Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město slaví příjezd prvního vlaku

  9:53aktualizováno  9:53
Přerov - Bohaté oslavy připravili na tento týden železničáři, kteří si připomínají výročí sto šedesát let od zprovoznění Severní Ferdinandovy dráhy, tedy tratě Břeclav - Přerov - Olomouc. Centrem pestrých oslav, které začínají 10. září a vyvrcholí o víkendu 14. až 15. září, je město Přerov.

"Od pondělka si například mohou Přerované přijít prohlédnout starý poštovní vůz s modelovým kolejištěm a vláčky, který bude odstaven na kusé koleji na I. nástupišti. V kulturním centru na I. nástupišti začíná ve stejný den také výstava k výročí," řekl výpravčí Jan Dostál.

"Hlavní oslavy však vypuknou v pátek ve 12.05 hodin, kdy na nádraží dorazí slavnostní protokolární vlak s nejvyššími představiteli české, slovenské a rakouské železnice. Představitelé města, kraje a okresu je uvítají chlebem a solí, stejně jako před sto šedesáti lety přivítali podobnou delegaci v prvním vlaku, který dorazil do Přerova, biskupové, krajský hejtman, starosta a řada dalších politiků. Tehdy tu také brněnský biskup vysvětil trať," dodal Jan Dostál.

Na co všechno se mohou diváci těšit? V přerovském depu si například mohou prohlédnout historický salonní vůz prezidenta T. G. Masaryka či výstavu historických lokomotiv. V klubovně železničních modelářů je také připraveno největší kolejiště v republice i s třiceti historickými modely vláčků a nachystané jsou jízdy zvláštních parních, motorových i elektrických vlaků okolo Přerova.

Na železničním mostě přes Bečvu se předvedou lokomotivy, u čtvrtého nástupiště bude jezdit malinká zahradní železnice s parní lokomotivou, která sveze hlavně děti, a mezi Olomoucí, Přerovem a Kojetínem bude pendlovat řada speciálních vlaků.

"Předvedou se také hasiči Českých drah při zásahu a přijede patnáct historických parních lokomotiv, což se ještě nikde ve střední Evropě neudálo," řekl Jan Dostál.
Návštěvníci přerovského nádraží mohou uvidět také nejelegantnější českou lokomotivu, které se pro zářivě oranžovou barvu přezdívá "pomeranč".

Mezi Přerovem a Olomoucí budou jezdit nejmodernější patrové vlaky a chybět nebude ani hudba, taneční soubory a řada dalších doprovodných akcí.

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Herní hit Kingdom Come nastartoval v Sázavském klášteře turistiku

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Už tento týden se po zimě otevřou brány českých památek. A o žádné jiné se nyní nehovoří tolik jako o Sázavském...

Najdete na iDNES.cz