Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město má zlato - a tím i dost starostí

  15:07aktualizováno  15:07
Rosia Montana - město, které leží hluboko v pohoří Apuseni v západním Rumunsku na ložisku zlata. Ne každý je z toho šťastný. Dostanou bídou trpící místní lidé dobře placenou a jistou práci a nové domovy, bude-li se v tomto 2000 let starém zlatém dole, v němž leží jedny z největších zásob zlata v Evropě, opět těžit? Nebo bude důl se dvěma kostely a 600 domy vymazán z mapy a vznikne povrchový důl, který bude vyčerpán za dvě desítky let?

Tuto otázku zvažuje i čtyřicetiletý hornický veterán Simion Sicoe s cigaretou ve zkřivených prstech. "Rumunský stát je schopen těžit své bohatství sám. Většina lidí je proti novému projektu."

Pach kreozotu proti štěnicím v temné hospůdce na půl cesty do hor přeráží aroma silného tabáku a slabého piva. Sicoe vydělává 3,7 milionu lei (131 dolarů) měsíčně u státní společnosti pro těžbu zlata, která zaměstnává 700 lidí. Spolu s ním v hospodě sedí místní lidé, kteří nadávají na ambiciózní novou důlní společnost a naříkají nad budoucností, kterou vidí černě. Podezřívavost je vlastní těmto drsným horalům, kde je těžba zlata jediným průmyslem už dva tisíce let. I Římané sem kdysi přišli rabovat zásoby zlata. Bývalý komunistický diktátor Ceaušescu dal zbourat v osmdesátých letech některé staré domy ve vesnici Rosia Montana a přesunul místní lidi do ponurých bytů ve zcestném plánu urbanizace vesnického obyvatelstva Rumunska.

Asi polovina z 13 000 rumunských vesnic byla určena pro "systemizaci", jak se nazýval Ceaušeskův plán. Po Ceaušeskově pádu byli Rumuni oklamáni podvodnými investičními plány, bankami bez peněz a klamnými privatizačními akcemi. Někteří místní lidé se domnívají, že nově příchozí chtějí totéž - vyčerpat důl a nechat je zde s prázdnýma rukama.

Jiní se dívají na 350 milionů dolarů, které chce Kanaďanům patřící Rosia Montana Gold Corp. utopit v dole, za záchranný pás pro kraj postihovaný 25procentní nezaměstnaností. Státní dolování je v úpadku. Vládní dotace tomuto odvětví klesly z 526 milionů dolarů v roce 1990 na pouhých 100 milionů v roce 1999. Za Ceaušeska těžil zlatý důl Rosia Montana 50 kg zlata měsíčně ve srovnání s dnešními 24 kg. "Investice pomůže sociálně, hospodářsky i ekologicky," tvrdí Gary O'Conor z kanadské společnosti. Nová společnost slibuje stovky pracovních míst a bezpečnější metody těžby, odstranění silikózy. Uznává, že pro povrchovou těžbu musí zmizet 600 domů a staveb a snad i pravoslavný a kromě toho také římskokatolický kostel.

Váhá i starosta Virgil Narita: "Důlní firma platí daně a sponzoruje některé projekty, ale když lidi řádně neodškodní, budou protesty." Starosta, kterému patří tři krámy a dům s plovárnou, poznamenává, že vláda projekt podporuje. Někteří vesničané ho obviňují ze zrady, protože se dal zvolit hlasy odpůrců projektu a nyní postupuje diplomatičtější cestou. Starosta namítá, že i ve veřejném mínění došlo k posunu. "Všichni chtějí investice, ale nikdo se nechce hnout. Nelze souhlasit s investicemi a odmítnout stěhování," říká důlní inženýr Paul Gruber, který žije ve zchátralém dvoupokojovém bytě a doufá, že dostane lépe placenou práci a nový byt.

Jiní však varují, že sledovat krátkodobý prospěch je krátkozraké. "Místo této vesnice tady bude jáma," říká profesor historie Ruxandra Manta, jeden z nejhlasitějších kritiků rozšiřování těžby. "Těžilo se tady už před Kristem. Co chtějí dělat? Zničit hřbitov a pět kostelů?" říká Manta. "Nejsem proti investici, ale jsem pro to, aby těžili pod zemí, tak jako již tisíce let." 
  

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz