Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou hlavu. Najít bezpečnou exotickou destinaci s minimem komplikací ale možné je, jedno takové místo se ukrývá v Karibiku a je jím ostrov Martinik.
Nádherné pláže bez turistů na jihu ostrova u Salinas

Nádherné pláže bez turistů na jihu ostrova u Salinas | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Status francouzského zámořského území dává Martiniku výhodu příslušnosti k Evropské unii. Přestože sem tedy poletíte přes celý Atlantik, stále tu budete tak trochu „doma“. A netýká se to jen telefonování bez roamingu, ale také dalších výhod unijního prostředí. Vstup je bez víz, platí se eurem a z Paříže sem létají pravidelné linky několika společností.

Svou exotikou vás pak „ostrov květin“, jak se také Martiniku přezdívá, docela zaskočí. Možná, že vaším prvním kontaktem s Martinikem byl pohled na banánovou krabici, ale nejsou to jenom banány, co tento ostrov prorůstá.

Hornatou krajinu pokrývá bujná vegetace, kde si strelície nebo helikonie můžete natrhat stejně snadno jako u nás polní kvítí. Přidejte k tomu nádherné pláže, všudypřítomný odér rumu i uvolněný karibský životní styl. Tak co, už máte letenku?

Většina běžných návštěvníků karibské oblasti směřuje na velké ostrovy, jako je Kuba, Hispaniola nebo Jamajka. Už méně se jich podívá na tzv. Malé Antily, které tvoří řetízek převážně vulkanických ostrovů ve východní části Karibského moře. Oblast ale dobře znají jachtaři, pro které jde o pověstný ráj na zemi. A Martinik leží skoro přesně uprostřed.

Vstupní branou na ostrov je letiště ve Fort-de-France. Hlavní město ostrova má skoro sto tisíc obyvatel a vlastně představuje jediné město Martiniku v pravém slova smyslu. Všude jinde budete mít pocit, že jste na venkově.

Kdo má v úmyslu strávit dovolenou převážně na plážích, koupat se a odpočívat, najde nádherná místa na závětrném západním pobřeží. V Karibiku totiž vanou pravidelné pasáty, které přicházejí z východu nebo severovýchodu, návětrné východní pobřeží proto vyhledávají surfaři nebo vyznavači kitování.

Večer na kotvišti u Sainte-Anne

Nejpopulárnější dovolenkové lokality leží jižně od Fort-de-France, kde najdete zátoky s rybářskými osadami, dlouhé pláže i několik komfortních hotelových resortů. Nečekejte tady ale masovou turistiku, naprostá většina hotýlků má komorní rozměry, takže je za korunami palem skoro nezahlédnete.

V bezprostředním dosahu Martiniku leží dva další ostrovy – na jihu je to Svatá Lucie a na severu Dominika (neplést s mnohem větší Dominikánskou republikou). Pro jachtaře je jejich návštěva otázkou několikahodinové plavby, ostatní mohou využít trajektu.

Martinik jachtařsky

Osobně jsem Martinik navštívil několikrát a vždy to bylo v kombinaci s plavbou na plachetnici. Po příletu chytáme taxíka, který nás za necelou hodinku přiváží do karibské Mekky všech jachtařů, do maríny v Le Marin. Tady se na vodě pohupují desítky plachetnic, luxusních katamaránů i otlučených majitelských lodí starých mořských vlků.

Večer na kotvišti v zátoce Grande Anse d’Arlet

Spousta lidí vyznávajících uvolněný životní styl tady na své lodi bydlí, děti vozí do školy motorovým člunem a na zádi pěstuje v květináčích šnytlík.

Po nalodění většina jachtařů napne plachty, kompas nastaví na jižní kurz a zbrkle Martinik opustí dříve, než jim vychladne první kafe. My se ale rozhodujeme na ostrově strávit několik dní a na lodi se posouvat podél celého západního pobřeží.

Na kajaku prozkoumáváme mangrovy kolem maríny a objevujeme poklad v podobě zakotvené repliky lodi Victoria, na které čeští nadšenci obepluli svět. Kousek odtud leží vesnička Sainte-Anne a před ní jedno z nádherných kotvišť.

Jedna z typických plážových hospůdek

Následující den vyrážíme na pěší výlet podél pobřeží, kde leží nádherná oblast Salinas s plážemi a slanými jezery. Z písku tu vyrůstají trsy tchynina jazyku, krabi před námi prchají do děr a na písečných plážích nepotkáme ani človíčka. Teprve za poslední pláží se objevuje civilizace. V jednom ze stánků si dáváme čerstvou ovocnou šťávu vyrobenou před našima očima ze tří druhů ovoce a vyrážíme zpět k lodi.

Následující dny pomalu plujeme podél západního závětrného pobřeží k severu a kotvíme v mnoha zátokách s nádhernými plážemi. Jedno z nejhezčích kotvišť objevujeme u pláže a zátoky Grande Anse d’Arlet, kde plaveme s hejnem mořských želv. Je tu malá vesnička a my navečer vidíme místní rybáře vynášet z lodí obrovské ulovené tuňáky.

Paříž Karibiku

Poslední kotviště na Martiniku volíme u bývalého hlavního města Saint-Pierre. Dříve se mu pro výstavnost přezdívalo „Paříž Karibiku“. Erupci sopky Mount Pelée v roce 1902 přežili jen tři lidé, z města zbyly jen ruiny a pláž ve městě dodnes obsahuje černý vulkanický písek. Na nábřeží panuje ležérní atmosféra, anglicky se tu sice moc nedomluvíme, ale přátelské naladění místních nám otevírá dveře alespoň k prohození pár frází a výměně úsměvů.

Bazilika Sacré Coeur ve Fort-de-France

Ráno jedeme člunem na ranní trhy. Pod prostým přístřeškem se tlačí stolky trhovců, které se prohýbají pod tíhou ovoce a exotických květin. Je doba zrání manga, jehož šťavnaté a sladké plody se povalují všude okolo cest a zdá se, že kromě nás a vos nikoho nezajímají.

Odpoledne se vydáváme na nedalekou pláž Anse Turin. Jsme tu jediní turisté a nebýt skupinky dětí, byli bychom tu docela sami. Poblíž Saint-Pierre se také nachází hezká destilérie Depaz a nenavštívit v Karibiku výrobnu rumu by byl dozajista hřích.

Prohlídka destilerie Depaz

Rum se tu vyrábí již roku 1651 a bohatou historii nezničila ani erupce sopky, která zcela zasypala původní budovy i s rodinou majitelů. Prohlídka palírny umístěné v nádherných zahradách zakončuje tradiční degustace a nákupy rumů.

Výlet do vnitrozemí

Aktivní sopka Mount Pelée je svými 1 395 metry nejvyšší horou Martiniku a desátou nejvyšší v karibské oblasti. Cesta na vrchol začíná u Le Morne Rouge, nejvýše položené obce na Martiniku. Za celodenní náročný výstup na její vrchol budete odměněni nádhernými výhledy na celý ostrov i široširý oceán.

Protože vrchol sopky nad městečkem zahalují mraky, plánovaný výstup na vulkán nahrazujeme celodenním výletem vypůjčeným autem kolem severní části ostrova. Den je opět plný zážitků. Nejprve se vykoupeme v jezírku pod vodopádem a pak nás silnička plná serpentin přivede pod mohutné hory Pitons du Carbet. Ostré vrcholky hor se tu zvedají do výšky přes tisíc metrů a protože chytají přicházející oceánskou vlhkost, hodně tu prší.

Až neskutečně zelené pohoří Pitons du Carbet nabízí spoustu trekingových tras.

Neuvěřitelně sytě zelená zdejší příroda nás uchvacuje, noříme se mezi obrovské stromy, mezi kterými rostou divoké strelície, mohutné etlingery (zvané porcelánové růže) nebo helikónie. Tady rychle pochopíte, proč se Martiniku přezdívá ostrov květin. Hory Pitons du Carbet jsou jednou z nejlepších lokalit pro treking, my však chceme ještě navštívit nedalekou botanickou zahradu.

Jardin de Balata patří k nejkrásnějším botanickým zahradám nejenom v Karibiku. Zahrady jsou položené na pozemku bývalé farmy na okraji pohoří Pitons du Carbet. Najdete tu tři tisícovky druhů rostlin, z toho jen palem tu můžete obdivovat tři sta! Prohlídku zakončujeme přechodem lanových mostů, odvážně natažených v korunách stromů.

Naše krátká exkurze po ostrově květin pomalu končí. Když se v čase ohlédnu zpět, těch pár dní našeho pobytu na Martiniku jsme se nenudili ani minutu!

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Aktuální informace: Veškeré informace o omezeních a zdravotní upozornění najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí. 

Kdy jet: Martinik můžete navštívit celoročně, hlavní turistická sezona trvá od prosince do dubna. Ostrov však leží v pásmu hurikánů a přestože většina těchto cyklón prochází severně od Martiniku, je lepší se vyhnout návštěvě v období červenec-říjen.

Letenky: přímé lety z Paříže zajišťuje několik leteckých společností, například Air France (www.airfrance.com) nebo Air Caraïbes (www.aircaraibes.com).

Ubytování: na Martiniku převažují menší butikové hotýlky a penziony. Většina plážových resortů se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova. Možnosti ubytování a další turistické informace najdete na oficiální webové stránce.

Doprava po ostrově: ideálně vypůjčeným autem. Taxíky jsou drahé, místní busy slouží převážně jako doprava místních do práce a do školy.

Dovolená na jachtě: plachetnici nebo katamarán můžete pronajmout v Le Marin, například od společnosti Dreamyacht. Plavby v Karibiku s českými kapitány zajišťují i některé cestovní kanceláře v Česku.

Ceny: na Martiniku se platí eurem, běžně přijímají i platební karty. Ceny jsou srovnatelné se západní Evropou.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...