Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město radostí pro americké důchodce

  14:28aktualizováno  14:28
Na jihu Kalifornie existuje místo, které bylo vytvořeno pro poskytování všemožných potěšení. Řady vilek, cestičky lemované stromy, veverky dovádějící v parcích, tenisové kurty, bazény, lázně, kuželky a golf, kursy zahradničení a malování, kino, kabaret a také kostel a samozřejmě knihovna. Pro vstup do městečka, v němž žije asi 18.000 obyvatel, platí několik omezení. Jedním z nich je věk: přístup není povolen osobám mladším 55 let.
Golf

Golf - Asi nikdo si nedovede představit luxusní Leisure World bez udržovaných golfových hřišť. | foto: Archív

 

Další nezbytností je důchod ve výši několik tisíc dolarů měsíčně. Poslední důvod je, řekněme filozofický. Ten, kdo se rozhodne zde žít, se musí vzdát obvyklého života, musí odmítat neslušnost a vyznávat zapomnění.Splňujete-li tyto podmínky, pak vítejte v Leisure World, na místě, které může být označeno za výspu luxusu pro americké důchodce podle hollywoodského vzoru.
   

Když realitní magnát Ross Cortese toto město v roce 1964 založil, měl v hlavě přesně promyšlený plán. Chtěl vydělávat, to je samozřejmé, ale hlavně zamýšlel soustředit na jednom místě roztříštěnou poptávku. Poptávku starých lidí, kteří si chtějí užívat čas, který je odděluje od konce, zapomenout na to, co je nevyhnutelné, a oddálit bolest, která jednou přijde.
   

Městečko je obrazem společnosti, která se podobně jako utopistický filozof Thomas Moore a jeho kolegové pokusila zcela vyloučit vnější skutečnost. Tedy to ošklivé, nepohodlné, složité. A stejně jako deset hrdinů v Boccacceho Dekameronu zapomínalo prostřednictvím potěšení na mor, který řádil venku, tak i zdejší obyvatelé hrají stolní tenis a věnují se sexu, jen aby oddálili smrt. Toto slovo je zde ale tabu, protože je tak skutečné. Každodenní činnosti jako nakupování, návštěvy lékaře nebo kostela a koneckonců i smrt se však odehrávají stejně jako za branami města.
   

"Přicházejí sem, protože nechtějí mít kolem sebe děti," vysvětlila motivy penzistů Judie Zoerhofová z vedení komunity."Hledají mír a klid," dodává čtyřiaosmdesátiletá Brenda Rossová. Odkud sem přišli, není prý důležité. Platí jen současnost, trvalá a věčná jako ráj, i když trochu světský.Průměrný věk obyvatel města je 77,5 roku, 40 procent jich je starších 80 let a pouze 35 procent jsou muži. Všichni mají jednu společnou nemoc: kolektivní amnézii (ztrátu paměti). Sami sebe označují za nové pokolení důchodců a tvrdí, že jejich stárnutí je úspěšné. Při čtení požadavků nezbytných pro vstup do komunity na jejích internetových stránkách je koncepce jasná: požadován je aktivní přístup k životu.
   

Podobných městeček je dnes ve Spojených státech asi 20.000 a žije v nich celkem osm miliónů penzistů. Jejich budoucnost je perspektivní, sice ne ve fyzickém smyslu, ale spíše jako kulturního a sociálního jevu.Mnoho amerických odborníků se zabývá příčinami, které vedou ke vzniku a šíření těchto komunit. Profesor práv Gregory Alexander soudí, že tento trend přispívá k rozdělování společnosti. Jiní zase upozorňují na to, že podobná města jako Leisure World nezajišťují bezpečnost ani ochranu pro slabší členy, ale uplatňují sociální selekci.Pozitivním výsledkem je především to, že o starých lidech se začíná mluvit, že stáří se neobává aktivně projevovat a že volný čas je chápán jako vzácný dar, který by měl přinášet radost.
   

 

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz