Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měli jsme se bránit, napadne návštěvníka náchodských bunkrů

aktualizováno 
"Válka není nejhorším, jistě ne jediným zlem. Život nečestný, život otrocký jest horší." Slova T. G. Masaryka, která se stala mottem na webu opevneni.vojenstvi.cz, si možná připomene i leckterý návštěvník pevností na Náchodsku. Zveme vás na prohlídku několika z nich.

Pěchotní srub Březinka | foto: Jan JanulaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Československá pohraniční obranná linie, složená z navzájem palbou propojených bunkrů či pevností, se stala legendou, a to i díky několika neúspěšným pokusům Němců o jejich zničení. Neuvěřitelná pak není jen jejich odolnost, ale i rychlost, s jakou vznikly. Začaly se stavět až v roce 1935 a jen do září roku 1938 bylo postaveno 226 těžkých a okolo 10 000 lehkých objektů.

Brambory vystřídali nadšenci

Za minulého režimu vojenské pevnosti víceméně chátraly, nebo v nich byly uskladněny brambory, um prvorepublikových stavitelů se soudruhům "nehodil do krámu". Rekonstruovat je začali - hlavně dobrovolníci z klubů vojenské historie - až po listopadu 1989.

Jedním z míst, kde se jim to opravdu povedlo, je Náchod a jeho okolí, kde navíc lze za pár hodin obejít tři různé druhy pevností. Jedna je dokonce prakticky v centru města, poblíž supermarketu Kaufland.
 
Ta však na své znovuzrození čeká, shání se povolení a peníze na opravu, takže zatím je první na řadě pěchotní srub Březinka. Cesta k němu vede sice hezkou krajinou, ale do prudkého kopce, takže mu možná mnozí turisté nevěnují tolik pozornosti, kolik by zasloužil.

Pěchotní srub Březinka

Tím spíš se ale musí ocenit úsilí dělníků, kteří v těchto těžkých podmínkách pracovali, ale hlavně nadšenců, co mu o 50 let později vrátili zašlou slávu a stále v něm stráví hodně času, zatímco se tu střídají v roli průvodců i pokladníků zároveň.

Dvojpodlažní srub je přibližně ve stejném stavu, v jakém se nacházel po dokončení v roce 1938, kdy zde sloužilo 32 vojáků a důstojníků sedmé roty III. praporu 18. pluku.

Chybějící postele

Při prohlídce ubikací někoho zarazí, že postele jsou tu jen pro poloviční počet mužů. Nejde ale o žádnou nedbalost, nýbrž úmysl. Vojáci se totiž ve službě nepřetržitě střídali, ti, co buď pozorovali okolí ze zvonu věže, nebo stáli u zbraní, stále připraveni k jejich použití, ji logicky na nic nepotřebovali.

Palba z kanonu ráže 47 mm, případně několika těžkých i lehkých kulometů měla mít pro nepřátele smrtící účinky, všechna místa v terénu se totiž navzájem kryla, takže se jí nedalo uniknout. Účelem pak bylo zadržet útok agresora prvních čtrnáct dní, než by dorazily očekávané posily, což se netýká jen Březinky, ale celého obranného valu.

Čelní stěna a strop srubu mají tloušťku přes dva metry, takže dobýt ho jen pěchotou, bez masivního použití tanků či dělostřelectva by šlo jen obtížně, pokud vůbec. Pevnosti do značné míry eliminovaly předpokládanou vojenskou převahu Němců, o tom, jak by obstály ve skutečném boji se, bohužel, můžeme jen dohadovat.

Pěchotní srub Březinka

Dokonale bylo vyřešeno odvětrávání, za normálních okolností by se totiž posádka musela udusit zplodinami kysličníku uhličitého, vycházejícími z použitých zbraní. Firma, která hrubou stavbu dokončila za necelý půlrok, se v řemesle opravdu vyznala.

V pěchotním srubu Březinka

Za ostnatým drátem

Nejen vybavení zbraněmi či jejich replikami je stejné jako před okupací, najdeme tu i dobové uniformy a další tehdy používané předměty. Sehnat je či případně udělat přesné napodobeniny také asi nešlo zrovna lehce.

Z fotografií totálně zdevastovaného objektu, což byl stav, v němž ho členové Klubu vojenské historie přejímali, si lze udělat nejlepší obrázek, kolik úsilí museli vynaložit, aby se mu vrátila původní podoba.

Kousek nad Březinkou je i další součást opevnění, malý bunkr pro čtyři vojáky (říká se mu obecně řopík, podle zkratky ŘOP - Ředitelství opevňovacích prací). Jejich úkolem bylo za pomoci jednoho těžkého a dvou lehkých kulometů zastavit či zpomalit postup agresora.

Jedinci trpící klaustrofobií by se v něm při delším pobytu asi necítili dobře, prostory jsou opravdu velmi stísněné, vše je podřízeno funkčnosti. Řopíků se postavilo vůbec nejvíc ze všech typů opevnění, přičemž byly tři typy - pro tří-, čtyř- a sedmičlennou posádku (ještě dnes je lze najít všude možně, i nedaleko od Prahy, třeba na Berounsku).

Tím, že se mohly navzájem podporovat palbou, představovaly smrtelnou hrozbu pro pěší vojsko. To by se navíc muselo vypořádat s dalšími nástrahami v podobě různých překážek za i před ostnatým drátem. Pro představu, jak to vypadalo, je jeden malý venkovní úsek rekonstruován do přibližně stejné podoby.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Z Náchoda po zelené na Březinku a dál, do Dobrošova, zpět po červené - nebo i modré, do lázní Běloves, tato naučná stezka měří 4,5 km. Autem po státní silnici 8 km směr Nový Hrádek, či linkovým autobusem Orlobus od nádraží.
Vstupné, otevírací doba
Dobrošov 
květen-září: 10,00-12,00; 13,30-18, duben-říjen:10,00-12,00; 13,30-16,00.
Poslední prohlídka hodinu před ukončením provozní doby (vstupné 50 Kč, děti a důchodci polovic).
Březinka
od 1.4 do 31.10 každou sobotu (v neděli bez záruky), červenec a srpen denně, 10-18 (vstup 40 Kč /20).
Listopad-březen jen pro objednané výpravy (min. 10 osob) platí pro oba objekty. Prohlídky trvají 45 až 60 minut.

Užitečné weby
www.bunkry.cz
opevneni.vojenstvi.cz

Dělostřelci nastupují

Z úplně jiného soudku je dělostřelecká tvrz Dobrošov, vzdálená zhruba dva kilometry. Tu se bohužel nepodařilo nikdy dostavět, scházel k tomu necelý rok. Nicméně i torzo, co se z tvrze zachovalo, vzbuzuje úctu. Bylo vyrubáno 1 750 m spojovacích chodeb ( v hloubce 20-39 m pod zemským povrchem ) a cca 750 m podzemních sálů (budoucí kasárna, sklady, technické zázemí,...). Přibližně polovina z těchto prostor byla vybetonována, píše se na specializovaném webu opevneni.vojenstvi.cz.

Jde o mamutí několikapatrový labyrint chodeb vedoucích až třicet metrů pod zemí, ta úplně nejdelší, spojovací, má délku šest kilometrů! Dejte pozor, ať se neztratíte, neodbočujte ze směru prohlídky, varuje průvodce cestou dolů po točitých schodech, kterých je mimochodem kolem dvou set.

Dělostřelecká tvrz Dobrošov

Při prohlídce Dobrošova je nutné zapojit i fantazii a při pohledu do prázdných prostor si představovat, že tam měla být třeba ubikace družstva, sklady munice, atd... Té mělo být ostatně požehnaně, podle zbrojního plánu patřily do výzbroje mohutné dělostřelecké kanony, houfnice, minomety, to vše s dostřelem až do vzdálenosti dvanácti kilometrů.

S tím vším by se museli případní okupanti vypořádat, stejně jako s předpokládaným houževnatým odporem posádky, čítající 571 mužů, ta totiž už neměla kam ustoupit. Většina z těch, co si tyto prostory projdou, se neubrání pocitu, zda kapitulace po Mnichovské zradě byla opravdu nezbytná...

Vršek dělostřelecké tvrze Dobrošov

Kanón v dělostřelecké tvrzi Dobrošov

Mimochodem, co by "kamenem dohodil" se nachází pěchotní srub Jeřáb - ten už byl improvizovaně vyzbrojen a obsazen pětadvaceti muži.

Tajné zbraně a Jirásek

Pozornosti Němců tyto stavby pochopitelně neunikly, i když se k nim dostali přece jen o něco později (Náchodsko nepatřilo do oblasti Sudet). V roce 1940 je použili k natočení propagandistického válečného filmového týdeníku na téma "Úspěšné dobývání Maginotovy linie", později jim posloužily jako cvičný terč.

Dlouho se ale nevědělo, jaký typ munice se zde zkoušel, to se zjistilo až v roce 1993. Šlo o střelu Röchling, jednu z tajných zbraní třetí říše. I když měla dokázat prorazit až několik desítek metrů nadloží a zasáhnout pevnost i hluboko pod zemí, proti českému železobetonu příliš neuspěla, dovnitř se dostala jen jedna, a to otevřenou střílnou…

Prohlídku lze zakončit v prostředí o poznání příjemnějším, než jsou ponuré podzemní prostory, v restauraci na nedaleké Jiráskově chatě, a má to i jistou souvislost. Armáda ji totiž v roce 1937 kvůli obavám ze špionáže celou zabrala (z věže přilehlé rozhledny byla totiž vidět výstavba opevnění jako na dlani).

Jiráskova chata

Dnes se z ní lze kochat výhledem na okolní krajinu, doporučuje se ji navštívit raději hned po příchodu, po dobrém jídle už zájem o krásy přírody poněkud klesá, zvlášť při představě chůze do schodů.

I samotná chata má však bohatou historii. U příležitosti sedmdesátých narozenin spisovatele Aloise Jiráska byl 9. ledna 1921 položen její stavební kámen (předtím tady stála od roku 1895 jiná, ta však kapacitně nestačila). Sám autor nechal do jejich základů vložit tento text: "Bud' požehnána, chato milá, stůj pevně v bouřích všech…"

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Chvalkovický větrný mlýn

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz