Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město má horu, chce i do jeskyní

  10:17aktualizováno  10:17
Nejen do Moravského krasu, ale také do Tišnova se možná budou moci jezdit v budoucnosti dívat lidé na krápníkovou výzdobu v jeskynním podzemí. Poté, co se totiž začátkem roku podařilo tišnovské radnici získat do svého majetku rozsáhlé lesní pozemky na hoře Květnici, netají se radní se záměrem zpřístupnit také zdejší vápencové jeskyně. "Každý je rád, když vám někdo něco dá do majetku. Je to navíc zajímavá lokalita s přírodními krasovými jeskyněmi, které se časem budeme snažit zpřístupnit veřejnosti," uvedl starosta Tišnova Petr Fruhwirt.

Z Květnice, která je v současnosti přírodní památkou, by se tak stala turistická atrakce. "V Tišnově pracuje silná speleologická skupina, která by byla schopna jeskyně veřejnosti otevřít. Existuje na to projekt, který počítá s částkou asi dvou milionů korun," doplnil starosta. Na Květnici radní chtějí také opravit turistické cesty a chodníčky.

Také místní jeskyňáři zpřístupnění největší ze zdejších jeskyní - Královy jeskyně, podporují. "Pro město by to bylo jako výhra v loterii," říká o otevření jeskyně veřejnosti vedoucí speleologické skupiny Tišnovský kras Karel Molík. Už v současnosti jeskyni otevírají veřejnosti dvakrát do roka, kdy si návštěvníci mohou prohlédnout asi šedesát metrů osvětleného horního patra. "V koncové části jeskyně se snažíme prokopat do části nad impozantní prostorou známou jako Tišnovský dóm.

Pokud by se propojení povedlo, na návštěvníky by čekala asi čtyřiceti minutová prohlídka," uvedl jeskyňář. Zpřístupnění však nezáleží jen na práci jeskyňářů, ale také na penězích. V jeskyni by se například musely vybudovat bezpečné chodníky a zabezpečení, aby návštěvníci podzemí nepoškodili. Ke zpřístupnění, případně k budování dalších cest, budou tišnovští radní potřebovat souhlas orgánu ochrany přírody, kterým je Okresní úřad Brno-venkov.

"Zpřístupnění jeskyní bude možné jen za podmínek, že to nebude mít negativní vliv na přírodní prostředí, chráněné druhy rostlin a živočichů, které se na Květnici vyskytují," řekl vedoucí oddělení ochrany přírody referátu životního prostředí Okresního úřadu Brno-venkov Pavel Nesvatba. "Je to ku prospěchu věci. Pokud je toto maloplošné chráněné území fixováno na obec, je tam větší záruka než u jiných subjektů, že se bude dodržovat ochranný režim. Město může Květnici používat i jako přírodní fenomén ke své prezentaci. Je to totiž unikátní geologická, botanická a zoologická lokalita," dodal Pavel Nesvatba z okresního úřadu.

Květnice - zalesněná hora vysoká 470 metrů. Na jižním svahu ji pokrývá skalní lesostep s teplomilnými druhy rostlin, z nichž některé zde dosahují severní hranice svého rozšíření. Jedná se rovněž o významnou mineralogickou lokalitu. Zajímavá je i z historického hlediska, neboť ve středověku se zde těžilo stříbro. Hora Květnice měla Tišnovu patřit už od roku 1949, kdy měla být na město převedena z vlastnictví cisterciáckého řádu. Pozemky o rozloze 127 hektarů však převzaly státní lesy a teprve letos byl tento majetek přepsán na město.


 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz