Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Město chce přilákat více turistů

  16:09aktualizováno  16:09
Šumperk - Nové projekty pro rozvoj turistického ruchu připravuje město Šumperk, které chce rozšířit nabídku a přilákat více turistů. "Nemůžeme vystačit s tím, co zde máme. Když sem chceme dostat více turistů, musíme jim nabídnout nové a neokoukané projekty," uvedl předseda komise cestovního ruchu Zdeněk Zerzáň.

Pro nejbližší roky má město v plánu vybudovat v prostorách historického Geschaderova domu hned dvě stálé muzejní expozice. Sklepní prostory využije pro připomínku čarodějnických procesů a první patro zase pro muzeum zachycující počátky plátenictví na Šumpersku.

"Čarodějnické procesy jsou snad nejznámější kapitolou dějin regionu, ale dosud zde nebyla jediná stálá expozice. Chceme to nejpozději do zahájení letní turistické sezony roku 2002 napravit," uvedl Zerzáň.

Stejně tak region postrádal muzeum plátenictví, které Šumpersko proslavilo v minulosti po celém Rakousku-Uhersku a řada zdejších podnikatelů na něm zbohatla. "Návštěvníci chtějí vidět, čím kdysi žil kraj, který navštíví, čím se proslavil.

Kromě historických expozic významných momentů historie město podle Zerzáně citelně postrádá autokempink. Nejbližší zařízení je ve třicet kilometrů vzdálené Mohelnici. "Často přijíždějí lidé, kteří by tu chtěli pod stanem strávit několik dní a třeba i celou dovolenou. Bohužel nemají kde postavit stan, takže stanují různě po okolních vesnicích, v horších případech odjíždějí pryč," říká Zdeněk Zerzáň.

Město už zadalo studii pro umístění nového autokempu. "Na výběr není mnoho lokalit tím spíš, že chceme zachovat docházkovou vzdálenost do centra města, aby tam lidé bez problémů mohli dojít pěšky," vysvětlil Zerzáň. Na nový kemp i muzeum plátenictví se však návštěvníci dočkají nejdříve v roce 2003.

Už v letošní letní sezoně se však mohou lidé těšit na prohlídkový okruh, který je seznámí s nejvýznamějšími památkami města. "Turista zaplatí jednu vstupenku na všechny objekty a po cestě dostane také odborný výklad," popisuje Zerzáň. Kromě češtiny podají průvodci výklad také v němčině, angličtině a polštině.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Jak se kladenská lokálka nedožila jubilea

Motorový vůz M152.0014 ve stanici Podlešín zastávka v roce 1980

V dnešním díle pořadu Zaniklé tratě zamíříme na bývalou trať 11b mezi Kladnem Dubí a Zvoleněvsí. První vlaky po ní...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Horská střediska chystají investice do letních atrakcí za 30 milionů

10. července byla na vrcholu Kramolína v Lipně nad Vltavou uvedena do provozu

Česká horská střediska chystají investice do letních atrakcí za více než 30 milionů korun. Jednou z nejatraktivnějších...

Najdete na iDNES.cz