Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marocká Essaouira nabízí snadný výlet do minulosti

aktualizováno 
- Casablanca, Fés, Rabat, Marrakéš. Tato jména v království Marockém zná téměř každý. Ovšem Essaouira, vzdálená sto sedmdesát kilometrů severně od Agadiru (nejznámějšího marockého přímořského letoviska), už tak známá není. Škoda. Patří k velmi zajímavým místům země.
Essaouira sama neohromí rozlohou, zato architektonickou čistotou starého města, kde jakoby se zastavil čas a doba, kdy se jejímu hrdému opevnění obdivovali staří Féničaně, Kartáginci, Římané a Portugalci, plavící se podél marockého pobřeží. Na první pohled se zdá, že doba minulá zůstala zakonzervována ve zdejších zdech.
Historie města je bohatá a pestrá. Svou konjunkturu prožívala v osmnáctém století, kdy se díky sultánovi Sidi Mohamedovi ben Abdalláhovi stala významným centrem a zajišťovala čtyřicet procent marockého námořního obchodu. Sultán tehdy svěřil architektonické řešení města tehdy svěřil francouzskému inženýrovi Theodoru Cornutovi, který navrhl mořskou bránu, aby zajistil přístup k přístavu, obehnal město hradbami a navrhl hlavní třídy, uličky a náměstí.
Podobu, kterou tehdy Essaouira dostala, má dodnes.
Staré město - medína - obehnané zdí, je pro Evropana nepřehlednou spletí uliček, které zdánlivě bez logiky vedou od nikud nikam. Ve skutečnosti jsou mimořádně smysluplným systémem komunikací, které obyvatelům poskytují dokonalou ochranu před palčivým sluncem i nemilosrdným větrem. Essaouira totiž patří k největrnějším místům v Maroku. Na rozdíl od Agadiru je vysunutá do moře a vystavena jeho drsným povětrnostním podmínkám. Když tu opravdu fouká, je pobyt mimo medínu poměrně krušný.
Obyvatelé Essaouiry jsou pohostinní a vstřícní, zdvořilí i laskaví. Proto se vyplatí překonat prvotní obavy i rozpaky a pustit se do hlubin uliček. Osmnácté století se svou kulturou, řemeslnými dílnami a výtvarným uměním tu žije zcela nefalšovaně a nekašírovaně. To, co Středoevropana uvádí do vytržení, není žádný skanzen či turistická atrakce, ale každodenní běžný život.
I ten nejostražitější návštěvník, který sem přijel vybaven radami a varováními před nebezpečnými Araby, zjistí, že pozvání na mátový čas není ničím víc ani míň, než pozváním na čaj a že nehrozí nebezpečí okradení ani únosu. Neúnavní obchodníci ale nepřetržitě lákají zákazníky do svých krámků nebo ke svým stánkům.
Středem města je náměstí Nezávislosti, kde se shromažďují kupci. Kdo nemá v úmyslu kupovat, musí být hluchý a slepý. Tomu, kdo má zájem, se vyplatí udělat si čas a posedět v krámku nad nabídnutým čajem. Obvykle pak odchází s tím, že za vyhlídnutou věc zaplatil třetinu ceny, za kterou mu byla původně nabídnuta. Maročané dovedou nad svým mátovým čajem prosedět dlouhé hodiny a rozprávět o ničem. Zrovna tak ale dovedou tvrdě pracovat a samozřejmě smlouvat.
Jedním ze skvostů Essaouiry je sídlo sultána Abdalláha s nádherně zdobenou fasádou. Dnes je to muzeum, kde jsou shromážděny poklady místního umění. Ozdobou jsou šperky, které Marokánce učili vyrábět a ciselovat Židé - dlouhé elegantní náušnice, náramky, prsteny a náhrdelníky ze stříbra.
I zdejší přístav má výsadní postavení a jedinečnou atmosféru. Když rybáři vyprázdňují sítě, nahrnou se sem lidé z celého města, aby nakoupili nejčerstvější zboží. Kdo má zájem, může si nechat dary moře připravit a sníst hned na místě.
Hejna racků, dramatické vlnobití a pohled na hradby Essauiry zalité sluncem zanechávají silný dojem. Jako když se vás dotknou dějiny - je v tom mystika, vnitřní vyrovnání i moudrost minulých generací.
Autor:


Témata: Maroko, Rabat

Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz