Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte rádi kriket? Zahrajte si ho na řeckém ostrově Korfu

  0:01aktualizováno  0:01
Na ostrově Korfu naleznete stopy po dlouholetém britském protektorátu (1816-1864) na každém kroku. Ostrov je například jediným místem v Řecku, kde se stále aktivně provozuje typický britský sport, kriket. Zahrát si ho můžete přímo v hlavním městě Kyrkeře.

Kriket je oblíbeným sportem nejenom v Anglii, ale také na ostrově Korfu | foto: Profimedia.cz

Na travnaté ploše před Palácem britských komisařů v hlavním městě Kerkyře se scházejí každou neděli bíle oblečení hráči k zápasům ve hře, kterou nechápe nikdo jiný než Britové.

Kriketové hřiště v hlavním městě Kerkyra na ostrově Korfu

V létě tu můžete vidět dokonce i mezinárodní zápasy, ke kterým se sjíždějí hráči z Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a jiných zemí Commonwealthu.

Další britskou stopu tu zanechali spisovatelé, bratři Durrellovi, pověstní svým suchým anglickým humorem. V malebné vesnici Kalami stojí přímo na břehu moře v zálivu dům bratří Durrellových, kteří na tomto místě žili v letech 1935-1939.

Slavnější Gerald se proslavil svými nádhernými knížkami o zvířatech, v některých z nich také dosti podrobně popisuje ostrov Korfu (např. O mé rodině a jiné zvířeně).

dům bratrů Durellů na ostrově Korfu

Bílý dům je dnes přeměněn na tavernu, v níž si můžete posedět a prohlédnout několik fotografií. Je to bohužel to jediné, co připomíná pobyt slavných spisovatelů na Korfu.  

Durellovi mají opravdu velký podíl na rozvoji turistického ruchu na ostrově, neboť se jim díky milým příběhům podařilo na Korfu nalákat velkou část jejich čtenářského publika.

Zejména jižní pláže jsou totiž obsypány především britskými turisty. Na jihu Korfu se tedy cítíte téměř jako v Británii, je tu jedna anglická pivnice vedle druhé a všude anglické nápisy.

ostrov Korfu, Řecko

Zaleťte si na nejkrásnější řecký ostrov
Ostrov Korfu je v pořadí sedmý největší ostrov Řecka a říká se o něm, že je ze všech nejzelenější. Korfu leží v Jónském moři a údajně je jedním z nejkrásnějších ostrovů Řecka.

Korfu

Na každém kroku tu můžete narazit na cypřiše a také na olivovníky, jejichž počet jde prý do milionů. Vnitrozemí je lesnaté a vesničky tu jsou obydleny převážně staršími lidmi, ti mladší se přestěhovali za prací na pobřeží. Některé vísky jsou tedy téměř úplně opuštěné, jako například starobylá vesnice Ano Perithia.

Korfu samozřejmě láká především k dovolené na písčitých a oblázkových plážích, na koupání v azurovém moři nebo na členité pobřeží se stovkami zátok i strmých horských svahů.

hlavní město ostrova Korfu - Kerkyra

Za prohlídku stojí na Korfu hlavní město ostrova Kerkyra. Leží na východním pobřeží pod takzvanou Novou pevností ze 16. století a je typická svým obchodním a turistickým ruchem. Od Nové pevnosti se Nikiforovou ulicí, hlavní obchodní tepnou města, dostanete k náměstí a parku Esplanade.

Z náměstí se spojovacím mostem, který vede přes umělý kanál, dostanete na malý pobřežní ostrov s takzvanou Starou pevností.

zámeček Achillion na ostrově Korfu

Oblíbeným cílem výletníků je také zámeček Achillion. Ten leží ve vesničce Gastouri asi deset kilometrů jihozápadně od hlavního města a nechala si ho vystavět rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi. 

zámeček Achillion na ostrově Korfu

Zámek je postaven na pahorku s krásným výhledem do okolí a je obklopen udržovanými zahradami. Neoklasicistní zámeček má charakterizovat pompejský styl s dórskými, jónskými a římskými prvky.

Řecká kuchyně: Co byste měli ochutnat na ostrově Korfu

ovoce, ze kterého se vyrábí likér Kumquat, KorfuLikér Kumquat

Pro řecký ostrov Korfu je typický likér kumquat vyráběný z malých oranžových plodů, které jsou podobné pomerančům.

Strom byl přivezen z Asie a údajně se v Evropě uchytil jen na Korfu. Ovoce z tohoto stromu se i kanduje a vyrábí se z něj kromě sladkého likéru také marmeláda. Kumquat je typickým a oblíbeným suvenýr.

Sofrito

tradiční jídlo na Korfu - SofridoTradičním jídlem na Korfu, které byste měli určitě ochutnat, je sofrito.

Je to křehký hovězí plátek na česneku s vynikající omáčkou. Podává se s rýží a smaženými brambory.


Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Trabanti v Indii: Když nemáte trabanta, půjčte si jeho indické dvojče

Když nemáte trabanta, tak si půjčte trabanta.

Čekali jsme na svoje auta, a tak jsme se chtěli zabít v indickém provozu a nevěděli jsme na čem nebo v čem, až jsme si...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Najdete na iDNES.cz