Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marocká Essaouira nabízí snadný výlet do minulosti

aktualizováno 
- Casablanca, Fés, Rabat, Marrakéš. Tato jména v království Marockém zná téměř každý. Ovšem Essaouira, vzdálená sto sedmdesát kilometrů severně od Agadiru (nejznámějšího marockého přímořského letoviska), už tak známá není. Škoda. Patří k velmi zajímavým místům země.
Essaouira sama neohromí rozlohou, zato architektonickou čistotou starého města, kde jakoby se zastavil čas a doba, kdy se jejímu hrdému opevnění obdivovali staří Féničaně, Kartáginci, Římané a Portugalci, plavící se podél marockého pobřeží. Na první pohled se zdá, že doba minulá zůstala zakonzervována ve zdejších zdech.
Historie města je bohatá a pestrá. Svou konjunkturu prožívala v osmnáctém století, kdy se díky sultánovi Sidi Mohamedovi ben Abdalláhovi stala významným centrem a zajišťovala čtyřicet procent marockého námořního obchodu. Sultán tehdy svěřil architektonické řešení města tehdy svěřil francouzskému inženýrovi Theodoru Cornutovi, který navrhl mořskou bránu, aby zajistil přístup k přístavu, obehnal město hradbami a navrhl hlavní třídy, uličky a náměstí.
Podobu, kterou tehdy Essaouira dostala, má dodnes.
Staré město - medína - obehnané zdí, je pro Evropana nepřehlednou spletí uliček, které zdánlivě bez logiky vedou od nikud nikam. Ve skutečnosti jsou mimořádně smysluplným systémem komunikací, které obyvatelům poskytují dokonalou ochranu před palčivým sluncem i nemilosrdným větrem. Essaouira totiž patří k největrnějším místům v Maroku. Na rozdíl od Agadiru je vysunutá do moře a vystavena jeho drsným povětrnostním podmínkám. Když tu opravdu fouká, je pobyt mimo medínu poměrně krušný.
Obyvatelé Essaouiry jsou pohostinní a vstřícní, zdvořilí i laskaví. Proto se vyplatí překonat prvotní obavy i rozpaky a pustit se do hlubin uliček. Osmnácté století se svou kulturou, řemeslnými dílnami a výtvarným uměním tu žije zcela nefalšovaně a nekašírovaně. To, co Středoevropana uvádí do vytržení, není žádný skanzen či turistická atrakce, ale každodenní běžný život.
I ten nejostražitější návštěvník, který sem přijel vybaven radami a varováními před nebezpečnými Araby, zjistí, že pozvání na mátový čas není ničím víc ani míň, než pozváním na čaj a že nehrozí nebezpečí okradení ani únosu. Neúnavní obchodníci ale nepřetržitě lákají zákazníky do svých krámků nebo ke svým stánkům.
Středem města je náměstí Nezávislosti, kde se shromažďují kupci. Kdo nemá v úmyslu kupovat, musí být hluchý a slepý. Tomu, kdo má zájem, se vyplatí udělat si čas a posedět v krámku nad nabídnutým čajem. Obvykle pak odchází s tím, že za vyhlídnutou věc zaplatil třetinu ceny, za kterou mu byla původně nabídnuta. Maročané dovedou nad svým mátovým čajem prosedět dlouhé hodiny a rozprávět o ničem. Zrovna tak ale dovedou tvrdě pracovat a samozřejmě smlouvat.
Jedním ze skvostů Essaouiry je sídlo sultána Abdalláha s nádherně zdobenou fasádou. Dnes je to muzeum, kde jsou shromážděny poklady místního umění. Ozdobou jsou šperky, které Marokánce učili vyrábět a ciselovat Židé - dlouhé elegantní náušnice, náramky, prsteny a náhrdelníky ze stříbra.
I zdejší přístav má výsadní postavení a jedinečnou atmosféru. Když rybáři vyprázdňují sítě, nahrnou se sem lidé z celého města, aby nakoupili nejčerstvější zboží. Kdo má zájem, může si nechat dary moře připravit a sníst hned na místě.
Hejna racků, dramatické vlnobití a pohled na hradby Essauiry zalité sluncem zanechávají silný dojem. Jako když se vás dotknou dějiny - je v tom mystika, vnitřní vyrovnání i moudrost minulých generací.
Autor:


Témata: Maroko, Rabat

Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Jak vidět Neapol a nezemřít. Návod na dovolenou po italsku

Amalfinská riviéra. Pohled na Positano

Báječné moře, nádherné scenérie, světově proslulé vykopávky, slavné ostrovy i trocha jižní dekadence, to všechno...

Najdete na iDNES.cz