Město, které dalo jméno New Yorku

  10:06aktualizováno  10:06
Kde leží New York, ví každý. Kde se však nachází místo, podle kterého získalo největší město USA své jméno, není už tak notoricky známé. Stotisícový York v severovýchodní Anglii nedosahuje proslulosti svého mladšího bratra, rozhodně však stojí za návštěvu.

York potvrzuje oblíbené přísloví, že to, co je malé, je i hezké. Vedle ušmudlaných měst severní Anglie působí jako krásné zjevení.

Útulné centrum s mnoha hrázděnými domy se choulí v téměř neporušeném kruhu středověkých hradeb, které ochraňují střed města před automobilovou invazí. Procházka po městských hradbách se dá zařadit mezi turistovy povinnosti, protože právě z nich si York může nejlépe prohlédnout.

Nad hradbami ční věže monumentální katedrály, slavný Minster panoramatu jasně dominuje. Když člověk vstoupí do rozlehlé hlavní lodi tohoto gotického chrámu zasvěceného svatému Petru, skoro vás z těch ohromných rozměrů až zamrazí a říkáte si, jak velkolepě až božsky to muselo zapůsobit na nuzného středověkého rolníka. York si na křesťanství opravdu zakládal, kromě Minsteru se uvnitř hradeb nachází dalších třiadvacet kostelů.

Podobně jako Nový York se nejdříve jmenoval Nový Amsterdam, také York se musel ke svému nynějšímu názvu složitě dopracovat. Pevnost Eboracum založenou Římany dobyli v roce 866 vikingští nájezdníci, přeměnili ji na hlavní město své říše v Anglii a nazvali Jorvik. Jméno bylo později poangličtěno na York.

S Vikingy se můžete setkat i nyní, ale pouze v místním muzeu, kde na základě vykopávek vytvořili kopii vikingské vesnice, po které se "pohybují" voskové figuríny. Jejich tváře nevznikly náhodným rozmarem sochaře, nýbrž byly vytvarovány podle kosterních nálezů z vikingské éry.

New Yorku složil hold svým hitem Frank Sinatra, ale i "starý" York má co do sebe. Na rozdíl od "města, které nikdy nejde spát", nabízí možnost vychutnat si pohodovou "středověkou" atmosféru.

Krok za krokem po Yorku

ŽELEZNIČNÍ MUZEUM

Specialitkou, již může turista v Yorku navštívit, je železniční muzeum, které nabízí návštěvníkům možnost nakouknout do vagonu královen Viktorie či Alžběty II. nebo si vyzkoušet, jak se sedí v japonském rychlovlaku Šinkanzenu.

MUZEUM RICHARDA III.

V nejlépe zachovalé bráně Monk Bar je možné navštívit muzeum nenáviděného krále Richarda III., jehož krátká krutovláda je nezapomenutelná díky Shakespearovu dramatu.

 

BRÁNY DO MĚSTA

Středověké hradby kolem Yorku se z velké části zachovaly, stejně jako čtyři brány (mezi nimi i Monk Bar aWalmgate Bar), které jsou dodnes používány.

 

OPATSTVÍ V TROSKÁCH

Z opatství svaté Marie se zachovalo pouze několik stěn a základové kameny. V rozvalinách roste tráva a tam, kde se dříve modlili mniši, se prohánějí zvědavé veverky.

 

MONUMENTÁLNÍ KATEDRÁLA

Minster nebo také katedrála svatého Petra patří mezi největší evropské církevní stavby. Práce na gotickém chrámu trvaly 260 let. Minster je sídlem yorského arcibiskupa, který stojí v hierarchii anglikánské církve hned na třetím místě za panovníkem a arcibiskupem z Canterbury.

OSMIČKOVÁ VĚŽ

Clifford's Tower je poslední zbytek středověkého hradu, má neobvyklý půdorys ve tvaru osmičky. Kroutí se na uměle navršeném kopečku, jako by chtěla každou chvíli spadnout.


 

OSMIČKOVÁ VĚŽ. Clifford's Tower je poslední zbytek středověkého hradu, má neobvyklý půdorys ve tvaru osmičky. Kroutí se na uměle navršeném kopečku, jako by chtěla každou chvíli spadnout. Nejlepší pohled na Minster, gotický chrám zasvěcený svatému Petru, vás čeká z hradeb, v dobrém výhledu vám nebudou bránit ani komíny z okolních budov. Věže je značně převyšují.

OPATSTVÍ V TROSKÁCH. Z opatství svaté Marie se zachovalo pouze několik stěn a základové kameny. V rozvalinách roste tráva a tam, kde se dříve modlili mniši, se prohánějí zvědavé veverky.

MUZEUM RICHARDA III. V nejlépe zachovalé bráně Monk Bar je možné navštívit muzeum nenáviděného krále Richarda III., jehož krátká krutovláda je nezapomenutelná díky Shakespearovu dramatu.

MONUMENTÁLNÍ KATEDRÁLA. Minster nebo také katedrála svatého Petra patří mezi největší evropské církevní stavby. Práce na gotickém chrámu trvaly 260 let. Minster je sídlem yorského arcibiskupa, který stojí v hierarchii anglikánské církve hned na třetím místě za panovníkem a arcibiskupem z Canterbury.

BRÁNY DO MĚSTA. Středověké hradby kolem Yorku se z velké části zachovaly, stejně jako čtyři brány (mezi nimi i Monk Bar a Walmgate Bar), které jsou dodnes používány.

Nejlepší pohled na Minster, gotický chrám zasvěcený svatému Petru, vás čeká z hradeb. V dobrém výhledu vám nebudoou bránit ani komíny z okolních budov. Věže je značně převyšují.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

OBRAZEM: Deset nej pláží letošního roku. Vítězí Řecko, pak exotika

Ilustrační foto

Bílý písek jemný jako pudr, bujná zeleň, tyrkysová voda a z ní trčící dramatické skály. Není divu, že ty nejlepší pláže...

Najdete na iDNES.cz