Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město slaví příjezd prvního vlaku

  9:53aktualizováno  9:53
Přerov - Bohaté oslavy připravili na tento týden železničáři, kteří si připomínají výročí sto šedesát let od zprovoznění Severní Ferdinandovy dráhy, tedy tratě Břeclav - Přerov - Olomouc. Centrem pestrých oslav, které začínají 10. září a vyvrcholí o víkendu 14. až 15. září, je město Přerov.

"Od pondělka si například mohou Přerované přijít prohlédnout starý poštovní vůz s modelovým kolejištěm a vláčky, který bude odstaven na kusé koleji na I. nástupišti. V kulturním centru na I. nástupišti začíná ve stejný den také výstava k výročí," řekl výpravčí Jan Dostál.

"Hlavní oslavy však vypuknou v pátek ve 12.05 hodin, kdy na nádraží dorazí slavnostní protokolární vlak s nejvyššími představiteli české, slovenské a rakouské železnice. Představitelé města, kraje a okresu je uvítají chlebem a solí, stejně jako před sto šedesáti lety přivítali podobnou delegaci v prvním vlaku, který dorazil do Přerova, biskupové, krajský hejtman, starosta a řada dalších politiků. Tehdy tu také brněnský biskup vysvětil trať," dodal Jan Dostál.

Na co všechno se mohou diváci těšit? V přerovském depu si například mohou prohlédnout historický salonní vůz prezidenta T. G. Masaryka či výstavu historických lokomotiv. V klubovně železničních modelářů je také připraveno největší kolejiště v republice i s třiceti historickými modely vláčků a nachystané jsou jízdy zvláštních parních, motorových i elektrických vlaků okolo Přerova.

Na železničním mostě přes Bečvu se předvedou lokomotivy, u čtvrtého nástupiště bude jezdit malinká zahradní železnice s parní lokomotivou, která sveze hlavně děti, a mezi Olomoucí, Přerovem a Kojetínem bude pendlovat řada speciálních vlaků.

"Předvedou se také hasiči Českých drah při zásahu a přijede patnáct historických parních lokomotiv, což se ještě nikde ve střední Evropě neudálo," řekl Jan Dostál.
Návštěvníci přerovského nádraží mohou uvidět také nejelegantnější českou lokomotivu, které se pro zářivě oranžovou barvu přezdívá "pomeranč".

Mezi Přerovem a Olomoucí budou jezdit nejmodernější patrové vlaky a chybět nebude ani hudba, taneční soubory a řada dalších doprovodných akcí.

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cvikovku v kopcích rušili nadvakrát

Parní lokomotiva s manipulačním vlakem stoupá z Jablonného v Podještědí směrem...

V desátém díle Zaniklých tratí zamíříme na sever, do podhůří Lužických hor. Podíváme se na dráhu s mnoha romantickými...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Cukrovarská dráha rezignovala až před autobusy

Motorový vůz M131.1133 na vlaku 90705 opouští stanici Smidary, 29. 5. 1976,...

V jedenáctém díle Zaniklých tratí zamíříme do východních Čech. Ukážeme vám krátkou lokálku, která se 95 let proplétala...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz