniků, kteří pod vedením Michaela Gielena uvedou Gurre-Lieder, o kterých Arnold Schöneberg prohlásil: "Toto dílo je klíčem k celému mému vývoji." Vedle dalších koncertů bude festival doplněn o odborné přednášky a workshopy.

Schönebergovi patří i výstava
Osobnosti Arnolda Schöneberga je také věnována výstava, kterou zájemci najdou v Centru Arnolda Schöneberga, sídlícím v paláci Fanto na Schwarzenberském náměstí. Expozice, která potrvá do 13. června, popisuje jeho život a dílo v nedobrovolném americkém exilu.

Schöneberg se natrval

Centrum Arnolda Schöneberga sídlí v paláci Fanto na Schwarzenberském náměstí 6, ve 3. vídeňském obvodu. Otevřeno je od pondělí do pátku vždy od 9 do 17 hodin. Vstupné činí 70 šilinků.

o usadil u Los Angeles. Na tamní Universitiy of California Los Angeles získal profesuru. V exilu se seznámil s takovými osobnostmi, jako byli Albert Einstein nebo Charlie Chaplin, k jeho přá telům patřila Alma Mahlerová a Thomas Mann. S ním se dostal do sporu kvůli nápadné podobnosti mezi jím samotným a postavou Adriana Leverkühna z Mannova románu Doktor Faust.

Na výstavě nechybí dokumentační materiál k autorovým skladbám vzniklým v americkém exilu (Pocta Napoleonu Bonapartemu či Přeživší z Varšavy). Vše je doplněno o dobové fotografie, životopisné dokumenty, hudební rukopisy, zvukové nahrávky a film Schöneberg v Americe.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Najdete na iDNES.cz