Máte rádi kriket? Zahrajte si ho na řeckém ostrově Korfu

  0:01aktualizováno  0:01
Na ostrově Korfu naleznete stopy po dlouholetém britském protektorátu (1816-1864) na každém kroku. Ostrov je například jediným místem v Řecku, kde se stále aktivně provozuje typický britský sport, kriket. Zahrát si ho můžete přímo v hlavním městě Kyrkeře.

Kriket je oblíbeným sportem nejenom v Anglii, ale také na ostrově Korfu | foto: Profimedia.cz

Na travnaté ploše před Palácem britských komisařů v hlavním městě Kerkyře se scházejí každou neděli bíle oblečení hráči k zápasům ve hře, kterou nechápe nikdo jiný než Britové.

Kriketové hřiště v hlavním městě Kerkyra na ostrově Korfu

V létě tu můžete vidět dokonce i mezinárodní zápasy, ke kterým se sjíždějí hráči z Velké Británie, Austrálie, Nového Zélandu a jiných zemí Commonwealthu.

Další britskou stopu tu zanechali spisovatelé, bratři Durrellovi, pověstní svým suchým anglickým humorem. V malebné vesnici Kalami stojí přímo na břehu moře v zálivu dům bratří Durrellových, kteří na tomto místě žili v letech 1935-1939.

Slavnější Gerald se proslavil svými nádhernými knížkami o zvířatech, v některých z nich také dosti podrobně popisuje ostrov Korfu (např. O mé rodině a jiné zvířeně).

dům bratrů Durellů na ostrově Korfu

Bílý dům je dnes přeměněn na tavernu, v níž si můžete posedět a prohlédnout několik fotografií. Je to bohužel to jediné, co připomíná pobyt slavných spisovatelů na Korfu.  

Durellovi mají opravdu velký podíl na rozvoji turistického ruchu na ostrově, neboť se jim díky milým příběhům podařilo na Korfu nalákat velkou část jejich čtenářského publika.

Zejména jižní pláže jsou totiž obsypány především britskými turisty. Na jihu Korfu se tedy cítíte téměř jako v Británii, je tu jedna anglická pivnice vedle druhé a všude anglické nápisy.

ostrov Korfu, Řecko

Zaleťte si na nejkrásnější řecký ostrov
Ostrov Korfu je v pořadí sedmý největší ostrov Řecka a říká se o něm, že je ze všech nejzelenější. Korfu leží v Jónském moři a údajně je jedním z nejkrásnějších ostrovů Řecka.

Korfu

Na každém kroku tu můžete narazit na cypřiše a také na olivovníky, jejichž počet jde prý do milionů. Vnitrozemí je lesnaté a vesničky tu jsou obydleny převážně staršími lidmi, ti mladší se přestěhovali za prací na pobřeží. Některé vísky jsou tedy téměř úplně opuštěné, jako například starobylá vesnice Ano Perithia.

Korfu samozřejmě láká především k dovolené na písčitých a oblázkových plážích, na koupání v azurovém moři nebo na členité pobřeží se stovkami zátok i strmých horských svahů.

hlavní město ostrova Korfu - Kerkyra

Za prohlídku stojí na Korfu hlavní město ostrova Kerkyra. Leží na východním pobřeží pod takzvanou Novou pevností ze 16. století a je typická svým obchodním a turistickým ruchem. Od Nové pevnosti se Nikiforovou ulicí, hlavní obchodní tepnou města, dostanete k náměstí a parku Esplanade.

Z náměstí se spojovacím mostem, který vede přes umělý kanál, dostanete na malý pobřežní ostrov s takzvanou Starou pevností.

zámeček Achillion na ostrově Korfu

Oblíbeným cílem výletníků je také zámeček Achillion. Ten leží ve vesničce Gastouri asi deset kilometrů jihozápadně od hlavního města a nechala si ho vystavět rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi. 

zámeček Achillion na ostrově Korfu

Zámek je postaven na pahorku s krásným výhledem do okolí a je obklopen udržovanými zahradami. Neoklasicistní zámeček má charakterizovat pompejský styl s dórskými, jónskými a římskými prvky.

Řecká kuchyně: Co byste měli ochutnat na ostrově Korfu

ovoce, ze kterého se vyrábí likér Kumquat, KorfuLikér Kumquat

Pro řecký ostrov Korfu je typický likér kumquat vyráběný z malých oranžových plodů, které jsou podobné pomerančům.

Strom byl přivezen z Asie a údajně se v Evropě uchytil jen na Korfu. Ovoce z tohoto stromu se i kanduje a vyrábí se z něj kromě sladkého likéru také marmeláda. Kumquat je typickým a oblíbeným suvenýr.

Sofrito

tradiční jídlo na Korfu - SofridoTradičním jídlem na Korfu, které byste měli určitě ochutnat, je sofrito.

Je to křehký hovězí plátek na česneku s vynikající omáčkou. Podává se s rýží a smaženými brambory.


Autoři:


Nejčtenější

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Nejslavnější thajská zátoka zůstává uzavřená. Možná i na několik let

Idylická pláž Maya Bay zůstane pro turisty uzavřená. Thajské úřady chtějí...

Thajská zátoka Maya Bay, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000, zůstane z ekologických důvodů...

Největší rybí trh světa zavírá brány, turistická atrakce Tokia se přesouvá

Na trhu Cukidži bylo každý den k sehnání na 400 různých druhů ryb a mořských...

Vyhlášený tokijský rybí trh Cukidži, který patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím hlavního města Japonska, se...Najdete na iDNES.cz